Street workout - trening uliczny

Street workout to w ostatnich latach niezwykle popularna forma treningu. Choć najlepiej rozwija się na Ukrainie, Łotwie, w Rosji oraz Stanach Zjednoczonych, moda na street workout dotarła również do Polski. Powstały lokalne grupy zajmujące się tą formą ćwiczeń. Czym dokładnie jest street workout i jak rozpocząć trening?

Street workout - ćwiczenia

Street workout to inaczej trening uliczny - czyli taki jego rodzaj, który wykorzystuje elementy zabudowy miejskiej do wykonywania ćwiczeń. Ich rodzaj, częstotliwość i skuteczność treningu zależy często od formy wyjściowej - choć nie ma czym się przerażać, bo wdrożyć się jest raczej łatwo.

Najważniejsza jest umiejętność wyszukiwania miejsc, w których można ćwiczyć. Oczywiście, wkrótce wszyscy początkujący uświadomią sobie, że jest ich naprawdę dużo - od trzepaka, poprzez bramkę na boisku, aż po plac zabaw dla dzieci. Do treningu można używać także ławek, murków, a nawet różnego rodzaju barierek.

Na początek warto sprawdzić własną formę - pozwoli to ustalić dalszy plan ćwiczeń . Zweryfikujmy zatem ile razy jesteśmy w stanie podciągnąć się na drążku, ile pompek jesteśmy w stanie wykonać na poręczach oraz ile razy uda nam się podciągnąć nogi, wisząc na poręczy. Oczywiście, street workout nie musi oznaczać jedynie wyczerpujących ćwiczeń dla panów - ćwiczyć mogą także panie i nie musi to być wcale wycieńczający trening.

Bartendaz - workout dla każdego

Ćwiczenia na drążku - jak zacząć?

W jaki sposób można ćwiczyć? Najczęściej w tym typie treningu wykorzystujemy mięśnie rąk , wykonując ćwiczenia na drążku. Najłatwiej bowiem znaleźć w przestrzeni miejskiej miejsca do podciągania, czy wykonywania tak zwanych dipsów.

Jak jednak prawidłowo ćwiczyć, aby usprawnić mięśnie i nie nabawić się uszkodzeń? Zdecydowanie bezpieczniejszy jest chwyt zwany zamkniętym, kiedy kciuk oplata sztangę po przeciwnej stronie, niż reszta palców.

Można wykonywać różne ćwiczenia - wystarczy znaleźć odpowiedni drążek do podciągania. Jeśli dopiero rozpoczynamy swoją przygodę, warto skorzystać z pomocy krzesełka , albo podeprzeć się na ławce. Istnieją też specjalne gumy do podciągania, które będą nieocenionym wsparciem, jeśli nasza kondycja dopiero się rozwija.

Oto przykładowy plan treningowy:

1. Zacznijmy od standardowego podciągania, z dłońmi ułożonymi nieco szerzej, niż szerokość barków . To tak zwane "Pull Ups".

2. Następnie przejdźmy do podciągania podchwytem z powolnym opuszczaniem się - im wolniej, tym lepiej. Ćwiczenie to nazywane jest "Negative Chin Ups".

3. Aby wykonać trzecie ćwiczenie, potrzebny jest drążek lub podpórka zawieszone bardzo nisko. Nogi przesuwamy do przodu - pod podpórkę - chwytając się jej nachwytem lub podchwytem. Wykonujemy podciąganie. To tak zwane "Incline Chin Ups".

Drążek rozporowy, kółko gimnastyczne... - czyli jak ćwiczyć w domu ?

Czasem pogoda nie sprzyja ćwiczeniom na zewnątrz - a przecież treningów nie powinno się przerywać, jeśli pragniemy uzyskać upragniony efekt. Dlatego też w zimie lub w czasie deszczu, albo po prostu dla urozmaicenia treningów, można niektóre ćwiczenia wykonywać w domu.

Czego potrzebujemy? To zależy od tego, jak zaawansowany trening nas interesuje. Najlepiej zamontować w futrynie drążek rozporowy , na którym będzie można się podciągać. Ciekawe jest także kółko gimnastyczne - z pewnością warto je mieć. Prócz tego przydadzą się gumy do podciągania oraz kamizelka obciążeniowa. Tak naprawdę możemy jednak wykonywać w domu zwykłe pompki - a forma na pewno nas nie opuści.

Kulturystyka - czyli jak wyrzeźbić mięśnie i spalić tłuszcz

Street Workout Park

Z uwagi na fakt, że coraz więcej osób trenuje street workout, rozwijają się też miejsca, gdzie wykonywanie takiego profesjonalnego treningu na świeżym powietrzu jest możliwe. To Street Workout Parki - wydzielone przestrzenie z drabinkami, drążkami i poręczami, na których gromadzą się grupy ćwiczących.

Pierwszy polski Street Workout Park został otwarty w Lublińcu, w 2013 roku. Od tamtego czasu powstaje ich coraz więcej. Warto dołączyć do trenujących - ich obecność sprawi, że łatwiej nam będzie się zmobilizować!

Zobacz wideo
Zobacz wideo
Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.