Mata do jogi, wałek, pasek, koc, kostka... czego potrzebujemy do ćwiczenia jogi?

Joga to idealny sposób na wyrzeźbienie ciała, poprawienie wyglądu sylwetki, złagodzenie bólów kręgosłupa i relaks. Okazuje się, że żeby zacząć ćwiczyć potrzebujesz tylko maty. Kasia Bem, nauczycielka jogi (namastejoga.pl) zdradza sekrety początkującym: wyjaśnia jaką matę wybrać, w co się ubrać na zajęcia, które akcesoria warto kupić, a z których lepiej korzystać w klubie.

Mata do jogi

Aby zacząć praktykować jogę potrzebna jest tylko mata. Praktycznie wszystkie szkoły jogi posiadają wprawdzie maty gościnne, ale warto jak najszybciej kupić własną, choćby ze względów higienicznych. Mata do jogi to zdecydowanie przedmiot osobistego użytku. W sklepach sportowych zazwyczaj jest mały wybór, zdecydowanie większy asortyment mają wyspecjalizowane w jodze sklepy internetowe. Tu praktycznie każdy znajdzie coś dla siebie.

Wybierając matę należy wziąć pod uwagę jej długość: powinna być około 10 - 20 cm dłuższa niż ćwiczący. Istotna jest również ścieralność. Niektóre wycierają się już po dwóch latach, inne są praktycznie niezniszczalne. Warto poczytać testy mat, zazwyczaj publikowane przez sklepy internetowe. Kwestią indywidualnych upodobań jest grubość maty, te grubsze są zazwyczaj wygodniejsze, ale też cięższe.

Zwolennicy ekologii wybiorą zapewne maty ekologiczne, biodegradowalne na przykład z juty. Esteci też nie będą rozczarowani, gdyż maty występują we wszystkich kolorach tęczy, niektóre są we wzory, inne wyglądają jak eleganckie dywaniki. Na początek wystarczy jednak najzwyklejsza, tania mata, bez względu bowiem czy zapłacimy za nią 30 czy 300 zł i tak na początku praktyki będziemy się na niej ślizgać, a na to pomaga tylko regularna praktyka.

jessica bieljessica biel Fot. Matt Smith/Jeff Steinberg, PacificCoastNews.com Matt Smith/Jeff Steinberg, PacificCoastNews.com/EAST NEWS

Fot. Matt Smith/Jeff Steinberg, PacificCoastNews.com Matt Smith/Jeff Steinberg, PacificCoastNews.com/EAST NEWS

Strój do jogi

Strój do jogi ma być przede wszystkim wygodny i nie krępujący ruchów. Wybieramy rzeczy proste - najlepsze są zwykłe legginsy i przylegająca do ciała koszulka. W jodze jest dużo wygięć do przodu,do tyłu, pozycji odwróconych, dlatego istotne jest, aby strój nam nie przeszkadzał. Na czas praktyki zdejmujemy też łańcuszki, wisiorki i brzęczące bransoletki.

jogajoga fot. Shutterstock

fot. Shutterstock

Koc, wałek, kostki i paski

Inne akcesoria do jogi takie jak wałki, koce, kostki czy paski zawsze dostępne są w szkołach jogi i przed zakupem własnych, które mogą być przydatne w domowej praktyce, warto je tam wypróbować. Te przyrządy są udogodnieniem i pomocą dla osób, które mają problemy z kręgosłupem. Nie są z natury elastyczne albo z innych względów mają ograniczony zakres ruchu. Zwiększają komfort niektórych pozycji relaksacyjnych. Akcesoriów używamy po konsultacji z nauczycielem jogi.

Artykuł przygotowała nauczycielka jogi - Katarzyna Bem, www.namastejoga.pl , sklepy internetowe z akcesoriami do jogi: www.joga-joga.pl

embed

Reebok Professional Wałek krótki do ćwiczeń pilates o...

  w okazje.info

  embed

  Mata do jogi Yama 81479

   w okazje.info

   embed

   Koc do jogi Mega-Fitness

    w okazje.info

    embed

    Pasek do jogi Mega-Fitness

     w okazje.info

     Więcej o:
     Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.