Od czego zależy wygląd skóry? Pytamy lekarza

To, jak wygląda nasza skóra jest uzależnione od włókien, które tworzą jej rusztowanie. Jeśli nie dostarczamy im odpowiednich budulców, to skóra traci jędrność i widoczny jest na niej cellulit. Na pytania o wygląd skóry odpowiedział dr Krzysztof Miracki, Certyfikowany Lekarz Medycyny Estetycznej, współwłaściciel warszawskiej kliniki BeautymeD.

Od czego zależy jędrność skóry?

Jędrność jest jedną z naturalnych właściwości tej tkanki. Warunkowana jest obecnością i aktywnością fibroblastów - komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie białek budujących włókna znajdujące się w skórze właściwej: kolagenowych, sprężystych i retikulinowych. Wszystkie trzy rodzaje tych włókien odpowiadają za zapewnienie skórze odpowiedniej spoistości i sprężystości, ale za jędrność tej tkanki najsilniej odpowiedzialne są włókna kolagenowe - ponieważ tworzą rusztowanie skóry i są bardzo odporne na rozciąganie. W zachowaniu ich kształtu wspomagają je przylegające do nich sprężyste włókna zbudowane z elastyny. Natomiast włókna retikulinowe, utworzone między innymi z kolagenu, zapewniają skuteczne wspomaganie dla właściwych włókien kolagenowych i sprężystych, tworząc delikatną siateczkę, utrzymującą we właściwym położeniu struktury znajdujące się w skórze właściwej.

Włókna skóry ulegają ciągłym przebudowom, dlatego u podstaw zachowania jędrności tej tkanki leżą: efektywność produkcyjna fibroblastów i ich liczba. Fibroblasty muszą nadążyć z wytwarzaniem nowych cząsteczek białek w miejsce molekuł niszczonych. Kiedy stają się mniej aktywne, w skórze pojawiają się niedobory kolagenu i jędrność tkanki spada.

12 sposobów na to, by lepiej wyglądać nago

Co najbardziej wpływa na jędrność skóry?

Po pierwsze dieta . Aby skóra była jędrna, do organizmu musi trafiać dobrej jakości pożywienie, które dostarczy składników budulcowych do tworzenia białek budujących włókna kolagenowe i sprężyste. Trzeba więc zadbać, aby w diecie znalazło się odpowiednio dużo produktów będących źródłem aminokwasów, minerałów i witamin - przede wszystkim pochodzących z produktów świeżych. Należy unikać żywności wysoko przetworzonej, która jest mało wartościowym pokarmem, oraz cukru.

Cukry, szczególnie proste, przyczyniają się do utraty jędrności skóry, ponieważ uszkadzają znajdujące się w niej białkowe włókna powodując ich glikację. W procesie tym cząsteczki glukozy krążące we krwi, z którymi nie poradziła sobie insulina, przyłączają się do białek i niszczą je, przyczyniając się do ich szybszego starzenia. Włókna kolagenowe i sprężyste są szczególnie podatne na ten proces. Glikacja prowadzi też do niekorzystnych przekształceń struktury włókien kolagenu: z typu, który znajduje się w młodej skórze, zamienia się on w kolagen charakterystyczny dla skóry starszej.

Wiek to kolejny czynnik, który ma niebagatelny wpływ na jędrność skóry. Z upływem czasu fibroblasty produkują mniej kolagenu i zmniejsza się też ich liczba. W efekcie następuje przewaga procesów niszczenia kolagenu nad jego wytwarzaniem. Pojawiające się niedobory tego białka osłabiają rusztowanie skóry i w efekcie jędrność tkanki maleje.

Dieta i wiek to jednak tylko dwie z wielu przyczyn mających wpływ na jędrność skóry. Za starzenie się skóry odpowiedzialne są też inne czynniki wewnętrzne i zewnętrzne: predyspozycje genetyczne, choroby ogólnoustrojowe (jak na przykład cukrzyca), zaburzenia hormonalne i niezdrowy tryb życia: picie za małej ilości wody, niezapewnianie dostatecznej ilości snu, palenie tytoniu czy spożywanie alkoholu, niepodejmowanie aktywności fizycznej, wahania wagi, przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych, zadymionych i przesiadywanie przed monitorem komputera.

Pozbądź się włosków na zawsze! Pomoże laser Vectus!

Cellulit to także skutek utraty jędrności skóry. Jak on powstaje?

Powstanie cellulitu jest ściśle związane z utratą jędrności skóry. W wyniku interakcji pomiędzy czynnikami takimi jak: tryb życia, specyficzna dla kobiet lokalizacja tkanki tłuszczowej i jej budowa, oraz wpływ estrogenu, w leżącej pod skórą tkance łącznej dochodzi do przerostu tkanki tłuszczowej, zaburzeń krążenia i uaktywnienia enzymów kolagenaz, które niszczą włókna kolagenowe. Pomiędzy rozluźnione kolagenowe rusztowanie tkanki nierównomiernie wciskają się fragmenty przerosłej tkanki tłuszczowej. Odbija się to na wyglądzie skóry, która traci gładkość, staje się pofałdowana i przybiera charakterystyczny wygląd pomarańczowej skórki.

