Przygotowanie do nart - trening przed wyjazdem na stok

Nie możesz doczekać się wyjazdu na stok? Zanim oddasz się białemu szaleństwu, konieczne jest przygotowanie do nart. Zmodyfikuj swój dotychczasowy trening, a zapobiegniesz kontuzjom i bólom mięśni. Szczegóły narciarskiego treningu wyjaśnia trener personalny firmy Twój Fitness - Diana Konopka-Wnuk.

Mimo że sezon narciarski nie należy do najdłuższych, to przygotowania do niego powinniśmy rozpocząć odpowiednio wcześniej. W sytuacji idealnej - powinniśmy być aktywni fizycznie przez cały rok. Jazda na nartach to nie lada wyzwanie dla naszego organizmu. Frajda ze zjazdów jest tak duża, że często nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile mięśni bierze udział w tej zabawie. Warto zadbać o to, by nasz organizm, który nie jest przyzwyczajony do dużej dawki ruchu każdego dnia, odpowiednio przed planowanym wyjazdem przygotować. Wystarczy kilka tygodni, by zmniejszyć ryzyko kontuzji i obolałych mięśni. "Postarajmy się znaleźć ten czas na aktywność. To kwestia naszego zdrowia i sprawności" - mówi Diana-Konopka Wnuk, trener personalny.

Jak ćwiczyć przed wyjazdem na narty?

Diana Konopka-Wnuk zwraca uwagę na 4 najważniejsze aspekty treningu narciarskiego:

1. Buduj wydolność i wytrzymałość tlenową organizmu

Bez tego nie uda się w pełni wykorzystać możliwości jakie daje stok, bo będziesz szybko się męczyć. Ponadto, kiedy kondycja nie jest najlepsza, bardzo łatwo o błędy techniczne - takie jak np. prostowanie kolan i odchylanie tułowia do tyłu. Taki błąd może prowadzić do niebezpiecznego upadku i kontuzji.

2. Pracuj nad siłą mięśni nóg

Wzmacnianie nóg to najważniejszy element treningu, ale oczywiście nie jedyny. Silne mięśnie czworogłowe uda zagwarantują prawidłową pozycję i przyjemność ze zjazdów, zamiast bólu nóg już po kilku skrętach. Warto również zwrócić uwagę na wzmocnienie mięśni grzbietu, brzucha oraz ramion.

3. Ćwicz skoczność

To element, o którym często zapominamy w narciarskich programach przygotowawczych. Treningi z przeszkodami do pokonania i przeskokami świetnie przygotowują do jazy na muldach i w trudniejszych warunkach, gdzie czasem trzeba oderwać narty od ziemi. Poproś trenera na siłowni, żeby zaproponował ci kilka ćwiczeń z takimi elementami.

4. Popracuj nad elastycznością swojego ciała

Ważne jest rozciąganie dynamiczne i statyczne. To kolejny element, który chroni przed poważnymi kontuzjami. Twarde, nieelastyczne włókna mięśniowe ograniczają zakres ruchów, a tym samym prowadzą do skomplikowanych złamań, nawet przy niewinnym z pozoru upadku.

Diana Konopka Wnuk (twojfitness.com)

Źródło: www.twojfitness.com

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.