Zumba - na czym polegają ulubione zajęcia dziewczyn

Zumba to jedne z najpopularniejszych zajęć w klubach fitness. Skąd ich popularność? Czy są dla każdego? Jak wyglądają takie zajęcia? Odpowiada Magda Miłoszewska, instruktor Fitness i Zumba Fitness.

Zumba - dla kogo jest ten trening?

ZAJĘCIA FITNESS: KTÓRE BĘDĄ IDEALNE DLA CIEBIE? TESTUJEMY!

Powszechnie uważa się, że zumba jest dla każdego. Jest w tym stwierdzeniu wiele prawdy, ponieważ duża różnorodność zajęć tego typu, pozwala zaspokoić potrzeby uczestników o różnych upodobaniach i celach treningowych. Każda z poszczególnych form zumby, a są to: Zumba Toning, Aqua Zumba, Zumba Sentao, Zumba Gold, Zumbatomic, charakteryzuje się podobną formułą prowadzenia. Zakłada ona, że potencjalny uczestnik nie musi wcześniej znać kroków czy muzyki, ponieważ na każdych zajęciach jest stopniowo wprowadzany w choreografię. Jedyne wymagania to podstawowa koordynacja ruchowa oraz minimum zdolności kondycyjnych. Dużym atutem zumby jest jej nieszablonowość i specyficzna luźna atmosfera w trakcie zajęć, która sprawia, że nawet osoby nieprzepadające za klasycznym aerobikiem, czy tanecznymi odmianami zajęć będą z wielką chęcią do niej powracały.

Zumba - jak wyglądają zajęcia?

Standardowe zajęcia Zumba Fitness bazują na wykonywaniu choreografii do muzyki latynoamerykańskiej i międzynarodowej. Ponadto wykorzystywane są tu podstawowe zasady aerobicu, treningu interwałowego oraz oporowego, co w konsekwencji maksymalizuje wydatek energetyczny, stymuluje układ krążenia oraz modeluje sylwetkę. Stosowane podczas sesji treningowych kroki taneczne są łatwe do opanowania i zapamiętania. Strukturę danej piosenki tworzą cyklicznie powtarzające się jej części - słysząc refren za każdym razem wykonujemy ten sam układ ruchów, inny natomiast podczas zwrotki.

Cały trening zumby, podobnie do zajęć fitness, składa się z rozgrzewki (łatwe sekwencje kroków, wolniejsze tempo muzyki itd.), części głównej i fazy wyciszenia (tzw. cool down), w której bardzo często wykorzystywany jest stretching . Jak wcześniej wspomniałam, powstaje coraz więcej odmian zajęć zumby. Przykładem jest Zumba Toning, gdzie oryginalne zajęcia wzbogacone są o innowacyjny program ćwiczeń mięśni naszego ciała przy użyciu lekkich ciężarków nazywanych "toning sticks".

Zumba - spalanie kalorii i trening

Zumba stanowi intensywny trening, podczas którego angażujemy do pracy wiele grup mięśniowych, a co za tym idzie spalamy dużą liczbę kalorii. Co więcej, podczas zajęć wykorzystywane są ruchy, które wymagają kontroli i stabilizacji mięśni brzucha i pleców . Warto zwrócić uwagę na fakt, iż Zumba przez różnorodność ruchów mocno angażuje do pracy górne partie tułowia - szczególnie ramiona. Uczestnicy często zauważają dużą poprawę w tych partiach ciała. Jeśli chodzi o utratę wagi, to tak jak w przypadku każdego innego programu treningowego, systematyczna frekwencja wraz z racjonalnym i prawidłowo skomponowanym modelem odżywiania zwiększa prawdopodobieństwo utraty wagi.

Zumba wyzwala seksapil i integruje

Uczestniczki czują się podczas zajęć sexy, ponieważ mogą się wyszaleć, wyrazić swoja kobiecość i seksapil w tańcu. Bo w przeciwieństwie do innych form nie maja stricte narzuconej techniki i sposobu wykonywania danych ruchów. Co więcej, do każdej sekwencji kroków można dodać coś od siebie, na przykład zmienić odrobinę ruch ramion w taki sposób, aby czuć się przede wszystkim swobodnie. Powstało dużo demotywatorów dotyczących zumby. Jeden z nich szczególnie zapadł mi w pamięć. Otóż podczas zumby nie popełniamy błędów. My po prostu wykonujemy nieoczekiwane solówki.

Z własnego doświadczenia wiem, że zumba integruje ludzi. Dzięki temu uczestnicy czują się coraz swobodniej i nie krepują się, nawet jeśli w danym stylu nie czują się jak ryba w wodzie.

Zumba - rodzaje zajęć

Z biegiem czasu Zumba stawała się coraz bardziej popularna. Jej twórcy wciąż wychodzą naprzeciw oczekiwaniom zarówno swoich pracowników jak i klientów, kreując nowe odmiany zajęć. Obecnie możemy spotkać się z następującymi rodzajami zumby:

Zumba Toning - oryginalne zajęcia zumby wzbogacone są o innowacyjny program ćwiczeń mięśni naszego ciała przy użyciu lekkich ciężarków nazywanych "toning sticks.

Zumba Sentao - podczas zajęć dodatkowo używa się krzeseł.

Aqua Zumba - zajęcia prowadzone są w wodzie,

Zumba Gold - charakteryzuje się wolniejszym tempem. Grupą odbiorców są więc osoby starsze, kobiety w ciąży, ludzie po zabiegach i urazach, chorzy na cukrzycę czy nadciśnienie, a także ci wszyscy, którzy nie ćwiczyli od dawna i chcą powoli zacząć wracać do dawnej formy.

Zumbatomic - zajęcia przeznaczone dla dzieci.

Zumba in the Circuit - to forma treningu obwodowego, w którym wykonuje się 8-12 ćwiczeń uszeregowanych w jeden obwód angażujący różne grupy mięśni. Zajęcia trwają średnio 30 minut i oczywiście połączone są z krokami tanecznymi wykonywanymi do muzyki latino.

Materiały partnerów

zobacz odzież do zumby

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.