Trening funkcjonalny, outdoor i zerwanie z siłownią - trendy w fitnessie zdradza coach

Siłownia, bieganie czy cotygodniowy aerobik niektórym nie wystarcza. Dlatego organizują cross fit na dworze, szukają nowych rodzajów aktywności i miejsc innych niż siłownia. Trenig funkcjonalny, outdoor, ćwiczenie dla przełamania słabości i wyjazdy treningowe to najnowsze trendy. Pisze o nich Dawid Fajer (ww.star-club.com.pl), coach z 20-letnim doświadczeniem w wyczynowych sportach walki i sportach ekstremalnych, który ma za sobą wiele szkoleń i zawodów.

Lofty, garaże, fabryczne przestrzenie

Główny trend brzmi: ćwicz, gdziekolwiek jesteś i o każdej porze. Tradycyjne kluby fitness i siłownie powoli tracą popularność. W Polsce jest kilka miejsc, bardziej przypominających eleganckie mieszkanie w kamienicy niż klub fitness. Możemy ćwiczyć także w otwartych fabrycznych przestrzeniach, wnętrzach z cegły, szkła, metalu czy halach do cross fitu.

Co więcej, w takich miejscach możemy spotkać podobnych do siebie ludzi. Może przyjść każdy, kto interesuje się treningiem, dbaniem o siebie i aktywnym spędzaniem czasu. - W Star Clubie na przykład spotykają się na jednym treningu ludzie biznesu, prawnicy, reżyserzy filmowi, teatralni, aktorzy, członkowie elitarnych jednostek specjalnych. To miejsce, gdzie nie mówi się o pracy, a tak zwany ,,lans" jest nie na miejscu! Liczy się to co robisz, jak to robisz i jakim jesteś z natury człowiekiem. Trening w takiej grupie pokazuje, jaki masz charakter - jak podchodzisz do danego ćwiczenia, czy walczysz czy odpuszczasz - wyjaśnia coach.

Trening na dworze

Trening na dworze jest popularny nie tylko ze względu na coraz cieplejsze dni. Oczywiście bieganie, jazda na rowerze i rolkach cieszą się największym zainteresowaniem. Chociaż zdarzają się grupy znajomych, które zamiast iść na piwo - spotykają się na dworze i rozpisują trening np. z programu Cross Fit. Wyciskają siódme poty i to za darmo!

W krajach, w których do aktywności podchodzi się bardziej swobodnie tworzone są programy treningowe, które zakładają wyjście na zewnątrz. Takie trening, mimo, że nie nie ma dostępu do sprzętów i akcesoriów znanych z siłowni - jest w pełni profesjonalny.

O popularności treningu outdoorowego na świecie świadczy też odzież sportowa. Ciekawe kroje oraz wygoda użytkowa: tkaniny chroniące ciało osób trenujących przed działaniami deszczu, wiatru, słońca czy chłodu.

Zalety takiego treningu są niepodważalne. Natura działa jak tabletka antystresowa. Dotlenia i pozwala pozbyć się szybciej stresu niż w pomieszczeniu zamkniętym. Samo patrzenie na kolor zielony daje skupienie i odpręża. Poza tym cały dzień spędzamy w pomieszczeniu, więc dlaczego po wyjściu z biura mamy zamykać się na kolejną godzinę czy dwie w siłowni?

Dawid Fajer taśmy TRX

Ćwiczysz, żeby przełamać słabości

W nowych kampaniach kładziony jest nacisk na sprawdzenie siebie i przełamanie słabości. Nikt na pierwszy plan nie wysuwa już ćwiczenia pośladków, brzucha czy ramion. Zaangażowanie, integracja, wspólne przełamywanie słabości to założenie nowych treningów. Kształtowanie sylwetki to tylko efekt uboczny.

Widać to w nowej kampanii "Live with Fire" Reeboka lub w "Your body your machine" TRX Functional Training. Obydwa programy treningowe budują poczucie wspólnoty, zaufanie, koleżeńskość oraz wprowadza ducha rywalizacji.

Trening funkcjonalny pomaga na co dzień

Jest to trening, który powstał na potrzeby sportu wyczynowego. Wyczynowcy, wplatając tę metodę w swój codzienny trening uzyskują coraz lepsze wyniki sportowe, a jednocześnie chronią swoje ciało i minimalizują ryzyko występowania kontuzji.

Program ten w ostatnich latach został bardzo mocno wchłonięty przez rynek fitness, gdzie wszyscy czerpią ogromne korzyści. Można dzięki niemu poprawić swoją sylwetkę, zadbać o lepsze zdrowie i ułatwić sobie funkcjonowanie na co dzień.

Na tego rocznych targach FIBO (największe targi fitnessowe i wellness), 80 procent wystawców promowało urządzenia do treningu funkcjonalnego. Jednym z nich są taśmy TRX.

Dawid Fajer tasmy TRX

Wyjazdy - trening, nauka i intergacja

Coraz bardziej popularne są wyjazdy , do których bazą przygotowawczą jest trening funkcjonalny właśnie. - Obecnie rozpoczynamy ,,Projekt X,, w którym moi klubowicze przygotowują się do kolejnego wyjazdu wspinaczki alpejskiej - zdradza Dawid Fajer. Podczas wyjazdów poznaje wielu profesjonalistów oraz nowe programy treningowe: Boot Camp, TRX czy Cross Fit. Treningi wykonywane są pod gołym niebem. - Moje ulubione miejsca to plaże wspaniałej słonecznej Florydy, przybrzeżne doki portowe Los Angeles, parki miejskie w Paryżu czy Sahara Maroka - dodaje.

Ciekawe imprezy, oferujące inne spojrzenie na aktywność to np: Tough Mudder Challenge - coś na wzór maratonu, gdzie podczas 20 kilometrowego biegu pokonuje się różne przeszkody, jak kąpiel w lodowatej wodzie czy elektrowstrząsy, a tym samym własne słabości. Biegi odbywają się w nietypowych miejscach, jak rancho czy tor motocrossowy. Można pracować w grupach i się wspierać.

Artykuł powstał we współpracy z Dawidem Fajerem, coachem i właścicielem Star Clubu  www.star-club.com.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.