Ból kolana - nie lekceważ tego objawu

Ból kolana jest nieprzyjemną dolegliwością, która przynajmniej co pewien czas spotyka niemal każdą osobę uprawiającą sport. Są na niego narażeni przede wszystkim amatorzy wysoce angażujących stawy kolanowe aktywności, takich jak bieganie, piłka nożna czy narciarstwo. O czym zatem może świadczyć ból w kolanie i w jaki sposób sobie pomóc w przypadku jego pojawienia się?

Ból kolana - przyczyny

Przyczyny bólu kolana mogą być różnorodne, jednak najczęściej wiążą się one ze zbytnim przeciążeniem stawu kolanowego. W takim przypadku często wokół kolana pojawia się charakterystyczne zaczerwienienie, wskazujące na obrzęk. Silny ból kolana nieraz także wskazuje na znacznie poważniejsze przyczyny. Może być jedną z nich zapalenie stawów, zerwanie więzadeł, przemieszczenie się rzepki kolanowej, a także poważne uszkodzenie chrząstki. W przypadku urazu chrząstki okoliczne kości ścierają się ze sobą, co następnie powoduje dolegliwości bólowe.

6 sytuacji, które najbardziej zagrażają kolanom

Jeżeli zatem zauważamy u siebie długotrwały ból kolana przy chodzeniu, wówczas konieczna jest pilna wizyta u lekarza. Diagnozę bólu kolana przeprowadza się zwykle za pomocą specjalistycznego sprzętu USG lub RTG. Otrzymany obraz pozwala zidentyfikować ewentualne zmiany zwyrodnieniowe i zapalne, a także nawet najbardziej mikroskopijne urazy. Dzięki temu możemy w porę rozpocząć leczenie, a tym samym skutecznie zapobiec nieodwracalnym następstwom kontuzji kolan.

Ból kolana przyczyny może mieć również znacznie bardziej prozaiczne. Przede wszystkim wiążą się one z podeszłym wiekiem, kiedy to z powodu zmniejszonej ilości wapnia i kolagenu w organizmie, stawy ulegają samoistnie zwyrodnieniom. Chroniczny ból w kolanie w sporej liczbie przypadków stanowi również konsekwencję poważnej nadwagi. Stawy kolanowe są bowiem bardzo narażone na urazy, gdyż ich rolą jest podtrzymywanie ciężaru całego ciała oraz utrzymywanie prawidłowej postawy. W związku z tym silny ból kolana może wskazywać także na niepokojące problemy z kręgosłupem .

Ból kolana - leczenie bez użycia lekarstw

Długotrwały ból w kolanie przy chodzeniu znacząco utrudnia uprawianie sportu, uniemożliwiając czerpanie przyjemności z treningu. Nie lekceważ zatem nawet nieznacznych dolegliwości i koniecznie pozwól kolanom przez kilka tygodni odpocząć. Kiedy już nie będzie Ci dokuczał ból w kolanie, wówczas powrócisz do aktywności sportowych z pełnym wigorem i bez obaw o własne bezpieczeństwo.

Istnieje bardzo wiele skutecznych sposobów na ból kolana, dlatego warto je wypróbować, zanim sięgniemy po wywołujące skutki uboczne lekarstwa. Przede wszystkim w pierwszej kolejności należy doprowadzić do wyeliminowania samego zapalenia. Silny ból kolana często ustępuje za sprawą krioterapii, polegającej na leczeniu zimnem. Należy zatem w okolicach miejsca obrzęku przyłożyć lód na kilkanaście minut, czy też ewentualnie polewać kolano strumieniem zimnej wody. Sporą ulgę w przypadku lekkich urazów może także przynieść stosowanie naprzemiennych zimno-ciepłych pryszniców.

Kiedy uda Ci się już zmniejszyć zapalenie, należy następnie przeprowadzać regularne ćwiczenia na rozruszanie stawów. Powinny być one jednak na tyle delikatne, aby nie doprowadzić do ponownego urazu. Na pewien czas zrezygnuj zatem z biegania czy szybkiego fitnessu, a w zamian postaw na pływanie, powolne spacery lub rekreacyjną jazdę na rowerze. Pamiętaj również o tym, że chcąc zmniejszyć ból kolana, musisz koniecznie przezwyciężyć nadwagę, w czym pomoże Ci zmiana nawyków żywieniowych oraz systematyczne uprawianie sportu.

Ból kolana - leczenie poprzez jedzenie

Chronicznie utrzymujący się ból w kolanie często wskazuje na niedobór w organizmie niezbędnych witamin , minerałów oraz aminokwasów. Bardzo ważne jest między innymi uwzględnienie w swoim codziennym jadłospisie produktów żywieniowych bogatych w witaminę A, kwasy Omega 3, białko, wapń, a także kolagen. Niezwykle pomocne w leczeniu bólu kolana są także okłady z zielonej kapusty, arniki lub rumianku. Dzięki ich wykorzystaniu uda Ci się skutecznie pozbyć powstałego zapalenia, a tym samym zmniejszyć dolegliwości.

Kontuzje - przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.