Crossfit - najlepsze programy treningowe na spalanie tkanki tłuszczowej

Krążące o crossficie opinie mówią jednoznacznie - trudny, tylko dla zaawansowanych sportowców. Tymczasem okazuje się, że to nie prawda. Crossfit jest wymagający, ale swoich sił może spróbować każdy. Warto, bo trening ten przynosi naprawdę spektakularne efekty.

Entuzjaści crossfitu twierdzą, że żaden trening nie daje tyle, co ten. Bieganie, pływanie, wyciskanie ciężarów to nic w porównaniu z tym sportem. Czy dyscyplina tylko dla atletów i wyczynowych sportowców? Zdecydowanie nie.

Na czym polega crossfit?

To trening z wykorzystaniem ruchów funkcjonalnych. Liczy się bardzo wysoka intensywność ćwiczeń. Crossfit łączy w sobie trzy podstawowe grupy ćwiczeń: trening aerobowy, gimnastykę sportową oraz podnoszenie ciężarów.

Głównym zadaniem treningu jest podniesie swojej sprawności na różnych płaszczyznach. Amerykanin Greg Glassman, którego uważa się za głównego twórcę tej metody treningu, wyróżnił dziesięć obszarów, które powinien wzmacniać crossfit. Mowa tu o wytrzymałości, wydolności krążeniowo-oddechowej, mocy, sile, gibkości, szybkości, zwinności, równowadze, koordynacji ruchowej i dokładności.

Te płaszczyzny rozwoju są bardzo ważne w pracy policjantów i strażaków. A to właśnie dla nich Greg Glassman ułożył ten plan treningowy w latach 90. XX wieku.

Kto może trenować crossfit?

Crossfit jest treningiem praktycznie dla każdego. To uniwersalny program ćwiczeń, który może wykonywać każdy, niezależnie od jego doświadczenia czy poziomu sprawności. To rewelacyjnie rozwiązania dla każdego, kto chce schudnąć i wyrzeźbić sylwetkę. Podczas crossfitu , z racji na różnorodnych ćwiczeń, rozwijają się wszystkie partie mięśni. To także oznacza, że spalamy tkankę tłuszczową zgormadzoną w różnych rejonach ciała.

Crossfit jest dobrym także, kiedy mamy dość monotonnego planu treningowego. Crossfitowcy robią brzuszki, pompki, biegają, podciągają się na drążku, noszą worki z piaskiem, skaczą na skakance, ćwiczą z hantlami czy kettlami. Ten trening nie pozostawia nawet chwili na nudę.

Jak ćwiczyć crossfit?

Aby osiągnąć najlepsze wyniki, czyli wyrzeźbić proporcjonalnie wszystkie partie mięśni praz spalić tkankę tłuszczową, powinniśmy ćwiczyć minimum trzy, a maksimum pięć razy w tygodniu. Plan treningowy najlepiej rozłożyć tak: dzień treningu - dzień odpoczynku lub pięć dni treningu - dwa dni odpoczynku.

Sam trening powinien składać się z utartych, stałych elementów. Rozpoczynamy oczywiście od rozgrzewki. Powinna trwać około 15 minut. Następnie przystępujemy do 20-minutowego WOD, czyli Workout of the day. To najbardziej intensywna część ćwiczeń. Kończymy klasycznie, czyli rozciąganiem. Stretching powinien trwać około 10 minut.

Crossfit zakłada ćwiczenia w obwodach. Co to znaczy? Robimy ćwiczenie jedno po drugim. Przerwy po między nimi są minimalne. Pojedyncze ćwiczenie powinno trwać około dwóch minut. Każde kolejne zakłada trening innej partii mięśni. Stopniowo wprowadzamy coraz lżejsze ćwiczenia.

Jakie crossfitowe ćwiczenie najlepsze na spalanie tkanki tłuszczowej?

Crossfit nie ma praktycznie żadnych ograniczeń. Możemy wykonywać praktycznie każde ćwiczenie, ważne, by pilnować odpowiedniej intesywności ćwiczeń i wykonywać je we wspomnianych obwodach. Jeśli traktujemy crossfit nie tylko jako trening ogólnorozwojowy, ale chcemy także wykorzystać go do spalania tkanki tłuszczowej , powinniśmy skupić się jednak na poniższych ćwiczeniach:

Przysiady - klasyczne, sumo, na szeroko rozstawionych nogach. Można je wykonywać z lub bez obciążenia. Jako ewentualny ciężar można wybrać hantle, kettle lub sztangę. Ćwiczenie to wzmocni mięśnie nóg i pozwoli nam pozbyć się niechcianego tłuszczyku z ud i pośladków.

Podciąganie na drążku - tradycyjne, z wyrzutem nóg do przodu, zarzut na drążek i swobodne opadanie. Każdy rodzaj tego ćwiczenia wzmocni mięśnie ramion, pleców i brzucha. 

Skakanie na skakance - im szybciej, im bardziej intensywniej, tym lepiej. Można skakać na jednej nodze, na dwóch, tak zwaną "żabką". Ważne, aby utrzymywać stałe tempo i ćwiczyć dokładnie. Ćwiczenie wzmacnia mięśnie nóg, rzeźbi pośladki (należy pamiętać o stałym napięciu mięśni pośladkowych) i wysmukla brzuch.

Pompki - podobnie, jak w przypadku pozostałych ćwiczeń, można wykonywać różne rodzaje pompek - klasyczne, szwedzkie, na drążkach, na poręczach, przy użyciu kółek gimnastycznych. Pompki są ćwiczeniem ogólnorozwojowym. Wzmocnią brzuch, plecy, ramiona, a dodatkowo mięśnie stabilizujące kręgosłup.

Więcej o:
Copyright © Agora SA