Jazda na rowerze stacjonarnym to doskonały sposób na odchudzanie? Spróbuj!

Jazda na rowerze to nie tylko sposób na spędzanie wolnego czasu, ale również sprzymierzeniec odchudzania i zdrowego trybu życia. Jednak gdy przychodzi zima, a drogi pokrywa lód, ciężko jeździć na dwóch kółkach. Wsiądź wówczas na rower stacjonarny!

Jak ćwiczyć na rowerze stacjonarnym? 

Motywacją jazdy na rowerze jest dla wielu osób odchudzanie. Niektóre kobiety jednak boją się zacząć na nim trenować ze względu na strach przed zbytnim przyrostem mięśni nóg. Czy obawa ta jest uzasadniona? Jeśli mamy rower stacjonarny możemy wykonywać na nim różne typy ćwiczeń. Należą do nich m.in. interwały , czyli intensywne ćwiczenia ukierunkowane na spalanie tkanki tłuszczowej. Polegają one na szybkich, ale krótkich seriach ćwiczeń. Na rowerze stacjonarnym możemy np. intensywnie pedałować przez 30 sekund, a przez następne 30 sekund robić to znacznie wolniej. Takie ćwiczenia mogą trwać do 20 minut. Każde powtórzenie to jeden interwał . Początkowo możemy zrobić np. 5 takich interwałów, a po kilku dniach ćwiczeń dorzucać kolejne. Tak intensywny wysiłek zmusi serce do szybszej pracy, a organizm do wzmożonej przemiany materii. Po ego typu treningu nawet przez kilka godzin spalamy kalorie. Pamiętajmy, by nie ćwiczyć codziennie. To intensywne ćwiczenia, po których organizm potrzebuje czasu na regenerację. Najlepiej ćwiczyć 2 - 3 razy w tygodniu. Jeśli nie lubisz ćwiczyć w samotności, wybierz się na spinning, czyli grupowe zajęcia na rowerach stacjonarnych. To niezwykle efektowny trening, który pozwoli spalić masę kalorii , doskonale się przy tym bawiąc. 

Pinterest

Rower stacjonarny - jaki wybrać?

Jeśli jeszcze nie masz roweru stacjonarnego będziesz musiał stanąć przed poważnym dylematem. Na rynku jest wiele typów i modeli rowerów stacjonarnych, a ich wybór może okazać się trudniejszy niż w przypadku tradycyjnych rowerów. Pierwszym kryterium decydującym o wyborze sprzętu jest cena. Powinniśmy określić ile jesteśmy w stanie na niego wydać, dzięki czemu zmniejszymy nieco pole wyboru. Kolejną ważną kwestią jest cel zakupu. Inny rower kupimy jeśli zależy nam jedynie na pedałowaniu dla relaksu i poprawy kondycji, a inny kiedy chcemy uprawiać na nim intensywne ćwiczenia. Jeśli jednak nigdy wcześniej nie mieliśmy styczności z rowerem stacjonarnym nie warto inwestować w niego całych swoich oszczędności. Nie mamy bowiem pewności, że starczy nam motywacji, by regularnie na nim ćwiczyć. Na początku nie ma sensu także kupowanie profesjonalnych akcesoriów do tego sprzętu. Po jakimś czasie może się okazać, że rower stoi nieużywany, a my tylko straciliśmy pieniądze. Jeśli przed zakupem chcemy przekonać się czy to sport dla nas warto kupić miesięczny karnet do siłowni lub klubu fitness. W niemal każdym miejscu tego typu dostępne są rowery stacjonarne, a więc przez miesiąc będziemy mogli przekonać się czy warto kupić tego typu sprzęt. Możliwe, że okaże się, że na siłowni interesują nas także inne przyrządy, a rower jest tylko jednym z elementów naszych ćwiczeń. Wówczas o wiele lepiej jest uczęszczać na siłownię i mieć możliwość korzystania także z innych przyrządów niż inwestować w rower stacjonarny.

Pinterest

Trening na rowerze stacjonarnym - dlaczego warto? 

Rower stacjonarny niewątpliwie ma wiele plusów. Po pierwsze sami możemy ustalać sobie obciążenie pedałów. Po drugie możemy jeździć niezależnie od pogody. Rower stacjonarny to także świetne rozwiązanie dla zabieganych. Jazda na tradycyjnym rowerze zajmuje bowiem więcej czasu, a mając taki sprzęt w domu możemy ćwiczyć ile chcemy. Oczywiście nic nie zastąpi świeżego powietrza i pięknych widoków, które dostarcza tradycyjny rower, ale stacjonarna wersja tego sprzętu może być świetnym dopełnieniem "normalnych" treningów.

 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.