Kalistenika - wykorzystaj własną masę

Aktywność fizyczna staje się dziś coraz popularniejsza, kluby fitness i siłownie wyrastają w polskich miastach niczym przysłowiowe grzyby po deszczu i co najważniejsze nie mogą skarżyć się na brak zainteresowania. Hitem ostatnich miesięcy są ćwiczenia kalisteniczne, które wbrew pozorom znamy od lat. Można wykonywać je zarówno w domu, jak i na siłowni.

Kalistenika- na czym polega?

Ćwiczenia kalisteniczne polegają na wykorzystaniu ciężaru własnego ciała jako obciążenia. Nie są jednak tak proste jak mogłoby się wydawać. Aby trening kalisteniczny przyniósł efekty należy pamiętać o prawidłowej technice i skupić się przede wszystkim na jakości, a nie ilości ćwiczeń. Nieprawidłowo wykonany trening może nie tylko nie przynieść efektów, ale także doprowadzić do kontuzji i urazów.

Zobacz: 300 brzuszków - program dla zdeterminowanych

Na co wpływają ćwiczenia kalisteniczne?

Do ćwiczeń z wykorzystaniem masy własnego ciała zaliczamy m.in. popularne pompki. Mają one pozytywny wpływ na mięśnie klatki piersiowej i tricepsów, na których podczas ćwiczeń spoczywa znaczna część ciężaru ciała. Kolejnym znanym ćwiczeniem kalistenicznym są przysiady kształtujące przede wszystkim uda i pośladki. Unoszenie nóg pomaga wzmocnić mięśnie brzucha, mostek wpływa pozytywnie na kręgosłup, a podciąganie na drążku jest świetnym treningiem dla pleców i bicepsów. Ćwiczenia te można wykonywać w wielu wariantach. Na początku najlepiej zacząć od najpopularniejszych, a zarazem najprostszych technik. Z czasem można poszerzać zakres ćwiczeń i wzmocnić ich efektywność.

Jak często ćwiczyć?

Podczas układania planu ćwiczeń należy pamiętać o tym, że przetrenowanie może wpłynąć niekorzystnie na ciało i kondycję, a przy okazji zniechęcić do dalszej aktywności. Dlatego na początku optymalna częstotliwość to 2 - 3 treningi w tygodniu przy najprostszych technikach. Nie musimy skupiać się wyłącznie na treningu kalistenicznym. Możemy przeplatać go z innymi ćwiczeniami. Nie jest konieczne także wykonywanie ćwiczeń na wszystkie partie mięśni podczas jednego treningu. Możemy w jednym dniu skupić się tylko na górnych partiach, a następnego wykonać ćwiczenia kształtujące dolne partie ciała. Oczywiście ważne jest to, aby przed właściwym treningiem wykonać rozgrzewkę. Powinna trwać ona kilka minut i składać się z ćwiczeń angażujących całe ciało. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko kontuzji i zapewnimy sobie lepsze efekty.

Trening kalisteniczny to świetne rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą zwiększyć swoją wytrzymałość i rozbudować masę mięśniową. Oczywiście kluczowa jest odpowiednia dieta bogata w białko, bez której efekty mogą być niewidoczne przez długi czas. Niewątpliwą zaletą ćwiczeń kalistenicznych jest to, że można wykonywać je niemal wszędzie. Na początku warto zwrócić się o pomoc do trenera personalnego, który pokaże nam jak prawidłowo ćwiczyć i opowie o tym na jakie partie ciała wpływają konkretne ćwiczenia. Kiedy już nabierzemy wprawy z powodzeniem możemy trenować w domu. Do treningu kalistenicznego nie potrzeba żadnego specjalistycznego sprzętu, a najważniejszym narzędziem jest ciało.

Więcej o: