Spontaniczne orgazmy, głosy w głowie. Joga działa jak diabli. Odpieramy zarzuty Frondy.
Joga w pracy rozluźnia mięśnie
Siedzący tryb życia nie wpływa korzystnie na kondycję kręgosłupa. Nieprawidłowa postawa ciała, którą utrzymuje się przez większość dnia, a często nawet i nocy może być przyczyną wielu schorzeń i złego samopoczucia. Choć "zasiedzenia" trudno jest uniknąć, w trosce o zdrowie warto zadbać o ruch i relaks rozluźniający napięte mięśnie chociaż przez kilka minut podczas przerwy w pracy.
Joga odciąża kręgosłup
Problemy z kręgosłupem mogą dotkliwie dawać się we znaki w postaci różnych dolegliwości. Przy pracy siedzącej bardzo często pojawia się dyskomfort w dolnej części pleców, bóle miejscowe, sztywnienie karku. Co zrobić w takiej sytuacji? Trzeba starać się utrzymywać prawidłową postawę ciała przez cały dzień. Istotne jest też regularne rozluźnianie partii ciała, z którą mamy problem. warto także systematycznie wzmacniać mięśnie pleców, nóg i brzucha, które ulżą obciążonemu kręgosłupowi.
Zwróć także uwagę na sposób, w jaki siedzisz przy biurku, czy krzesło ma odpowiednią dla ciebie wysokość, czy nie siedzisz przypadkiem przez większą część dnia z nogą na nodze? Pracując przy komputerze zaobserwuj, czy nie musisz zbyt często pochylać głowy, nadwyrężać wzroku i przygarbiać pleców?
Uwolnienie napięć szyja-barki
Pozycja siedząca i używanie ramion w jednej płaszczyźnie stwarzają idealne warunki dla powstawania napięcia w okolicy szyi i barków. Ponieważ problem ten często utrzymuje się latami, może prowadzić do poważnych dysfunkcji kręgosłupa szyjnego, drętwienia kończyn górnych oraz migren. Aby uwolnić te partie od napięć niezbędne jest odprężenie całego organizmu, w szczególności zaś układu nerwowego, którego przemęczenie w odczuwalny sposób rzutuje na dyspozycyjność psychoruchową. Poprzez asany można dotrzeć do miejsc gromadzących najwięcej napięć i stopniowo je rozluźniać, uwalniając ciało od męczącego bólu i dyskomfortu.
Relaks w krótkim czasie
Jak dbać o odpowiednią dawkę ruchu na co dzień nie mając na to zbyt wiele czasu? Trudno wyobrazić sobie jogging w czasie pracy, ale kilka niepozornych na pierwszy rzut oka asan, brzmi już całkiem realnie. Do prostego i skutecznego relaksu nieocenione może okazać się zwykłe krzesło biurowe i kawałek przestrzeni umożliwiający swobodę ruchu. Przydadzą się też miękkie wałki i koc. Proponujemy dwie pozycje.
wiktor morgulecJak wykonać Adho Mukha Svastikasana (skłon w siadzie skrzyżnym)?
1. Przygotuj stanowisko.Połóż wałek na kocu (dobierz odpowiednią wysokość). Ustaw na krześle drugi wałek, krzesło oddal tak, aby móc swobodnie bez garbienia się oprzeć na nim czoło.
2. Usiądź naprzeciwko krzesła, po czym skrzyżuj nogi tak, aby stopy znajdowały się pod kolanami.
3. Pochyl się do przodu, wydłużając kręgosłup, czoło oprzyj na wałku znajdującym się na krześle.
4. Wyciagnij delikatnie ręce przed siebie i oprzyj je na wałku, na krześle.
5. Rozluźnij szyję, barki i ramiona.
6. Przez cały czas dbaj o to, aby zachowywać wydłużony kręgosłup i nie garbić się.
7. Aby wyjść z pozycji, delikatnie wyprostuj się, wracając do pozycji.
W pozycji wystarczy wytrzymać 5 minut.
wiktor morgulec wiktor morgulecJak wykonać Uthitta Trikonasana (tzw. rozciągnięty trójkąt)?
1. Zrób wdech i z wydechem przejdź do Uthitta Hasta Padasany (fot. 2).
2. Sprawdź, czy stopy są pod nadgarstkami, czy są ustawione równolegle do siebie. Całkowicie wyprostuj nogi, dociskając środki pięt do ziemi (fot. 2).
3. Skręć lewą nogę 90 stopni na zewnątrz. Linia wyznaczona przez piętę nogi z przodu przecina w połowie stopę z tyłu (fot. 3 i 4).
4. Zachowując zupełnie proste nogi, rzepki kolan w górze, wyciągnij tułów w bok (fot. 5) i połóż lewą dłoń na kostce lub na macie obok stopy (fot. 6). Wyciągnij prawą rękę do góry, zachowując płaski i prosty bok tułowia (fot. 6, fot. A i B).
5. Zachowując wydłużony bok tułowia, otwórz klatkę piersiową i skręć ją w stronę sufitu. Skręć głowę i popatrz na rękę w górze (fot. A i B).
6. Utrzymuj pięty dociśnięte, łuki stóp w górze. Praca nóg jak w Tadasanie, stopy aktywne, bardzo silne, proste w kolanach nogi (fot. A).
7. Rozszerzklatkępiersiową,mostekdoprzoduiwgórę,bokitułowiawydłużone i równoległe do siebie. Pozostań w pozycji, oddychając swobodnie, rozluźnij twarz (fot. A i B).
8. Na wdechu, utrzymując ręce proste, podnieś się do góry i przejdź z powrotem do Uthitta Hasta Padasany, po czym wykonaj pozycję na drugą stronę.
jogaII Górski Maraton Jogi w Wierchomli odbędzie się w dniach 30-31 sierpnia 2014 roku w Beskidzie Sądeckim.
Autor: Wiktor Morgulec, dyplomowany nauczyciel jogi wg B.K.S. Iyengara. Autor pierwszego w Polsce multimedialnego podręcznika do nauki jogi na DVD: "Joga dla początkujących START". Prekursor zajęć jogi dla dzieci w szkole i przedszkolach Montessori w Warszawie. Od 2005 roku prowadzi w ramach Akademii Asan wakacyjne i weekendowe kursy jogi. Założyciel Akademii Asan, portalu Joga-Joga.pl oraz Żoliborz w Warszawie.