Wiktor Morgulec "Joga dla początkujących"

Najnowsza publikacja Wiktora Morgulca, doświadczonego i dyplomowanego nauczyciela jogi metodą B.K.S. Iyengara - "Joga dla początkujących" - to książka warta uwagi nie tylko dla osób stawiających pierwsze kroki na macie.

Czym jest formuła ruch-oddech-relaks?

Metoda redukcji stresu, regeneracji i wzmocnienia zdrowia kręgosłupa, stworzona została na bazie wieloletnich doświadczeń autora oraz naukowych odkryć zespołu badawczego pod kierownictwem profesora Janusza Szopy. Opiera się na trzech stałych flarach praktyki, którymi są: ruch, oddech i relaks. W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać - zredukować stres, wzmocnić układ odpornościowy czy zadbać o kręgosłup - dzięki zastosowaniu odpowiednich technik możemy efektywnie, w różnych proporcjach rozkładać pracę w tych trzech obszarach.

W przestrzeni ruchu - poprzez wykonywanie kilku prostych pozycji z pełną integracją oddechu, pobudzamy każdą komórkę naszego cała. Sprzyja to nie tylko usprawnieniu krążenia i pobudzeniu przepływu płynów ustrojowych w organizmie, ale przede wszystkim korzystnie wpływa na układ hormonalny - wzmagając produkcję endorfin odpowiedzialnych za samopoczucie. Zmiany w biochemii organizmu chwilowo podczas ćwiczeń, a stopniowo w miarę rozwoju praktyki, uwalniają nas od utrwalonych nawyków lenistwa, apatii, poczucia beznadziejności i chronicznego stresu.

W przestrzeni oddechu pracujemy nad swobodą przepływu i uważną obserwacją naturalnego oddechu. Aby pokonać napięcia i blokady na tej płaszczyźnie, Wiktor Morgulec proponuje pasywne i precyzyjne ułożenia ciała w pozycjach odwróconych - kluczowych w praktyce jogi. Korzystając z odpowiednich pomocy do jogi, można ustawić ciało w optymalnym dla niego wariancie tak, aby siła grawitacji wykonała za nas pracę. Nam z kolei pozostaje obserwacja swobodnego przepływu oddechu, co uspokoi umysł i wyostrzy uwagę.

W pełni rozluźnione ciało oraz udrożniony przepływ oddechu otwiera furtkę do przestrzeni głębokiego relaksu . Abyśmy w krótkim czasie mogli szybko i intensywnie zregenerować komórki, trzeba stworzyć ku temu optymalne warunki.

Ciało musi być pasywne, a umysł spokojny. W czasie relaksacji należy dokładnie czuć swoje ciało. Ze spokojem rejestrować zmieniające się fizyczne doznania wewnątrz. Bardzo pomocne jest ustawianie ciała w grawitacyjnych pozycjach pasywnych - tłumaczy Wiktor Morgulec.

W " Jodze dla początkujących w formule ruch-oddech-relaks " znajduje się szczegółowy opis podstawowych asan z uwzględnieniem przeciwwskazań i efektów wykonywania - obszaru oddziaływania każdej z pozycji. Krok po kroku, korzystając z prostych i precyzyjnych instrukcji, dowiesz jak:

- prawidłowo wykonywać: Tadasanę, Trikonasanę, Supta Virasanę, Adho Mukha Svanasanę, Supta Padangusthasanę, Adho Mukha Virasanę,

- jak na pasach/linach wykonać bezpiecznie Sirsasanę - stanie na głowie,

- poznasz warianty z wykorzystaniem krzesła, koców i kloców przy asanach: Viparita Dandasanie, Salamba Sarvangasanie, Halasanie, Adho Mukha Svastikasanie.

Zamieszczona w książce prezentacja całego cyklu Surya Namaskar - Powitania Słońca - w pełni zgranego z oddechem, została opatrzona cennymi wskazówkami ułatwiającymi praktykę.

Wiktor Morgulec - dyplomowany nauczyciel jogi według metody B.K.S. Iyengara. Autor pierwszego w Polsce multimedialnego podręcznika do nauki jogi na DVD: "Joga DVD dla początkujących Start." Przeszło 10-letnie doświadczenie w nauczaniu zdobywał między innymi w Indiach. Prekursor zajęć jogi dla dzieci w szkole i przedszkolach Montessori w Warszawie. Współzałożyciel Akademii Asan, portalu joga-joga.pl oraz szkoły Joga Żoliborz w Warszawie. Więcej na: www.morgulec.com .

Książka już dostępna w sklepie joga-joga.pl

Więcej książek i dvd:

http://www.sklep.joga-joga.pl/dvd-i-ksiazki-c128.html

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.