Kolagen jest bardzo aktywnym białkiem i bierze między innymi udział w usuwaniu toksyn z komórek. Degradacja włókien kolagenowych powoduje zatem, że proces odtruwania tkanek ulega zaburzeniu, a toksyny, zamiast być wydalane, pozostają w komórkach, co również sprzyja powstawaniu nieprawidłowości w wyglądzie skóry.

Te kosmetyki walczą z cellulitem przez całą dobę

Cellulit jest mniej widoczny, kiedy skóra jest napięta. Dlaczego tak jest?

Zdrowa skóra charakteryzuje się odpowiednim napięciem tkanki - dzięki temu postrzegamy ją jako gładką. Napięcie skóry wynika zaś z jej jędrności. Za jędrność, jak już wiemy, odpowiedzialne są włókna białkowe, szczególnie kolagenowe. Kiedy zatem dochodzi do degradacji kolagenu, spadek jędrności skóry odbija się na jej napięciu i charakterystyczne dla cellulitu nierówności skóry stają się bardziej widoczne. Aby zmiany cellulitowe stały się mniej zauważalne, trzeba zadbać o przywrócenie lepszego napięcia skóry.

Dieta na cellulit. Co jeść, żeby wygładzić skórę?

W jaki sposób ćwiczenia poprawiają wygląd sylwetki?

Gimnastyka stymuluje wytwarzanie kolagenu warunkującego jędrność skóry i jej właściwe napięcie. Dzieje się tak, ponieważ ćwiczenia fizyczne prowadzą do pobudzenia krążenia krwi. Krew dostarcza do tkanek i komórek więcej składników odżywczych i tlenu, aktywując je do pracy. Pobudzeniu ulegają też fibroblasty, których rolą jest wytwarzanie białek odpowiedzialnych za jędrność skóry. Każdy ruch mięśni w ciele to skutek impulsu nerwowego, wynikającego z szeregu reakcji elektryczno-chemicznych. Aby zatem osiągnąć lepsze napięcie skóry bez jednoczesnego przyrostu mięśni, przy użyciu dostępnych w gabinetach medycyny estetycznej urządzeń wytwarzających impulsy elektryczne zmuszamy włókna mięśniowe do gimnastyki pasywnej: kurczą się one i rozciągają, a ten ruch aktywuje fibroblasty, które z kolei zaczynają wytwarzać kolagen poprawiający jędrność i napięcie skóry.

Ćwiczenia na cellulit. Sprawdź!

Czy każdy balsam ujędrniający działa?

Aby uzyskać dobre napięcie skóry przez stosowanie kosmetyków, zawarte w preparatach składniki muszą mieć określone właściwości fizyczne i chemiczne, dzięki którym będą mogły przenikać przez naskórek do głębszych warstw skóry i tam uzupełniać niedobory kolagenu oraz aktywować fibroblasty do produkcji białek. Zatem zasadność użycia balsamów ujędrniających sprawdza się do tego, czy w ich składzie znajdują się biologicznie czynne składniki, które skóra może absorbować. Dobry balsam ujędrniający powinien poprawiać krążenie krwi w skórze, a przez to stymulować komórki i poprawiać mechanizm usuwania toksyn z tkanek.

Kosmetyki zawierają różne składniki napinające skórę: głównie kolagen, ale też produkty pochodzenia roślinnego, w szczególności fitohormony, czy opracowane w laboratoriach innowacyjne kompleksy organiczno-mineralne pozyskane z komórek macierzystych. W celu zwiększenia napięcia skóry wykorzystuje się między innymi wyciąg z aloesu, olejek z awokado czy sojowy, proteiny zbóż, wyciągi z pępownicy azjatyckiej czy pluskwicy groniastej, kwasy AHA i BHA, witaminowe antyutleniacze, heksapeptyd zwany pseudobotuliną i inne.

Sam balsam ujędrniający, choćby najlepszy, to jednak za mało, aby skutecznie aktywować proces przywracania właściwego napięcia w skórze. Tu konieczne jest uzyskanie silnej i długotrwałej stymulacji fibroblastów, zatem równolegle do aplikacji kosmetyków konieczne staje się pobudzenie ruchu mięśni.

Odpowiedzi udzielił Dr Krzysztof Miracki, Certyfikowany Lekarz Medycyny Estetycznej, współwłaściciel kliniki BeautymeD, www.beautymed.com.pl .

Zobacz wideo
Zobacz wideo
Zobacz wideo
Więcej o: