Fitness - sposób na piękną sylwetkę!

Fitness jest rodzajem gimnastyki rekreacyjnej, który z roku na rok zdobywa coraz większą popularność na całym świecie. Jego początki łączą się z aerobikiem i latami 70' XX wieku. Dlaczego warto ćwiczyć w ten sposób, jakie ćwiczenia wykonywać i jak przygotować się do profesjonalnego treningu fitness?

Historia fitnessu i aerobiku

Fitness w swych początkach związany jest z aerobikiem, od którego oddzielił się w latach 70' XX wieku. Za jego wynalazcę uważany jest Amerykanin - Kenneth Cooper - który pracował jako lekarz w NASA i którego elementem pracy było opracowywanie programów kondycyjnych dla amerykańskich astronautów.

Symbolem ćwiczeń fitness stała się Jane Fonda - amerykańska aktorka, która po wypadku na planie i szybkim powrocie do formy uzyskanym właśnie dzięki treningom, otworzyła swój własny klub fitness w Los Angeles. W Polsce zaś fitness pojawiło się w roku 1981 za sprawą Hanny Fidusiewicz, absolwentki AWF w Warszawie. Z roku na rok popularność tej formy aktywności fizycznej stale rośnie - podobnie jak ilość kobiet uczęszczających nie tylko na profesjonalne zajęcia, ale także ćwiczących w swoim własnym domu.

Stepper - małe urządzenie, duże efekty ćwiczeń

Sprzęt fitness - wyposażenie do ćwiczeń

Zanim zaczniemy ćwiczyć, konieczne staje się kupienie odpowiednich butów na fitness, czy odzieży. Fitness jest rodzajem gimnastyki, a zatem potrzebny nam jest sprzęt sportowy - zapobiegający ewentualnym urazom. To bardzo ważne! Źle dobrane ćwiczenia oraz odzież mogą sprawić, iż treningiem wyrządzimy ciału więcej złego niż dobrego.

Nie trzeba koniecznie kupować odzieży termoaktywnej - chyba, że zamierzamy ćwiczyć na polu i to nawet w mroźne dni. Oczywiście, jeśli ktoś pragnie zakupić bieliznę termoaktywną - sprawnie odprowadzającą pot i parę wodną ze skóry - warto, ale nie jest to konieczne. Kobiety powinny za to pamiętać o dobrym, sportowym staniku, ponieważ tradycyjny mógłby być bardzo niewygodny. Ćwiczenia bez stanika mogłyby zaś doprowadzić do rozciągnięcia skóry i obwiśnięcia piersi. Buty fitness powinny być lekkie, a jednocześnie chronić stopę przed urazami - w trakcie podskoków i ćwiczeń. Muszą zatem zapewniać odpowiednią amortyzację, a także być wykonane z oddychających materiałów (by stopy podczas intensywnego treningu nie pociły się).

A co ze sprzętem? W sklepach fitness znajdziemy mnóstwo różnorakich produktów - orbitreki, bieżnie, rowerki treningowe, hantle, steppery i wiele innych!

Trening z Katarzyną Dziurską. 4 ćwiczenia ekstremalnie spalające tłuszcz

Ćwiczenia fitness

Istnieje bardzo wiele programów treningowych - każdy instruktor nieco modyfikuje programy poprzednika, tworząc coś jego zdaniem odpowiedniejszego. Dzięki temu wszystko jest na bieżąco unowocześniane. Najpopularniejsze programy treningowe to oczywiście te, które pomagają spalić tkankę tłuszczową, pozbyć się cellulitu i zrzucić nadmiar zbędnych kilogramów. Można jednak zdecydować się także na treningi wzmacniające różne partie ciała, budujące mięśnie, jak też łączące typowy fitness na przykład ze sztukami walki.

Ogrom różnych ofert sprawia, że czasem ciężko się zdecydować, ale tak naprawdę każda aktywność jest dobra dla naszego ciała! Istnieją takie programy treningowe, które nie wymagają używania żadnych specjalistycznych sprzętów - wystarczy jedynie mata treningowa, a i ona jest często zbędna!

Wśród najpopularniejszych typów treningów znajdują się również ćwiczenia rozciągające - jak stretching i pilates. Pierwszy pomaga dotlenić organizm i uelastycznić całe ciało, zaś drugi świetnie redukuje stres, rozciąga ciało i pozwala nam osiągnąć wewnętrzną równowagę.

Ćwiczenia stabilizacyjne na płaski brzuch [POKAZUJE WHATANNAWEARS]

Aerobik w domu czy w klubie?

Ćwiczyć można zarówno w wielkich, znanych klubach - jak Energy Fitness, McFit, Active Fitness, Lady Fitness, czy Global Fitness - jak też w swoim własnym domu. Znani trenerzy wydają bowiem płyty z programem ćwiczeniowym, przeznaczone do odtworzenia w domu - i trenowania razem z nimi.

Ważna jest tylko determinacja i samozaparcie - jeśli nie będziemy przegapiać treningów, uzyskamy piękną sylwetkę. I z pewnością lepsze samopoczucie!

Jak łączyć bieganie z fitnessem? [5 PORAD]

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.