Artykuł pochodzi z magazynu Tylko Zdrowie . Do kupienia w środy z Gazetą Wyborczą.
Wałek do masażu dba o powięź
Powięź otacza i penetruje wszystkie mięśnie, stawy, kości i nerwy. Pełni funkcję niewidocznego płaszcza podtrzymującego ludzki szkielet. Jest odpowiedzialna za prawidłową ruchomość i funkcjonowanie ciała. - Jeśli powięź jest sucha i posklejana, odczuwamy sztywność i dyskomfort, który można porównać do ciągnięcia. Kontuzje to najczęściej efekt mało elastycznej powięzi. Podobnie większość bóli występuje na tle powięziowym. Na przykład ból stawu to nie jest ból samego organu, ale odpowiadającej za ten staw powięzi - mówi fizjoterapeuta Michał Dachowski, rehabilitant drużyny koszykówki mężczyzn Polonia Warszawa.
SMR to coraz popularniejsza metoda regeneracji
Powięź jest jak gąbka. Kiedy wysycha, staje się krucha i twarda. Można o nią zadbać, wykonując automasaż wałkiem - nazywanym rollerem lub foam rollerem. Wałek umożliwia wykonanie SMR (z ang. self-myofascial release), czyli autorozluźnienia międzypowięziowego.
Na IDEA World Fitness Conference w USA masaż rollerem został wymieniony wśród najpopularniejszych trendów fitness 2015 roku. Rolowanie to odpowiedź na modne intensywne treningi, po których potrzebujemy regeneracji.
- Rolowanie wprawia w ruch włókna kolagenowe, które przesuwając się, wydzielają więcej płynu. Właściwie nawodniona powięź może sprawnie pełnić swoje funkcje, a tym samym - uchronić się przed uszkodzeniami. Gdy mamy "soczystą" powięź, jesteśmy mniej podatni na urazy, zwiększa się zakres ruchów, przyspiesza krążenie krwi, a tym samym - odpływ toksyn z organizmu. Dzięki rolowaniu możemy wygładzić cellulit, sprawiając, że skóra będzie bardziej elastyczna i jędrna - tłumaczy Michał Dachowski. Jeśli automasaż rollerami wykonują osoby aktywne fizycznie, to wspomagają regenerację organizmu po treningu.
Sebastian SchffelPo treningu idź do sauny. To też sposób na regenerację
Jak się masować za pomocą rolki?
Jak wykonać masaż? Michał Dachowski radzi: - Z wałka korzystamy bardzo intuicyjnie, wykorzystując ciężar własnego ciała. Należy się położyć na rolce tą częścią ciała, w której odczuwamy ból i sztywność (np. oprzeć na niej plecy). Następnie powolnymi i precyzyjnymi ruchami przesuwamy się po rolce, przytrzymując ją dłużej w punktach największego bólu. Taki masaż powinien zająć 10-15 minut. Dla uzyskania optymalnych efektów należy rolować całe ciało ze względu na liczne połączenia powięziowe. Często ból pojawiający się w jednym miejscu jest efektem napięcia powięzi w zupełnie innym.
Rolowanie jest zalecane wszystkim niezależnie od wieku i poziomu aktywności fizycznej. Jedyne przeciwwskazania to niewyleczone jeszcze złamania, przerwana ciągłość skóry i oparzenia.
Rolki mają różny stopień twardości, różną powierzchnię i wielkość. Wałki kupisz na blackroll.com.pl
Materiały partnerów
zobacz najlepsze Wałki do masażu