Połączyć przyjemne z pożytecznym
Podobno to, czego nie można ominąć, należy polubić. Jedną z takich aktywności, która zwykle nie sprawia nam przyjemności, jest sprzątanie. Zbliża się sobota i będziemy musieli nadrabiać tygodniowe zaległości w odkurzaniu, prasowaniu, praniu, myciu podłóg. Już od samego wymieniania można się zmęczyć. Jak to polubić? Wyobraźmy sobie, że to nie przykry obowiązek, lecz trening , dzięki któremu zgubimy zbędne kalorie. Będzie z pewnością efektywny podwójnie - zyskamy my i nasz dom.
Ćwiczymy sprzątając - prasowanie, mycie okien i podłóg, ścieranie kurzy
O ile przyjemniej będzie rozpocząć kilkugodzinne zmagania ze sprzątaniem, gdy zdamy sobie sprawę z tego, że do machinalnie wykonywanych, rutynowych czynności wystarczy dodać kilka ruchów, powtarzać je regularnie, by usprawniać kolejne partie mięśni i aktywnie spalać kalorie.
Prasowanie: według ciebie jest to czynność żmudna i czasochłonna? Gdy stoisz przy desce do prasowania spróbuj unosić się na palcach i opadać, pamiętając o napinaniu i rozluźnianiu mięśni. Można też unosić pięty wzmacniając mięśnie łydek . Informacja, która może cię przekonać do aktywnego prasowania: w ten sposób stracisz około 120 kalorii w godzinę!
Mycie okien: chcesz wzmocnić górne partie ciała? Nic prostszego - idealnym rozwiązaniem będzie aktywne mycie okien i innych powierzchni pionowych. Podczas takich czynności wyciągaj się i energicznie, raz jedną ręką, raz drugą wykonuj ruchy z dołu do góry. Nie zapominaj również o przysiadach , jeśli musisz np. oczyścić dolne powierzchnie. Dzięki takiemu myciu okien stracisz nawet 250 kalorii czyli równowartość np. czekoladowego batonika.
Mycie podłóg: nic chyba nie działa tak dobrze na mięśnie nóg i kręgosłup jak mycie podłóg w towarzystwie mopa. Chwyć mop obiema rękami, ciężar ciała oprzyj na jednej nodze, drugą zegnij, następnie to samo ćwiczenie wykonaj drugą nogą. Jeśli myjąc podłogi nie korzystasz z mopa i wykonujesz tę czynność klęcząc, pamiętaj o tym, by co jakiś czas odpocząć, rozluźnić napięte mięśnie. Najlepiej wykonaj koci grzbiet, który świetnie niweluje ból pleców . Ile możesz spalić kalorii myjąc podłogę w ten sposób? Podobnie jak w przypadku mycia okien 250 kalorii, pod warunkiem, że sprzątasz dynamicznie i co najmniej kilkadziesiąt minut.
Wycieranie kurzy: to również dobra okazja do wykonania prostych ćwiczeń. Mamy tu do czynienia przede wszystkim z powierzchniami poziomymi, wystarczy wyprostować plecy i również wyprostowanymi rękami, raz jedną, raz, drugą, wykonywać energiczne ruchy, czyszcząc np. blat stołu. W tym przypadku nie stracimy tak wiele kalorii, ale ok. 100 kalorii to też sukces.
Pamiętaj o kręgosłupie
Skoro sprzątanie połączone z ćwiczeniami to też trening, podobnie więc jak na sali gimnastycznej czy w siłowni należy zachować rozsądek i nie eksploatować się nadmiernie. Sprzątając, prasując, wykonując inne czynności, nie dążmy do tego, żeby zrobić wszystko jak najszybciej.
Jeśli przesadzisz możesz narazić się na niepotrzebny ból, przeciążysz kręgosłup i inne partie ciała. Prace domowe wykonuj więc etapami, pamiętając o przerwach, relaksie , dotlenieniu się. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w tym czasie popracować nad świadomym oddechem.
Zdrowy wysiłek fizyczny musi być urozmaicony. Porządkując dom nie wykonuj zatem zestawu tych samych czynności przez dłuższy czas. Zachowaj prostą postawę, jeśli musisz coś podnieść, co często zdarza się podczas sprzątania, nigdy nie rób tego na wyprostowanych nogach, należy je ugiąć w kolanach . Ruchy muszą być spokojne, nigdy gwałtowne.
Najważniejszy, jak zawsze, jest zdrowy rozsądek i formuła złotego środka - sprawdzają się zawsze, także podczas sprzątania.
Zobacz więcej zalet sprzątania na bonus-czystosc.pl.