Stepper - małe urządzenie, duże efekty ćwiczeń

Stepper jest jednym z najczęściej kupowanych do domu sprzętów do ćwiczeń. Jego małe rozmiary i łatwość wykonywania ćwiczeń przy jednocześnie rewelacyjnych efektach są sekretem jego popularności. Składa się z dwóch pedałów, na których stawiamy stopy, wykonując ruchy przypominające wchodzenie po schodach. Co warto wiedzieć o tym rewelacyjnym przyrządzie?

Stepper - definicja i rodzaje

Stepper jest przyrządem gimnastycznym, przeznaczonym do ćwiczenia mięśni nóg . Najważniejszym elementem urządzenia są dwa pedały, uginające się pod naciskiem stóp. Ruchy, które należy wykonywać, przypominają wchodzenie po schodach, albo wspinanie się pod górę. Nie od dziś wiadomo, że taki wysiłek doskonale rzeźbi mięśnie kończyn dolnych.

Pod nazwą "stepper" kryją się różne rodzaje maszyn - wyróżniamy mini stepper, stepper pełnowymiarowy, stepper skrętny, stepper boczny oraz stepper prosty. Mini steppery są najczęściej kupowane przez początkujących sportowców, z uwagi na małe rozmiary (można je bez problemu schować na dnie szafy, albo pod łóżkiem) oraz niską cenę. Stepper pełnowymiarowy jest znacznie większy - z uwagi na ten fakt bardzo często znajdziemy go na siłowniach, ale dużo mniej osób decyduje się na jego zakup do swojego domu. Jego podstawa umieszczona jest na specjalnej kolumnie, a dzięki dodatkowym drążkom w czasie ćwiczeń gimnastykujemy również ręce.

Trening na nogi i pośladki: jak robić wykroki?

Prócz podstawowego podziału, steppery dzielą się również na proste, boczne oraz skrętne - podział wynika z różnic w ruchach, wykonywanych na sprzęcie:

- stepper prosty - umożliwia wykonywanie ruchów "góra-dół"

- stepper boczny - umożliwia wykonywanie ruchów przypominających jazdę na nartach

- stepper skrętny - umożliwia ruch wielokierunkowy, dzięki czemu w ćwiczenie angażujemy większą ilość mięśni (prócz ruchu "góra-dół", na stepperze skrętnym można wykonywać ruch przypominający jazdę na rolkach, czy też na łyżwach)

Jak ćwiczyć na stepperze?

Ćwiczenia na stepperze są proste do wykonania, ale mimo wszystko należy pamiętać o kilku sprawach:

1. Utrzymanie prostej postawy ciała - w trakcie ćwiczeń należy pamiętać o utrzymaniu wyprostowanej sylwetki . Górne partie ciała powinny być zawsze ustawione w linii prostej do nóg.

2. Odpowiednia praca nóg - najlepiej ćwiczyć na lekko ugiętych nogach, ustawiając całe stopy na pedałach. Nie dociskajmy ich jednak do podłoża, ani nie pozwólmy, by maksymalnie się uniosły. Najlepiej jest bowiem symulować naturalny chód lub jazdę.

3. Właściwa praca rąk - ręce powinny albo opierać się na uchwytach, albo ćwiczyć na linkach, albo (jeśli stepper ich nie posiada) poruszać się swobodnie, w sposób, w który zawsze poruszają się w czasie wchodzenia po schodach, czy podczas wspinaczki.

Stepper - efekty

W czasie godzinnego treningu na stepperze jesteśmy w stanie spalić od 500 do 600 kalorii. Wykonywanie regularnych ćwiczeń na stepperze pomaga wyrzeźbić mięśnie ud, łydek oraz pośladków . Steppery skrętne pozwalają również na wysmuklenie talii i ładne wymodelowanie mięśni brzucha.

Jeśli w trakcie treningu używamy także rąk, również bicepsy oraz tricepsy ulegną ładnemu wyrzeźbieniu. Steppery przyspieszają też spalanie tkanki tłuszczowej oraz zwalczają cellulit - można zatem łatwo schudnąć przy dość niewielkim wysiłku. Trening ujędrnia skórę oraz poprawia wydolność oddechową i krążeniową organizmu.

3 najlepsze ćwiczenia na pośladki

Jaki stepper kupić?

Aby wybrać odpowiedni stepper, należy zastanowić się, jaki cel pragniemy osiągnąć i na jaki wydatek możemy sobie pozwolić. Najtańsze modele pełnowymiarowe kosztują kilkaset złotych, a cena innych może znacznie przekroczyć tysiąc. Mini steppery można zaś znaleźć w sklepach już za niewiele ponad 100 złotych.

Jeśli na trening pragniemy przeznaczyć dużo czasu, lepiej wybrać stepper z kolumną, który zapewni stabilność w czasie ćwiczeń. Jeśli zależy nam na wyrzeźbieniu jedynie mięśni nóg, najprostsze steppery na pewno świetnie spełnią swoją rolę. Jeśli jednak marzą nam się piękne ramiona, wybierzmy steppery z linkami, a jeśli chcemy wyszczuplić brzuch , zdecydujmy się na stepper skrętny.

Ćwiczenia na uda - jak wysmuklić ich wewnętrzną stronę

10 minutowy trening na jędrne pośladki

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA