Jak usunąć cellulit?

Cellulit to trudny przeciwnik. Czy można go całkowicie usunąć? Jak są skuteczne metody? Co możemy zrobić we własnej łazience, żeby wygładzić skórę? Na nasze pytania odpowiada specjalista medycyny estetycznej, dr Adam Gumkowski z AGKlinik.

Czy cellulit można całkowicie usunąć?

Można, wszystko zależy od wyboru właściwej metody. Jeżeli wierzymy w działanie cudownych balsamów na cellulit, musimy przygotować się na rozczarowanie. Sposobów na usuwanie cellulitu jest sporo, ale większość z nich daje tylko krótkotrwałe efekty. Na leczenie cellulitu  składa się wiele czynników. Konieczna jest dieta na cellulit , unikanie przetworzonych potraw z dużą ilością soli, która powoduje zatrzymywanie wody w organizmie, a co za tym idzie obrzęki i nierówną strukturę skóry. Warto wzbogacić dietę w składniki poprawiające jakość skóry: krzem, witaminę C czy nienasycone kwasy tłuszczowe. Elementem walki z cellulitem powinna być aktywność fizyczna: ona buduje mięśnie, a to sprawia, że tkanka tłuszczowa staje się mniej widoczna. Poza tym ćwiczenia ujędrniają skórę. Zobacz, jak wyglądają 2 proste ćwiczenia na cellulit.

Dobre rezultaty dają też serie zabiegów w gabinecie lekarza medycyny estetycznej. Skuteczne jest leczenie laserowe. Dzięki niemu komórki tłuszczu są szybko i precyzyjnie rozbijane, a skóra zostaje pobudzona do samoregeneracji.

Żeby cellulit nie pojawił się ponownie, skóra musi nabrać elastyczności, inaczej cały trud pójdzie na marne.

Usuwanie cellulitu - skuteczne metody

Endermologia, exilis, i-lipo - jak wyglądają zabiegi wyszczuplające? Testujemy!

Sposobów na usuwanie cellulitu jest dużo, niektóre z nich są bardziej, inne mniej skuteczne. Dużą popularnością cieszą się zabiegi wykonywane z użyciem fal radiowych (takie metody występują m. in. pod nazwami Radio Frequency i Thermage), które nagrzewają włókna kolagenowe i komórki tłuszczowe, czego efektem jest zmniejszenie cellulitu . Optymalna skuteczność jest osiągana dopiero po wykonaniu ok. 10 zabiegów, które najlepiej łączyć z innymi formami leczenia.

Istnieje też szereg innych metod polegających na niszczeniu komórek tłuszczowych bez ingerowania w integralność skóry, np. lipoliza ultradźwiękowa, kriolipoliza polegająca na redukowaniu komórek tłuszczowych poprzez ich schładzanie oraz mezoterapia - wstrzykiwanie leków przeciwobrzękowych i przyspieszających spalanie tłuszczów przez organizm. Jednak nie jestem ich zwolennikiem, gdyż w moim przekonaniu dobry zabieg polega na rozbiciu tłuszczu i przecięciu włókien kolagenowych ciągnących skórę - inaczej nie jest skuteczny.

Stosowane do zabiegów usuwania cellulitu lasery również mają różną skuteczność. Słaby laser może źle rozbijać tłuszcz lub pozostawiać włókna łącznotkankowe, a wtedy zabieg nie jest skuteczny. Dobre efekty daje połączenie trzech elementów - rozbicia komórek tłuszczowych, przecięcia przegród łącznotkankowych tworzących cellulit oraz pobudzenia skóry do regeneracji i zwiększenia jej napięcia. Do takich zabiegów należą Cellulaze oraz AccuShape (on ma bardzo skuteczną długość fali - 1444 nm).

Czy to prawda, że laser usuwa komórki tłuszczowe?

Peelingi antycellulitowe - wybrałyśmy najlepsze!

Tak, w wyniku połączenia dwóch procesów - kawitacji i uderzenia fali cieplnej. W ten sposób uzyskujemy rozbicie komórek tłuszczowych co powoduje zmniejszenie objętości tkanki tłuszczowej. Dlatego też użycie metody laserowej gwarantuje wysoką skuteczność zabiegu.

Jak podtrzymać efekty uzyskane podczas wizyty w gabinecie?

Przede wszystkim należy zadbać o odpowiedni styl życia - zdrowe odżywianie i uprawianie sportu na pewno korzystnie wpłyną na utrzymanie efektów kuracji. Jeżeli przed zabiegiem jedliśmy dużo słodyczy i fast foodów oraz wypijaliśmy dużo kawy, musimy koniecznie zmienić nawyki żywieniowe. Nadmierne spożycie tłuszczów i węglowodanów sprzyja ponownemu rozrostowi komórek tłuszczowych, a dieta zawierająca dużo soli i przypraw zatrzymuje wodę w organizmie. Trzeba też wprowadzić do codziennego harmonogramu ćwiczenia fizyczne, gdyż siedzący tryb życia sprzyja rozrostowi tkanki tłuszczowej przy jednoczesnym wiotczeniu skóry i mięśni.

Jak walczyć z cellulitem w domu?

Zdecydowanie zalecane są masaże, najlepiej bańką chińską , którą możemy bez problemu kupić za kilkanaście złotych. Masaż wykonywany za pomocą takiej bańki wpływa na jędrność, elastyczność i dobre ukrwienie skóry, co na pewno pozwoli zachować na długo efekty terapii laserowej, choć jej nie zastąpi. Kosmetyki - nie czarujmy się - słabo pomagają. Powinniśmy dbać o utrzymanie skóry całego ciała w dobrej kondycji, ale cellulitu za pomocą kremów nie zwalczymy.

Na pytania odpowiedział dr Adam Gumkowski, specjalista medycyny estetycznej z agklinik.com .

Więcej o:
Copyright © Agora SA