Jak budować mięśnie i spalać tłuszcz? [GŁÓWNE ZASADY]

Marzysz o tym, by wyrzeźbić ciało? Przedstawiamy ci 10 zasad, które pomogą ci osiągnąć cel - wyrzeźbić ciało i skutecznie pozbyć się tłuszczu!

1. Trenuj systematycznie

Systematyczność to podstawa! W modelowaniu i rzeźbieniu ciała najważniejsza jest częstotliwość, a nie np. intensywność treningu. Jeśli będziesz ćwiczyć mniej niż 3 razy w tygodniu, nie pochwalisz się wyrzeźbioną sylwetką.

2. Pij wodę

Oczyszcza organizm i nawadnia, a do tego nie zawiera niepotrzebnych kalorii. Woda jest twoim sprzymierzeńcem i najlepszym wyborem! Wypijaj minimum 2 litry wody dziennie.

3. Postaw na warzywa

Mają mało kalorii i są źródłem błonnika. Do tego są sycące, więc zapobiegają napadom głodu i wspomagają perystaltykę jelit. To źródło witamin i minerałów, których potrzebują twoje mięśnie.

4. Pamiętaj o posiłku po treningu

Dużo kobiet po wieczornym treningu nic już nie zjada. To błąd! Nasze mięśnie po intensywnym wysiłku potrzebują energii. Czerpią ją z jedzenia spożytego tuż po treningu, dlatego warto o tym pamiętać. Wystarczy zjeść na przykład banana, by zachować równowagę energetyczną.

5. Dobrze komponuj posiłki

Pamiętaj, że w diecie osoby aktywnej warzywa są wyżej w hierarchii produktów spożywczych niż owoce. Dlatego jeżeli dopada cię głód, sięgnij po warzywo.

6. Wybieraj wartościowe produkty

Postaw na produkty, które są najbardziej wartościowe. Na przykład z grupy owoców wybieraj jagody, maliny i jeżyny. Koniecznie wprowadź je do jadłospisu, bo mają mnóstwo cennych witamin.

7. Uważaj, kiedy pozwalasz sobie na więcej

Jeśli dopada cię ochota na zjedzenie czegoś niezdrowego, rób to w dni, gdy spożywasz więcej węglowodanów i ćwiczysz. Staraj się nie pozwalać sobie na takie grzeszki w dni, kiedy nie trenujesz.

8. W słabsze dni oszukaj organizm

Jeżeli musisz sięgnąć po coś słodkiego, zrób to. Ważna jest jednak pora. Najlepiej zjeść np. batonika zaraz po treningu. Nasz metabolizm po ćwiczeniach pracuje na najwyższych obrotach i szybko poradzi sobie ze spalaniem kalorii.

9. Nie zapominaj o białku

By twoje mięśnie były ładnie wyrzeźbione, musisz dostarczać im białko, które jest ich podstawowym budulcem. Jedz produkty białkowe co 3 godziny każdego dnia.

10. Wybieraj odpowiednie węglowodany

To, że nadszedł dzień, w którym spożywasz więcej węglowodanów wcale nie oznacza, że możesz sobie pozwolić na coś niezdrowego, np. hamburgera. Z grupy węglowodanów wybieraj tylko złożone węglowodany, czyli na przykład pełnoziarnisty ryż basmati lub razowy makaron, płatki owsiane, kaszę kuskus.

WIĘCEJ PODOBNYCH PORAD ZNAJDZIESZ  TUTAJ .

Copyright © Agora SA