Chcesz zajść w ciążę? Twój facet powinien odstawić fast foody i jeść owsiankę!

Według ostatnich badań, mężczyźni, którzy spożywają zbyt dużo tłuszczów wytwarzają mniej plemników. Jest na to rada - w diecie swojego faceta ogranicz fast foody, a podsuwaj mu owsiankę owocami, która zwiększa płodność.

Dołącz do nas na Facebooku

Badania dr Tiny Jensen z Rigshospitalet w Kopenhadze potwierdza to, że dieta i styl życia mężczyzn wpływają na jakość nasienia. Dr Jensen wyliczyła, że u Duńczyków objadających się tłuszczami nasyconymi, jakie są głównie w mięsie czerwonym i serach, objętość nasienia jest o 38 proc. mniejsza, a liczba plemników spada o 41 proc.

Duńskimi obserwacjami objęto 701 zdrowych dwudziestolatków, którzy przechodzili badania na komisji wojskowej w latach 2008-2010. Pytano ich, jak odżywiali się w ostatnich 3 miesiącach i pobrano od nich próbki ich nasienia. Podzieleni zostali na grupy w zależności od tego, jak dużo spożywali tłuszczy nasyconych. Okazało się, że wytwarzali tym mniej plemników, im więcej spożywali tłuszczy. Mężczyźni, u których tłuszcze nasycone dostarczały 11,2 proc. energii w codziennej diecie, wytwarzali 50 mln plemników w jednym mililitrze nasienia oraz 163 mln w całym ejakulacie. Gdy zawartość tych tłuszczów w pożywieniu zwiększała się do 15 proc., przeciętna liczba plemników w jednym mililitrze spadała do 45 mln, a w całym ejakulacie - do 128 mln. Według Światowej Organizacji Zdrowia, prawidłowa liczba plemników w jednym mililitrze nie powinna być mniejsza niż 15 mln.

Badania częściowo wyjaśniają, dlaczego w wielu krajach od 50 lat spada liczba wytwarzanych przez mężczyzn plemników. Według Dr Jensen powodem jest coraz częściej występująca otyłość oraz wzrost spożycia tłuszczów nasyconych. Nie wiadomo jednak, jaki jest tego mechanizm. "Musimy to dopiero wyjaśnić" - podkreśla duńska specjalistka.

Jeśli twój facet nie wyobraża sobie dnia bez burgera lub hot doga z ociekającą tłuszczem kiełbaską i podwójną ilością sera ten problem może jego dotyczyć. Wtedy wyślij mu link do naszego artykułu i podsuwaj owsiankę z owocami na śniadanie. A to dlatego, że spożywanie dużej ilości produktów zbożowych zwiększa produkcję plemników oraz ich ruchliwość, z kolei owoce poprawiają ich mobilność, co wynikło z badań brazylijskich badaczy z 2011 roku.

Badania zaczerpnięte ze strony www.pap.pl.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.