Jak przygotować formę na lato?

Im bliżej lata, tym większe oblężenie przeżywają siłownie i kluby fitness. Niczym w okresie postanowień noworocznych, nagle staramy się poświęcić każdą wolną chwilę na pracę nad sobą, by poczuć się atrakcyjnie w bikini, nowej sukience czy krótkich spodenkach. Jak przygotować się do lata? Radzi trenerka, instruktor zajęć Power Combo, instruktor fitness, trener personalny, współtwórca projektu FitLove - Ania Fritz-Fibijanek.

Powiedzmy sobie szczerze: formy nie przygotowuje się na lato, ale... na lata. A to wysiłek nie tylko fizyczny, ale też psychiczny.

Jeśli chcemy czuć się lepiej w okresie wakacyjnym, powinniśmy o tym myśleć już zimą. Nie zmienia to faktu, że każdy moment jest dobry, by zacząć dbać o siebie i swoją formę.

Na początku powinniśmy zastanowić się, jaki jest nasz cel i jakich rezultatów oczekujemy. Chcemy czuć się lepiej czy być sprawniejsi? Mieć płaski brzuch, jędrne pośladki, a może przebiec 10 kilometrów poniżej godziny? Odpowiedni plan treningowy to dobry początek.

Pamiętaj o diecie

Nie możemy również zapomnieć o odżywianiu. Tutaj podstawą jest przestrzeganie kilku prostych zasad, takich jak: całkowite wyeliminowanie cukru oraz napojów słodzonych i gazowanych, znaczące ograniczenie przetworzonych produktów, nabiału, pszenicy i smażonych potraw. Świeże warzywa i owoce powinny stać się stałym elementem codziennej diety, a butelka wody nieodłącznym towarzyszem. Pamiętaj też, że zdrowe odżywianie to nie tylko sałatki! Równie ważne są pozostałe makro składniki jak węglowodany złożone (np. ryż, kasza jaglana, etc.), białka (chude mięsa, jaja, ryby) i tłuszcze (orzechy, oliwa, łosoś, etc.). Starajmy się spożywać posiłki regularnie, co pozwoli ograniczyć chęć podjadania. Szukajmy inspiracji i nowych możliwości. Przełamujmy nudę w swoim jadłospisie.

.. .

Miejsce na trening

Następnym krokiem będzie znalezienie odpowiedniego miejsca, siłowni czy klubu fitness, w którym będziemy mogli zweryfikować nasz plan i nasze cele z profesjonalistami. Potem wystarczy już tylko zebrać odpowiednią ilość motywacji i po prostu zacząć!

Odpowiednie nastawienie

Brzmi łatwo, ale dobrze wiemy, że początki są najtrudniejsze. Nie jutro, nie od poniedziałku, ale właśnie od teraz! Zawsze znajdzie się milion wymówek, a z grudnia nagle zrobi się kwiecień. Nie ma na co czekać, bo regularnie powtarzana czynność po pewnym czasie staje się nawykiem. Niestety, często nie jesteśmy wystarczająco wytrwali i, jak szybko pojawiliśmy się na siłowni, tak równie szybko z niej rezygnujemy. Zazwyczaj dzieje się to z trzech powodów: jest trudniej niż się spodziewaliśmy, nie osiągamy oczekiwanych efektów albo uznajemy, że już nie warto działać, bo i tak nie zdążymy.

Plan działania

Jest to błędne myślenie! Może ono wynikać z wielu różnych kwestii. Prawdopodobnie nieodpowiednio przygotowaliśmy nasz plan i zbyt wysoko postawiliśmy sobie poprzeczkę. Możliwe również, że za mało czasu założyliśmy na realizacji naszych celów. Mówiąc wprost - nasz plan stał się nierealny, a jak sami wiemy, brak efektów i brak poprawy naszego samopoczucia skutecznie odbiera zapał do dalszej pracy. Jak temu zapobiec?

.. .

Motywacja

Kluczem od sukcesu w tym temacie jest wspomniana wcześniej motywacja i nastawienie psychiczne. Nie bez powodu mówi się, że "wszystko siedzi w głowie". Dbałość o wyżej wymienione aspekty jest równie ważna jak odpowiednie żywienie czy sama aktywność fizyczna.

Jest kilka sposobów na to, żeby zadbać o naszą motywację. Musimy przede wszystkim zrozumieć, że definicja "formy" czy nawet samej "formy na lato" jest tak różna, jak różni są ludzie. Wszystko zależy od naszych celów i możliwości ich realizacji. Jeśli nie mamy możliwości pracować z trenerem, na pewno pomoże nam znalezienie dobrych kompanów do ćwiczeń. Tym bardziej, jeśli są to osoby doświadczone, które mogą być dla nas inspiracją i wsparciem. Zarówno od strony technicznej treningu, jak i motywacji do działania.

Sprzęt

Nie zapominajmy o zadbaniu również o warstwę wierzchnią. Każdy element stroju powinien być odpowiednio dopasowany do naszej sylwetki oraz wybranej przez nas formy aktywności. Zazwyczaj preferowane są ubrania przylegające do ciała, niekrępujące ruchów, ale jednocześnie wspierające czy kompresujące odpowiednie partie ciała. Najczęściej wybieramy odzież i buty stworzone z lekkich oddychających i odprowadzających pot materiałów. Idealnie sprawdzi się tutaj kolekcja adidas Climachill - odzież i obuwie z rewolucyjną technologią chłodzącą wykorzystywaną w ubraniach dla sportowców. Dostępna obecnie technologia stwarza realne możliwości, aby nasz strój sportowy aktywnie wspierał nas podczas wykonywania ćwiczeń. Nie możemy zapomnieć o odpowiednio dobranych butach, które zapewnią podporę i stabilizację podczas treningu. Dzięki nowemu rodzajowi dopasowania model adidas PureBOOST X - poprzez płynne wsparcie śródstopia, idealnie wspiera każdy nasz krok, bez względu na kształt czy rozmiar stopy. Lekka, oddychająca dopasowana do stopy cholewka, nadaje uczucie lekkości. A ich unikalna podeszwa stworzona z tysiąca scalonych mikrokapsułek pianki boost? zapewnia odpowiednią amortyzację i komfort ruchu.

.. .

Na koniec

Ostatnie i najważniejsze - nauczyć cieszyć się z małych-wielkich sukcesów! Jeśli kiedyś nie byliśmy w stanie wejść na trzecie piętro bez zadyszki, a teraz biegamy bez problemu po 5-10 kilometrów, to jest to sukces! Jeśli kiedyś nie byliśmy w stanie nie zjeść tabliczki czekolady każdego dnia, a teraz w zamian sięgamy po świeże owoce, to jest to sukces!

Pracujmy nad sobą, w zgodzie z sobą. Dbajmy o zdrowie, a nie rozmiar ubrania. Niezależnie od pory roku, pamiętajmy, że nie ma szybkich rozwiązań, które w 2 tygodnie sprawią, że będziemy wyglądać jak zawodniczki "bikini fitness". Nieważne jaki jest cel, sama droga stanowi niezwykłą wartość dla nas samych.

Ekspert: Anna Fritz-Fabijanek, instruktor zajęć Power Combo, instruktor fitness, trener personalny, współtwórca projektu FitLove.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.