Hula Hoop znowu kręci! Jak tańczyć i ćwiczyć z kołem?

Niepozorna zabawka z lat 50. powraca do łask! Na całym świecie obserwuje się powrót mody na plastikowe obręcze służące do zabawy, ćwiczeń oraz występów artystycznych. Również w Polsce zaczynają się szepty na ten temat, niestety jeszcze bardzo ciche. Niestety, bo Hula Hoop w odpowiedniej dawce to przecież świetna zabawa, oryginalna forma ćwiczeń a nawet sposób na odchudzanie!

Wpływ Hula Hoop na nasze zdrowie i samopoczucie

Hula Hoop jest doskonałą aktywnością dla każdego - oczywiście przy odpowiednim doborze zestawu i intensywności ćwiczeń. Ćwicząc regularnie wzmacniamy swoje mięśnie, modelujemy sylwetkę, poprawiamy sprawność motoryczną i równowagę. Fizyczne efekty widoczne są tak samo, jak te wewnętrzne. Hula Hoop, zwłaszcza wśród kobiet, pobudza pewność siebie, wywołuje przyjemne emocje, pozwala przezwyciężyć wstyd i nieśmiałość. Co ciekawe ćwiczenia z obręczami mogą również pobudzać nasze libido! Zdecydowana większość kobiet, które wypowiadają się o ćwiczeniu z Hula Hoop szczególną uwagę zwraca na podbudowanie swojej kobiecości. Ta przyjemna zabawa, może również okazać się w życiu codziennym, ponieważ Hula Hoop wzmacnia koordynację wzrokowo-ruchową.

Na początek nie przesadzaj

Hula Hoop w nadmiarze może nam również zaszkodzić. Na początku swojej przygody nie przeciążaj się zbyt intensywnym lub długotrwałym treningiem - może on spowodować uciążliwe bóle mięśni, zakwasy, a w skrajnych przypadkach nawet skrzywienia kręgosłupa. Jak z każdym ćwiczeniem - dobieraj odpowiednią ilość.

Kafri Coctail

Hula Hoop jest również dla facetów

Pomimo, iż Hula Hoop kojarzone jest głównie z płcią piękną, jest to również świetne ćwiczenie dla Panów! W miarę treningu wprowadzamy obręcz w ruch wyłącznie poprzez napinanie oraz rozkurczanie odpowiedni partii mięśni. Np. kręcąc na talii uruchamiamy pracę mięśni rdzeniowych, bardzo ważnych dla utrzymania prostej postawy ciała.

Już w latach 50. - "złotym wieku" Hula Hoop, zainteresowało ono zawodowych bokserów, którzy dołączyli obręcze do swojego zestawu treningowego. Prekursorem tego trendu był Kubańczyk - Nino Valdes.

Style Hula Hoop

W zależności od doboru obręczy oraz rodzaju ruchów jakie nią wykonujemy, możemy wyróżnić kilka charakterystycznych styli ruchów z Hula Hoop:

- styl taneczny - fitness, w którym koło przemieszcza się wokół naszych bioder, talii, kolan, klatki piersiowej, szyi oraz rąk. Wykonujemy sekwencje swobodnych ruchów, unoszeń, czy przeskoków przez obręcz w rytm ulubionej muzyki,

- styl gimnastyczny, łączący kręcenie obręczą ze skomplikowanymi figurami akrobatycznymi. Wymaga on oczywiście sporego rozciągnięcia,

- manipulacje, izolacje oraz styl poi - ten tajemniczy zestaw to ruchy, które wykonujemy na całej długości rąk oraz przy zastosowaniu odpowiednich chwytów, polegające na obracaniu, podrzucaniu oraz przemieszczaniu Hula Hoop w różnych płaszczyznach oraz zmieniając jego środek ciężkości.

Jakie koło wybrać?

Istnieją oczywiście poszczególne podkategorie wymienionych wyżej styli, ale ważniejszą informacją na początek jest dobór odpowiedniej obręczy. Na początek polecam wszystkim obręcz o wadze 600-700 gramów, średnicy około 90 cm. Jeśli jesteś osobą o drobnej budowie ciała lub niedużym wzroście wybierz trochę mniejsze koło - około 85 cm. Dzięki tym parametrom, na początku, w porównaniu do lekkich obręczy będzie nam łatwiej utrzymać Hula Hoop w ruchu dzięki jego własnej sile odśrodkowej, wynikającej z masy. Nie polecam natomiast przesadzać z obciążeniem na początek, jak również stosowanie obręczy z wypustkami może powodować siniaki lub bóle pleców i brzucha wynikające z przeciążenia.

Jeśli chcesz spróbować swoich sił w stylach gimnastycznych, lub poi zdecydowanie wybierz lżejszą oraz mniejszą obręcz. Zmniejszenie wagi zdecydowanie zwiększa możliwość manipulowania obręczą w dowolny sposób.

Mateusz Kluba - Infernal Impress Mateusz Kluba - Infernal Impress

Gdzie kupić Hula Hoop?

W Polsce dostępne są głównie obręcze "z masażerem" - można je zakupić w większości sklepów sportowych oraz w internecie. Na portalach aukcyjnych pojawiają się również Hula Hoop fitnessowe. Możesz również wykonać samodzielnie swoją obręcz, z łatwo dostępnej rurki hydraulicznej PCV, lub dużego Hula Hoop "dziecięcego" owiniętego kolorową taśmą - najlepiej tekstylną, aby zwiększyć przyczepność i wagę. Na zagranicznych portalach aukcyjnych dostępne są również profesjonalne akcesoria do wykonania obręczy oraz gotowe koła.

Jak zacząć ćwiczyć?

Każdy obrót jaki wykonujesz obręczą, niezależnie od tego, na której części ciała, opiera się na ruchu pulsacyjnym. Kręcąc w poziomie ruch odbywa się w przód i w tył, pionowo w górę i w dół. W miarę treningu staraj się stopniowo dążyć do ograniczenia ruchu całego ciała, skupiając się na napinaniu oraz rozluźnianiu wyłącznie danej partii mięśni, np. na talii napinaj i rozluźniaj mięśnie brzucha. Największym błędem, który popełnia większość osób chwytając pierwszy raz za Hula Hoop, jest wykonywanie ruchu okrężnego biodrami.

Ćwicz wszędzie, jeśli masz taką możliwość ćwicz w domu - codzienny trening jest wspaniałym sposobem na relaksację po ciężkim dniu pracy, utrzymanie formy, a nawet zrzucenie kilku kilogramów. Zabierz swoje Hula Hoop do parku, być może zainspirujesz innych.

Skąd brać pomysły? Gdzie się uczyć?

Ogromną skarbnicą wiedzy jest oczywiście internet i dostępne w nim filmy instruktażowe - tutoriale. Najlepiej jednak w miarę możliwości korzystać z kursów, warsztatów oraz zajęć fitness Hula Hoop, które zaczynają pojawiać się w Polsce. Zachęcam do wzięcia udziału w organizowanym przeze mnie programie "Akademia Hula Hoop z Kafri Cocktail" - jest to seria warsztatów, organizowanych w kilkunastu miastach Polski, w ramach programu będę również udostępniać filmy instruktażowe w języku polskim. Ale najważniejsze, to z ochotą i radością ćwiczyć na co dzień!

Autorką artykułu jest Agata Piesiewicz - Kafri Cocktail, dyrektor Bandit Queen Circus .

Więcej o:
Copyright © Agora SA