Najnowsze badania: już poprzez samo myślenie o treningu wzmacniamy mięśnie! Jak to możliwe!?

Wszyscy wiemy, że mięśnie same się nie zrobią - to przede wszystkim zasługa regularnych treningów i odpowiedniej diety. Tymczasem naukowcy sugerują, że już sama myśl o ćwiczeniach może wzmacniać mięśnie. Zdaniem części z nich wystarczy wyobrazić sobie, że ćwiczymy, by mięśnie stały się mocniejsze!

A wszystko to wiąże się z tzw. treningiem mentalnym, który - jak udowodnili naukowcy - poprawia wyniki w sporcie! Wynika to z tego, że neurony ruchowe znajdujące się w mózgu mają za zadanie przesyłać odpowiednie informacje do konkretnych mięśni. Sugeruje się zatem, że możemy stymulować mięsień wyłącznie poprzez myślenie o angażującym go ćwiczeniu

Taką tezę przedstawił m.in. dr Michael Mosley, który uprzednio to zbadał. Zatrudnił siedmiu ochotników - m.in. takich, którzy nie mogli regularnie uprawiać sportu z powodów zdrowotnych. Początkowo mieli oni za zadanie w laboratorium wykonywać ćwiczenia fizyczne, podczas których specjaliści szczegółowo badali pracę ich mięśni. Następnie przez miesiąc, 5 razy w tygodniu, przynajmniej po 15 minut mieli wyłącznie wyobrażać sobie ten sam ruch, który wcześniej wykonywali na maszynie do ćwiczeń. 

Co się okazało? Gdy doktor po miesiącu zbadał uczestników eksperymentu wynik go zaskoczył! Sprawność mięśni u osób biorących udział w badaniu wzrosła średnio o 8 proc. Rekordzistką okazała się jedna z pań, u której zarejestrowano wzrost aż o 33 proc.! Jak to możliwe?

Dr Mosley mówi:

"Odpowiedź przyniósł nasz test stymulacji elektrycznej. Pod koniec eksperymentu badani byli zdolni do używania większej liczby włókien mięśniowych niż dotychczas. Ich mięśnie przez ten czas nie urosły, ale były o wiele efektywniejsze niż wcześniej.
Otóż myślenie o ćwiczeniach sprawia, że mózg "trenuje" dany ruch i wysyłając sygnały do ciała, aktywuje większą liczbę mięśni, tym samym usprawniając je".

WIĘCEJ PODOBNYCH HISTORII ZNAJDZIESZ TUTAJ.

Więcej o: