Bieżnia vs. orbitrek. Co wybrać?

Na której maszynie ćwiczyć, żeby szybciej spalić tkankę tłuszczową, wzmocnić mięśnie i polepszyć kondycję? Co daje lepsze efekty - bieżnia, czy orbitrek? Sprawdź!

BIEŻNIA

Zanim zaczniesz swoją przygodę z bieżnią, pamiętaj o głównej zasadzie: trening rozpoczynaj od marszu i kończ go marszem. Dzięki temu nie będzie ci się kręciło w głowie.

Na bieżni spokojnie możesz regulować tempo biegu i kąt jej nachylenia - dzięki temu łatwo dostosujesz maszynę do swoich możliwości i efektów, które chcesz osiągnąć.

Jedną z największych zalet biegania na bieżni jest fakt, że przez cały czas wykonujesz ruch bardzo zbliżony do naturalnego biegania. Poza tym, że cały czas biegniesz na jednej nawierzchni, która się nie zmienia.

Bieganie na bieżni jest bezpieczniejsze, niż na zewnątrz, gdyż nawierzchnia jest równa i jest mniejsze ryzyko zrobienia sobie krzywdy. Lepiej chronione są też twoje stawy, bo bieżnia zapewnia amortyzację.

Jeżeli chcesz schudnąć dzięki bieżni, pamiętaj, że twój trening powinien trwać minimum 40 minut. Dopiero po 20 minutach nasz organizm spala tkankę tłuszczową. Wcześniej spalana jest energia pochodząca z jedzenia, oraz zapasy glikogenu w organizmie. Podczas godziny biegu możemy spalić nawet do 700 kcal!

Śmiało wchodź na bieżnię, jeżeli chcesz spalić dużo kalorii i mocno się zmęczyć, a do tego wyrobić świetną formę!

Zobacz: Trening cardio pomoże schudnąć

ORBITREK

Podczas treningu na orbitreku, staraj się nie odrywać stóp od platform. Ważna jest też właściwa praca rąk - one także pracują w trakcie ćwiczenia. Złap uchwyty na takiej wysokości, by mimo wszystko Twój ruch przypominał bieg.

Orbitrek to sprzęt do treningu tlenowego, który angażuje zarówno górne, jak i dolne partie ciała, dlatego przynosi tak skuteczne wyniki. Dodatkowo, gdy zmęczysz nogi, możesz mocniej pracować rękami, by dać nogom trochę odpocząć. I na odwrót.

Pamiętaj, że ćwicząc na orbitreku możesz też popracować nad udami i pośladkami. Wystarczy, że obniżysz pozycję, czyli mocniej ugniesz nogi w kolanach, a dodatkowo zaczniesz rzeźbić te partie.

Na orbitreku mniej niż na bieżni obciążasz stawy. Dlatego powinnaś wybrać maszynę eliptyczną, jeżeli wracasz do treningu po kontuzji, zaczynasz swoją przygodę z treningiem, pragniesz zrzucić kilka kilogramów lub chcesz ćwiczyć całe ciało.

Przykładowo, kobieta ważąca 60 kg i ćwicząca pół godziny spali około 300 kalorii.

Zobacz: Orbitrek - efekty ćwiczeń na maszynie treningowej

WIĘCEJ PORAD ZNAJDZIESZ  TUTAJ .

Copyright © Agora SA