Trening na czczo - wady i zalety. Dowiedz się, czy lepiej trenować po posiłku, czy z pustym żołądkiem.

Wciąż nie ustają dyskusje dotyczące tego, czy lepszy jest trening na czczo, czy po posiłku. Czy w ogóle trening na czczo ma jakikolwiek sens? Zarówno jeden, jak i drugi mają swoje wady i zalety. Podejmując decyzję, należy wziąć pod uwagę zamierzony cel i swoje możliwości.

Trening na czczo to wciąż jedna ze wzbudzających najwięcej kontrowersji praktyk stosowanych w świecie sportu. Zarówno trenerzy, jak i lekarze wymieniają całą masę wad i zalet płynących z intensywnej aktywności fizycznej wykonywanej najczęściej rano, "na głodniaka". Wszystko zależy od tego, jaki masz cel. Zakładamy, ze zależy ci na jak najszybszym spaleniu zbędnej tkanki tłuszczowej.

Trening na czczo to coś dla osób, którym zależy na szybkiej utracie tkanki tłuszczowej.
Trening na czczo to coś dla osób, którym zależy na szybkiej utracie tkanki tłuszczowej. Fotolia
Fotolia

Czy trening na czczo ma sens?

Tak, jeśli twoim celem jest przede wszystkim szybka i znaczna utrata tkanki tłuszczowej, a także, jeśli chcesz utrzymać swój dotychczasowy, niski poziom tkanki tłuszczowej. Trening na czczo to także coś dla ciebie, jeśli zwykle masz bardzo napięty grafik i mało czasu na aktywność fizyczną, a to pozwoli ci zrealizować plan. Jeżeli planujesz krótki trening, w trakcie którego nie zużyjesz dużej ilości glikogenu i węglowodanów. Trening na czczo to także coś dla osób, które chcą szybko i maksymalnie przestawić swój organizm na czerpanie energii z tłuszczu, co się osiąga poprzez zwiększenie ilości uwalnianych hormonów, odpowiedzialnych za spalanie tkanki tłuszczowej. Pamiętaj jednak, ze trening na czczo jest dedykowany jedynie osobom, które w trakcie aktywności fizycznej w takich warunkach czują się dobrze, nie odczuwają żadnych niepokojących dolegliwości jak np,. zawroty głowy, czy uczucie słabości. Intensywny trening na czczo jest bardzo obciążający dla organizmu, jeśli podejrzewasz, że może ci zaszkodzić - zrezygnuj z niego. Przed podjęciem decyzji o takiej aktywności, która ma pojawiać się w twoim grafiku regularnie, dobrze jest wybrać się do lekarza i zrobić podstawowe badania. 

Menu przed treningiem i po nim. Sprawdź, czy nie popełniasz błędów!

Trening na czczo to duży wysiłek dla organizmu.
Trening na czczo to duży wysiłek dla organizmu. Fotolia
Fotolia

Trening na czczo - wady

Może się okazać, że trenując na czczo, brakuje ci energii, żeby dać z siebie maksymalnie dużo, a wtedy trening nie przyniesie efektów. Rozważając zalety i wady trenowania na czczo z pewnością usłyszysz o ryzyku utraty masy mięśniowej. Dzieje się tak wtedy, kiedy np,. wykonujesz trening kardio w sytuacji, w którym poziom glikogenu w twoim organizmie jest zerowy. Niektórzy eksperci podkreślają także, że trening na czczo ma niekorzystny wpływ na powysiłkowe spalanie kalorii i ogólnie - metabolizm spoczynkowy. Zwróć też uwagę na kwestię kręgosłupa! Zwykle trening na czczo wykonuje się rano. Z wiadomych powodów. W trakcie nocnego spoczynku dyski kręgosłupa ulegają nawodnieniu, to naturalny proces. Kiedy budzisz się rano, kręgosłup potrzebuje około godziny na "dojście do formy". Intensywne ćwiczenie bezpośrednio po przebudzeniu może więc spowodować problemy z kręgosłupem, a w ekstremalnej sytuacji doprowadzić do przepukliny międzykręgowej. 

Kawa przed treningiem: pić, czy nie pić?

Trening na czczo, przeprowadzany rano, może mieć niekorzystny wpływ na kręgosłup.
Trening na czczo, przeprowadzany rano, może mieć niekorzystny wpływ na kręgosłup. Fotolia
Fotolia

Jak dopasować dietę do treningu?

Trening na czczo - jak długi powinien być

Długość i intensywność treningu wykonywanego na czczo powinien być uzależniony od twoich możliwości i doświadczenia treningowego. Pamiętaj, żeby na początku nie zakładać zbyt intensywnego wysiłku, bo możesz się zniechęcić. Jeżeli w ramach treningu planujesz bieganie, powinno być nie krótsze niż 20 minut, ale i nie dłuższe niż 60-70 minut. Dlaczego? Dopiero około 20 minut po rozpoczęciu biegania nasz organizm w pełni przestawia się ze spalania glikogenu, na upragnione spalanie tłuszczu. Z kolei bieg dłuższy niż 60-70 minut może być zbyt wymagający dla organizmu, który "nie dostał" śniadania. Jeśli będziesz regularnie trenować na czczo i organizm przyzwyczai się do takiego rodzaju aktywności i wysiłku, możesz stopniowo przedłużać swoje treningi na czczo.

Trening na czczo ma swje wady i zalety.
Trening na czczo ma swje wady i zalety. Fotolia
Fotolia

Pomysły na zdrowe śniadanie

Trening na czczo - jak zrobić go z głową?

Do treningu na czczo należy się odpowiednio przygotować. A przygotowania powinny się rozpocząć już poprzedniego dnia. Pamiętaj, że trening na czczo, to trening, który wykonujemy najmniej 4 godziny od momentu zjedzenia ostatniego, dobrze zbilansowanego posiłku. Przede wszystkim poprzedniego dnia wieczorem zjedz odpowiednią kolację. Kolacja przed planowanym treningiem na czczo powinna być bogata w węglowodany i białko. Mogą to być kanapki z pieczywa pełnoziarnistego, jaglanka, sałatka z kaszą gryczaną, białe mięso kurczaka. Przed planowanym treningiem na czczo powinnaś się też wyspać - prześpij 6-7 godzin. Jeśli wysiłek fizyczny czasem wywołuje u ciebie zawroty głowy lub drżenie mięśni, zastanów się, czy nie byłoby dobrze przed treningiem na czczo wypić szklankę wody z odrobiną miodu i cytryną. To wcale nie obniży efektywności treningu. Po treningu przeprowadzonym na czczo bezwzględnie powinnaś spożyć dobrze zbilansowany posiłek, który dostarczy organizmowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Zobacz wideo
Więcej o: