Trening aerobowy - dlaczego polecany jest na odchudzanie?

Trening aerobowy jest najczęstszym rodzajem wysiłku polecanym na odchudzanie. Krótkie, intensywne serie ćwiczeń przyspieszają oddech, pracę serca i skutecznie spalają tłuszcz. Trenerka Małgorzata Gregorczyk tłumaczy, jak ten rodzaj treningu działa na nasze ciało i czym różni się od treningu siłowego.

Trening aerobowy - na czym polega?

Trening aerobowy obejmuje wszystkie typowe ćwiczenia na rozwój konkretnych mięśni, czyli np. brzuszki, pompki, podnoszenie ciężarów, ćwiczenia na atlasie, ale także maszerowanie, bieganie, jazdę na rowerze i pływanie. Do aerobowego treningu możemy zaliczyć również skakanie na skakance, jazde na rolkach lub łyżwach albo bieg na nartach biegowych. Ćwiczenia aerobowe pozwalają kształtować całe ciało. Jeśli ćwiczysz, żeby schudnąć, najbardziej optymalnym zestawem ćwiczeń dla ciebie jest znaczna dawka aerobów właśnie.

Trening aerobowy wykonuje się z reguły w krótkich, intensywnych, następujących po sobie seriach. Podczas wykonywania ćwiczeń aerobowych mięśnie produkują energię przy wykorzystaniu procesów tlenowych, czyli aerobowych. Stąd też pochodzi nazwa tego treningu. U osoby ćwiczącej dochodzi do przyśpieszenia oddechu i pracy serca. W pierwszym etapie treningu aerobowego spalany zostaje glikogen zalegający w mięśniach, a następnie redukcji ulega tłuszcz.

Trening aerobowy a siłowy

Tłuszcz spala się w tlenie, dlatego trening aerobowy jest najbardziej polecanym odchudzającym się rodzajem wysiłku, ale ćwiczenia siłowe przyspieszają metabolizm, dlatego pomagają spalać tłuszcz także wtedy, kiedy nie ćwiczymy.

Różnica pomiędzy spalaniem tłuszczu w przypadku treningu siłowego i aerobowego polega na tym, że ten pierwszy przyspiesza metabolizm i sprawia, że kilogramy tracimy także wtedy, gdy nie ćwiczymy, zaś ćwiczenia aerobowe spalają tłuszcz już w trakcie wykonywania ćwiczeń.

Aeroby obniżają także ciśnienie krwi, zwiększają pojemność płuc, podnoszą odporność, niwelują stres i napięcia i dają poczucie wzrostu własnej wartości i zadowolenie z wyglądu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.