Zumba - efektywny trening i pozytywna energia!

Zumba to aktywność fizyczna, która w nieskrępowany sposób łączy elementy fitnessu i tańców latynoamerykańskich, a przy tym podbija serca milionów trenujących ludzi na całym świecie. Także w Polsce w coraz większej ilości miast można odnaleźć dobrych trenerów zumby fitness, a chętnym bez takiej możliwości pozostaje także samodzielny trening w domowym zaciszu. Poznaj bliżej tajniki zumby i dowiedz się, jak wyglądają te radosne ćwiczenia!

Zumba fitness - historia i specyfika

Początki zumby zupełnie nie zwiastowały późniejszego, globalnego sukcesu treningu. Wszystko zaczęło się w Kolumbii lat 90-tych, kiedy to Alberto "Beto" Perez zapomniał zabrać z domu kasety z muzyką do ćwiczeń. Jako trener musiał jakoś poprowadzić zajęcia, a potrzeba okazała się matką wynalazku. Cały trening odbył się w rytmie latynoskich hitów, których Beto słuchał na co dzień w samochodzie. Taniec zrobił prawdziwą furorę, a jego wynalazca zarejestrował później chwytliwą nazwę "zumba". Fit-choreografie były promowane na całym świecie, aż awansowały do dzisiejszej pozycji lidera wśród zajęć ruchowych.

Aerobik i przeróżne style tańca (hip-hop, salsa, samba, soca, mambo, merengue i inne) spotykają się tutaj z elementami tańca brzucha, Bollywood, a nawet sztuk walki. Ów taniec i trening siłowy (lunge, squat) tworzą oryginalne, wybuchowe zjawisko, jakim jest zumba fitness. Opinie trenujących zgodnie wskazują na to, że zumba to idealna metoda na utratę zbędnej wagi i jednoczesne polepszenie swojego nastroju. Przepis na skuteczny trening? Proszę bardzo: energetyczna muzyka, proste choreografie i dynamiczne tempo. W takich warunkach sukces jest niemal murowany!

Zobacz: Fly project - szalona zumba w gorącym rytmie

Niezliczone rodzaje zumby

Trening, który opracował w Kolumbii Alberto Perez, jest dzisiaj znany jako tradycyjna odmiana zumby. Poza nią można wyróżnić jeszcze wiele rodzajów i wariacji na temat połączenia aerobiku i tańca. Całkiem popularna jest Zumba Toning - nieco wolniejsza, ale za to trenowana z użyciem ciężarków i hantli, przez co skutecznie kształtująca i rzeźbiąca mięśnie. Osobom starszym (albo po prostu początkującym) przypadnie do gustu spokojniejsza, mniej skomplikowana Zumba Gold. Zumbatomic to trening dla dzieci, a Aqua Zumba - na basenie, z dodatkowym wykorzystaniem elementów aerobiku wodnego.

To jeszcze nie koniec rodzajów zumby - trenujący mogą wybierać spośród jeszcze bardziej egzotycznych odmian, takich jak Sentao, Zumba In The Circuit czy Zumbini. Dla tych, którzy wolą zostać w domu, idealnym rozwiązaniem będzie Zumba Fitness Kinect na Xbox360. Opinie na temat Zumby Kinect, które można odnaleźć w sieci, powinny uspokoić wszystkich niedowiarków - ten trening daje takie same efekty i tyle samo satysfakcji, co ćwiczenia z instruktorem na pełnej sali!

Trening zumby - jak to wygląda?

Jak zwykle, wszystko zaczyna się od porządnej rozgrzewki, która ma przygotować ciało do zbliżającego się wysiłku. Po uprzednim rozgrzaniu wykonywane są przeróżne układy choreograficzne. W zumbie nie ma miejsca na nudę: instruktorzy starają się urozmaicać choreografie, mieszać starsze propozycje z nowszymi i pobudzać uczestników zajęć do stałej kreatywności.

Dynamiczne, łatwe do podłapania i zapamiętania kroki nie powinny sprawić trudności nawet najbardziej opornym kursantom. Oczywiście - początki bywają trudne, ale po około 3-4 tygodniach naśladowanie ruchów instruktora powinno przestać sprawiać kłopoty. Z czasem trenujący podłapują kroki niejako automatycznie i będą mogli się w pełni skupić na czerpaniu radości z tańca.

Po blisko godzinie przychodzi pora na rozciąganie. Podczas ćwiczeń zaliczamy trening cardio i od razu modelujemy swoją sylwetkę (brzuch, pośladki, ramiona, nogi i w ogóle całe ciało). Jedne zajęcia zumby pomagają spalić kilkaset kalorii. Ich wyjątkowa efektywność ma często związek z wykorzystaniem interwałów.

Zumba różni się od innych form treningu przede wszystkim swobodną, przyjemną atmosferą. Regularne uczestnictwo w zajęciach przeciwdziała depresji i dostarcza kursantom ogromnej energii i motywacji. Trening nie jest monotonny, a przez to wydaje się mniej męczący, niż tradycyjny fitness - godzina ćwiczeń mija zadziwiająco szybko.

Zobacz: Zumba - na czym polegają ulubione zajęcia dziewczyn

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.