Badanie trychologiczne włosów - jak wygląda zabieg?

Badanie trychologiczne coraz częściej pojawia się w ofertach salonów fryzjerskich. Dzięki niemu łatwiej ocenić stan skóry głowy i włosów oraz dobrać odpowiedni zabieg. Sprawdziliśmy w instytucie Kitako na czym polega badanie trychologiczne i jak się do niego przygotować.

Olejki do włosów [TEST]

Badanie trychologiczne skóry głowy

Badanie trychologiczne to ocena stanu skóry głowy i włosów z użyciem mikroskopu cyfrowego. Badanie skupia się głównie na cebulkach włosów, aby określić stan i fazę wzrostu w jakiej się znajdują. Nie jest tak, że ktoś ma wskazania do badania trychologicznego. Co prawda to badanie zalecane jest w przypadku nadmiernego wypadania włosów, łysienia i chorób skóry głowy, ale powinien wykonać je każdy, by wiedzieć jaki ma stan skóry głowy, jaki zabieg u fryzjera będzie dla niego najlepszy i jakich kosmetyków używać w domu.

Często osoby które nigdy nie sprawdzały tego. Takim badaniem osoby mogą się dowiedzieć ze rozpoczęły się procesy łysienia, które na początku nie są zauważalne.

3 zabiegi, o które warto poprosić fryzjera wiosną.

Jak się przygotować do badania trychologicznego?

Najlepiej przyjść na badanie z niemytą głowa, najlepiej co najmniej przez 12 godzin przed badaniem. Wtedy łatwiej sprawdzić, czy sebum, które się wydziela w odpowiednim stopniu, czy jest go za mało czy za dużo.

Maski do włosów [TEST]

Jak wygląda badanie?

Pierwsze wstępne badanie polega na tym, że włosy są oglądane przez dużą lupę powiększającą, które pokazuje przede wszystkim końcówki włosów. Możemy sprawdzić, czy się bardzo rozdwajają, czy pękają. Przez lupę widać także powierzchownie zmiany na skórze głowy. One mogą być spowodowane np. łupieżem, nadmiarem wydzielanego sebum, stanem zapalnym czy mechanicznymi uszkodzeniami.

Po oglądaniu włosów przez lupę, wykonujemy zdjęcia skóry głowy kamerą elektroniczną, która powiększa od 200 do 600 razy. Dzięki niej można określić dokładnie jakie to są zmiany na skórze głowy. Zdjęcia wykonujemy w czterech miejscach, czyli sam szczyt i czoła przechodząc stopniowo do tyłu, potem wykonujemy zdjęcia jednego boku przechodząc do środka i drugiego boku. Takich zdjęć powinno być minimum osiem.

Zdjęcia są zachowywane na dysku, by po serii zabiegów, np. oczyszczających czy mezoterapii porównać rezultaty przed i po zabiegu czy serii zabiegów.

Czas zabiegu trwa ok. 30 minut. W wyjątkowych przypadkach zabieg może trwać do godziny.

Jak stosować olejki do włosów?

Wywiad pomaga w badaniu

Oprócz takiego technicznego badania, wykonanego lupą i kamerą, bardzo ważne jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu. Zazwyczaj z takiego wywiadu powinniśmy się dowiedzieć czy tryb życia i sposób używania kosmetyków czy w ogóle pielęgnacji może mieć wpływ na to co się dzieje na skórze głowy. Pytamy o tryb życia, dietę, uprawianie sportów, używane kosmetyki, a także o to, jak często myje się głowę, czym czeszemy włosy. Jest to baza do tego żeby wejść w druga część, czyli w dobór zabiegu.

Po wywiadzie i badaniu często okazuje się, że używamy szamponów do włosów przetłuszczających się, przez co skóra jest wysuszona, "napędza" wydzielanie sebum i jeszcze bardziej się przetłuszcza. Wtedy zalecamy wykonanie zabiegu oczyszczającego i używanie łagodnego szamponu, który nie pobudza skóry do wytwarzania sebum. Dzięki temu problem przetłuszczających się włosów znika.

Czy częste mycie szkodzi włosom?

Badanie trychologiczne nie leczy problemów

Fryzjer, u którego możesz zrobić badanie trychologiczne nie zajmuje się leczeniem jakiś specyficznych przypadków, np. zmian na skórze takich jak ostre stany zapalne. Badanie trychologiczne pomaga w ustaleniu tego, jaki zabieg będzie najlepszy dla danej osoby. Zazwyczaj jest to zabieg oczyszczający lub normalizujący. Zabieg oczyszczania jest zalecany dla wszystkich, nawet jeśli ktoś nie ma problemu z przetłuszczaniem się włosów. On działa tak jak np. peeling twarzy czy peeling ciała. Dzięki niemu kosmetyki, które nakładamy na włosy lepiej działają.

Badanie trychologiczne możesz zrobić w Instytucie Kitako ( www.kitako.pl )

Więcej o:
Copyright © Agora SA