Latynoska zagadka długowieczności

Latynosi starzeją się wyraźnie wolniej od nas, choć prowadzą niezbyt zdrowy styl życia. W czym tkwi ta tajemnica i czy uda się ją wykorzystać, abyśmy wszyscy żyli dłużej?

Latynosi są bardziej odporni na naturalne procesy starzenia. Ich organizmy potrafią lepiej się regenerować i naprawiać uszkodzone komórki Latynosi są bardziej odporni na naturalne procesy starzenia. Ich organizmy potrafią lepiej się regenerować i naprawiać uszkodzone komórki  Fot. 123RF

Artykuł pochodzi z magazynu Tylko Zdrowie. Do kupienia w środy z Gazetą Wyborczą.

Tylko ZdrowieTylko Zdrowie Fot. Tylko Zdrowie

Mieszkańcy Ameryki Łacińskiej mogą mieć wrodzoną genetyczną przewagę, dzięki której starzeją się wolniej niż inne grupy etniczne - donosi czasopismo naukowe "Genome Biology". Analiza DNA pokazała, że Latynosi są bardziej odporni na naturalne procesy, które zachodzą wraz z postępującym wiekiem. Ich organizmy potrafią lepiej się regenerować i naprawiać uszkodzone komórki.

Tyją i żyją

Wywodzący się z hiszpańskojęzycznych krajów Ameryki Środkowej Latynosi stanowią dziś znaczną część amerykańskiego społeczeństwa. Nie słyną jednak ze zbyt zdrowego stylu życia. W dużym stopniu dotyka ich epidemia otyłości, nadciśnienia i cukrzycy. - A jednak pomimo tych schorzeń żyją dłużej niż wszystkie inne grupy etniczne w USA, biali, Afroamerykanie czy Azjaci - zauważa autor artykułu prof. Steve Horvath z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA).

Potwierdzają to oficjalne raporty Amerykańskich Centrów ds. Kontroli i Prewencji Chorób (CDC). Dziś średnia długość życia przedstawiciela rasy kaukaskiej (białej) to 79 lat, przedstawiciela społeczności latynoskiej - 82 lata.

Indianie górą

Działanie "genetycznego zegara" amerykański profesor wraz ze swoim zespołem wykorzystał w najnowszym eksperymencie. Naukowcy zbadali próbki DNA pobrane od prawie 6 tys. osób pochodzących z kilku grup etnicznych. Były to osoby rasy kaukaskiej, Azjaci (Chińczycy Han), Afroamerykanie, rdzenni Afrykanie (dwie grupy - myśliwi-zbieracze z lasów deszczowych oraz rolnicy z sawann) i Latynosi, przy czym jedną z badanych grup byli mieszkający w USA potomkowie imigrantów z Ameryki Łacińskiej, a drugą - przedstawiciele "pierwotnych" Latynosów, czyli Indianie Tsimane z Boliwii.

- Zastosowaliśmy wobec wszystkich uczestników eksperymentu nasz "genetyczny zegar", by sprawdzić, w jakim tempie rzeczywiście się starzeją - mówi prof. Horvath.

Przy użyciu tej samej metody naukowcy sprawdzili też, jak szybko starzeje się krew przedstawicieli poszczególnych grup etnicznych. - Okazało się, że krew Latynosów jest mniej więcej dwa lata młodsza niż krew ich białych, czarnych czy pochodzących z Azji rówieśników - mówi dr Michael Gurven, antropolog z Uniwersytetu Kalifornijskiego, współautor pracy.

Nie koniec na tym - krew Indian Tsimane, pierwotnych mieszkańców Ameryki Południowej, starzeje się jeszcze wolniej. - Ich krew była prawie o dwa lata młodsza niż krew Latynosów z USA i o cztery lata młodsza niż u osób z innych grup etnicznych. To o tyle zastanawiające, że Tsimane ze względu na środowisko, w którym żyją, są wręcz bombardowani infekcjami bakteryjnymi, wirusowymi czy grzybiczymi. Ich układ odpornościowy jest permanentnie przeciążony, a w ich organizmie niemal bez przerwy toczą się jakieś procesy zapalne.

Naukowcy analizowali też proces starzenia się w zależności od płci. Okazało się, że niezależnie od grupy etnicznej zarówno krew, jak i tkanka mózgowa u kobiet starzeją się zdecydowanie wolniej niż u mężczyzn.

WIĘCEJ PODOBNYCH HISTORII ZNAJDZIESZ TUTAJ.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.