Fit - to już nie moda, a styl życia

Ciężko uwierzyć, że ktoś z nas pierwszy raz słyszy słowo fit. Bycie fit z trendu, mody i chwilowej, ale też szybkiej ekspansji swojej popularności zamieniło się w pewną filozofię życiową, a nawet stan umysłu.

Co to znaczy "fit"?

Źródłem słowa jest oczywiście język angielski, który odsyła nas do znaczeń: dbanie o swoją formę, a zadbane i zgrabne ciało ma być tego potwierdzeniem. Formuła fitness od dłuższego czasu już przestała się ograniczać jedynie do ćwiczeń i aktywności fizycznej, a zajęła się takimi dziedzinami jak: odżywianie , regeneracja czy nawet dbanie o kondycję umysłu.

Odżywianie - dieta fit

Bycie fit w odżywaniu to świadome podejście do spożywanych produktów, niezbędnych w odpowiednie składniki dla organizmu. Ważne jest też przy komponowaniu odpowiedniego jadłospisu przyjęcie pewnych nawyków związanych z porą i ilością spożywanych produktów. Na początku dieta może nie mieć ogromnego wpływu w podejściu fit, jednak wraz ze zwiększeniem intensywności treningu i wysiłku, zapotrzebowanie na niektóre składniki, zwiększy się. Stawiamy w tej sytuacji przede wszystkim na regularne posiłki, składających się z produktów wyłącznie wysokiej jakości.

Fitoreksja - realne zagrożenie, czy wymysł?

Wyeliminowanie używek

W fit nie ma miejsca na kompromisy. Palenie papierosów i bez pojawienia się fit, było szkodliwe i nikt tego faktu nie ukrywał. Niezależnie od podejmowanych czynności fizycznych, rzucenie palenia jest niezbędne by osiągnąć jakiekolwiek cele treningowe. Podobnie ma się sprawa w przypadku spożywania alkoholu . Jego niewielka ilość w sporadycznych sytuacjach nie zaszkodzi zdrowemu trybowi życia, jednak jakiekolwiek większe ilości mogą zniweczyć fit plany. Ponadto alkohol powoduje odwodnienie, obniża wydolność organizmu, pogarsza samopoczucie. Nawet nie zauważysz, kiedy przez spędzenie wieczoru ze szklanką czegoś mocniejszego, odmówisz sobie na drugi dzień treningu. A regularność w fit to podstawa.

Który alkohol ma najmniej kalorii?

Ćwiczenia

To niezbędna podstawa w fit. Aktywność fizyczna, ruch ma same korzystne działania dla naszego organizmu. Bez niego nie wprowadzimy żadnych zmian. Ćwiczenia nie tylko usprawniają wykonywanie codziennych czynności, ale uczestniczą również w długofalowych korzyściach zdrowotnych. Zdrowy ruch poprawia pamięć, koncentrację, kreatywność oraz wpływa na jakość snu. Regularna aktywność fizyczna pomaga człowiekowi również w radzeniu sobie ze stresem i napięciami, które dotyczą każdego z nas. Ruch wyzwala w mózgu wydzielanie się dopaminy i endorfin - są to substancje odpowiedzialne za odczuwanie przyjemności. Nie będziemy musieli długo czekać na oznaki wdzięczności za strony naszego organizmu za regularne ćwiczenia. W Internecie nie brakuje również najróżniejszych podpowiedzi co do zestawów treningowych - możemy przebierać w zależności od tego jakie partie ciała chcemy wspomóc, jakie bóle odczuwamy, czy może potrzebujemy delikatniejszej porcji ruchu np. fit joga . Możemy zadbać o swoje ciało, nie mając żadnego doświadczenia w tej materii.

Odpoczynek

W tym całym planowaniu treningów i odpowiednio rozpisanych planach dietetycznych nie możemy się zatracić i zapomnieć o regeneracji naszego organizmu - a to zapewni nam tylko właściwy odpoczynek. Sen jest niezbędnym elementem w życiu fitness, by nasz organizm był gotowy i miał siły na jakiekolwiek zmiany. Mięśnie i stawy poddawane obciążeniu potrzebują nieustannie odpoczynku. W przeciwnym razie ich uszkodzenia, czy przeciążenia doprowadzą do poważnych kontuzji, a przecież o zdrowie, a nie o urazy chodzi! W dobie zaawansowanego dostępu do informacji zostanie fit jest coraz prostsze, więc nie ma na co czekać i od dobrego samopoczucia uciekać.

Kąpiel solankowa przyśpiesza regenerację po treningu i poprawia stan skóry

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.