Owoce a kalorie i witaminy: banany

"Owoce tuczą!", "Trzymaj się z daleka od bananów, bo są najgorsze" - czytamy, słyszymy od znajomych. Jednak banany, mają sporo witamin, minerałów i innych wartości, dla których warto włączyć je do diety. Jak je jeść, by nie utyć? Dietetyk radzi.

myfitness.pl

Banany tuczą?

Na temat bananów krąży niezliczona ilość mitów. Najpopularniejszy i najbardziej zakorzeniony w świadomości Polaków, dotyczy rzekomej szkodliwości końcówek bananów, w których miałyby się znajdować jaja pasożytów. Inny mit dotyczy właściwości tuczących bananów, a jeszcze inny, ich szkodliwości dla zdrowia. Ciekawe skąd tyle niechęci wobec bananów? Może jej źródłem jest zazdrosna konkurencja - rodzimi producenci owoców? Ciężko powiedzieć, jednak jednego możemy być pewni - żaden z powyższych zarzutów nie jest prawdziwy. Mimo, że najbliższe miejsce, gdzie uprawia się banany, jest oddalone od Polski o 5 tysięcy kilometrów, owoce te są jednymi z najchętniej spożywanych w naszym kraju. Warto więc przyjrzeć im się dokładniej.

Do wyboru do koloru

Na świecie istnieje kilkadziesiąt odmian bananów, jednak w Polsce dostępna jest niemal wyłącznie jedna z nich - Cavendish. Inne są bardzo rzadko spotykane, a szkoda, bo różnorodności nigdy dosyć. W niektórych krajach można kupić banany o różnych kolorach, kształtach i aromatach.

Dlaczego warto je jeść?

Średniej wielkości banan bez skórki waży około 120 gramów i dostarcza około 100 kcal, pochodzących niemal wyłącznie z węglowodanów. Jeden owoc pokrywa około 20% dziennego zapotrzebowania na witaminę C, 12% zapotrzebowania na witaminę B6, potas oraz błonnik pokarmowy. Owoce te zawierają również witaminy z grupy B, magnez oraz miedź. Ponadto banany, zwłaszcza te bardzo dojrzałe, zawierają znaczne ilości przeciwutleniaczy.

Banany- indeks glikemiczny

Banany mają dość wysoki indeks glikemiczny - między 50 a 70, zależnie od stopnia dojrzałości. Ma to zarówno pozytywne jak i negatywne skutki. Do pozytywnych możemy zaliczyć to, że są lekkostrawne. Im wyższy wskaźnik IG, tym dany produkt jest łatwiej przyswajalny. Dzięki temu banany są polecane w przypadku problemów żołądkowych. Nadają się również do spożywania zarówno przed, w trakcie, jak i po treningu, w celu uzupełnienia energii i mikroelementów. Wadą wysokiego IG bananów jest to, że nie są polecane osobom stosującym diety odchudzające. Wysoki IG oznacza, że po spożyciu produktu poziom glukozy w organizmie gwałtownie wzrasta, czego następstwem jest wyrzut większej ilości insuliny, co z kolei powoduje szybkie pojawienie się uczucia głodu. Niemniej banany nie zasługują na miano "tuczących". Jeden owoc dostarcza tyle samo kalorii, co dwa ciastka, ale w przeciwieństwie do nich zawiera także witaminy, minerały i przeciwutleniacze. Dlatego, jeżeli odchudzamy się, a najdzie nas ochota na "coś słodkiego" banan na pewno będzie lepszym wyborem niż jakiekolwiek słodycze.

Rafał Hornberger, Aneta Łańcuchowska, Poradnia Dietetyczna "hälsa",  www.halsa.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.