Siedząc za biurkiem możesz skrócić swoje życie!

Myślisz, że siedzenie 11 godzin dziennie zaszkodzi tylko tym, którzy regularnie nie ćwiczą? Nic podobnego! Najnowsze badania pokazują, że nawet osoby aktywne fizycznie mogą sobie w ten sposób bardzo zaszkodzić.

Dołącz do nas na Facebooku

Siadasz i jesz śniadanie, później zajmujesz podobną pozycję w samochodzie lub środkach komunikacji, by dotrzeć do pracy. A tam co? Przygotowujesz sobie kawę i siadasz. Tak przynajmniej robi większość z nas. Okazuje się, że pracownicy fizyczni, którzy większość czasu spędzają "na nogach" są w dużo lepszej sytuacji.

Nie siedź, stój!

Badania przeprowadzone na University of Sydney pokazują, że osoby, które przez większość dnia siedzą (ok. 11 godzin), mają zwiększają swoje szansę na śmierć w przeciągu 3 lat o 40% - podaje Daily Mail. Co więcej, osoby aktywne fizycznie również są zagrożone.

- Poranny spacer, przebieżka czy popołudniowy trening na siłowni są wskazane, jednak badania pokazują, że długie godziny spędzone w pozycji siedzącej mimo wszystko będą niebezpieczne dla zdrowia - mówi dr Hidde van der Ploeg z University of Sydney. - Nasze badania pokazują, że czas, który spędzamy przy biurku czy przed telewizorem powinien zostać skrócony. Jak to zrobić? Częściej wstawać i chodzić - dodaje.

Aktywni mają lepiej

Osoby, które regularnie uprawiają sport, także powinny unikać spędzania długich godzin w pozycji siedzącej. Są jednak w nieco lepszej sytuacji: zagrożenie życia tych, którzy nie ćwiczą i sporo siedzą jest dwa razy większe niż w przypadku tych, którzy chodzą na siłownię, biegają czy jeżdżą na rowerze. Dlatego, jeśli pracujesz w biurze, masz kolejny argument, który powinien przekonać cię do tego, że warto kilka razy w tygodniu się ruszyć.

Statystyki nie kłamią

Z badań wynika, że statystyczny dorosły spędza 90% czasu wolnego w pozycji siedzącej. Większość z nas wciąż nie rusza się wystarczająco dużo (tak, by spełniać standardy wyznaczone przez Światową Organizację Zdrowia).

Badania zostały sfinansowane przez Cardiovascular Research Network i wspierane przez NSW Division of the National Heart Foundation Australia koncentrującą się na zdrowym sercu. Ze statystyk wynika, że brak aktywności i siedzący tryb życia często jest przyczyną chorób serca, z powodu których rocznie umiera blisko 17 milionów ludzi na całym świecie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.