Joga i detoks - idą w parze?

Joga to coś więcej niż trening dla ciała. Dzięki niej ćwiczymy także umysł, leczymy duszę. Polecana jest nie tylko tym, którzy chcą zachować zgrabną sylwetkę. To doskonała forma na spędzania czasu dla osób, które podejmują ważne życiowe decyzje, czy zmagają się z różnymi problemami.

Dołącz do nas na Facebooku

Joga zajmuje się związkami między ciałem, umysłem, świadomością i duchem. Z tego powodu z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością również w Polsce. Oprócz tego, że ludzie chętniej szukają miejsc, gdzie mogą jogę uprawiać, jest wiele możliwości wyjazdowych. Weekendy, majówki, czy dłuższy urlop - każdy może wybrać opcję dla siebie. Jak łatwo się domyślić, w takim wypadku joga często jest połączona z oczyszczającą dietą i innymi formami wysiłku. Dlaczego warto wybrać się na wyjazd, gdzie jest wpisana w codzienny harmonogram? O tym rozmawiamy z Anią Koperą, instruktorką jogi na SweatLodge "DajSobieWycisk" . Prowadzi zajęcia podczas siedmiodniowego wycisku w górach połączonego z dietą detoksykującą organizm.

Spora dawka

- Joga w programie DajSobieWycisk to element niezbędny do pełnego przeżycia całości doświadczenia, jakim jest SweatLodge. Czas na jogę mamy dwa razy dziennie: rano i wieczorem. Pierwsze zajęcia są tuż po przebudzeniu, o 6 rano. Wybudzamy się powoli, w sali wypełnionej blaskiem świec i zapachem kadzideł. Spokojna muzyka wprowadza nas w dobry nastrój. Stopniowo ćwiczenia stają się coraz trudniejsze, bardziej dynamiczne (Power Joga). Poranne Vinyasy (płynne przechodzenie z pozycji do pozycji w połączeniu z oddechem) są świetną formą na rozbudzenie, poranną dawkę energii, traktujemy to, jako wzmocnienie i rozciągnięcie ciała, jak i rozgrzewkę przed wyjściem w góry. Wieczorem z kolei ćwiczenia są spokojniejsze, bardziej relaksacyjne, wspierające regenerację, wyciszające po całym dniu dużego wysiłku. Jesteśmy wtedy po masażu, zatem można to uznać za formę uzupełnienia - mówi Ania.

Dwie 75-minutowe sesje jogi dziennie - brzmi, jakby to było dużo. Jeśli do tego dodamy ćwiczenia na płaski brzuch i 7 godzin marszo-biegu po górach aż trudno uwierzyć, że taki scenariusz jest w ogóle możliwy do wykonania. Do tego przez siedem dni uczestnicy programu SweatLodge - DajSobieWycisk są na ścisłej diecie, której celem jest oczyszczenie organizmu.

Świetne uzupełnienie

- Jest prośba o to, by nie korzystać z telefonów czy Internetu, nie pić kawy, nie palić papierosów, nie ma też alkoholu. Gdy połączymy ze sobą te wszystkie elementy: odpowiednią dietę, ciężki wysiłek fizyczny, masaże, koncentrację na tym, co jest tu i teraz, możemy uzyskać fantastyczne efekty - wyjaśnia Ania.

Z tego właśnie powodu joga zajmuje tak ważne miejsce podczas detoksu. Wśród uczestników "DajSobieWycisk" większość to osoby początkujące, które wcześniej z jogą nie miały nic wspólnego.

- Zaczynamy powoli od najprostszych pozycji i stopniowo je rozwijamy. Traktuję uczestników bardzo indywidualnie, mając na uwadze ich ograniczenia. Ale dbam też o to, by każdy otrzymał odpowiednią dawkę "wycisku". To, co mnie bardzo cieszy, to fakt, że nawet po wyjeździe sporo ludzi dopytuje się o dobrych nauczycieli i praktykuje jogę w dalszym ciągu, już w swoim miejscu zamieszkania - mówi instruktorka.

Poprawia przemianę materii

Dlaczego joga jest warta polecenia? Moglibyśmy długo wymieniać. Poza kwestiami związanymi z kondycją, pracą nad ciałem, czy poprawą postawy, warto wspomnieć o innych, ciekawych aspektach, które sprawiły, że podczas detoksu może ona sporo zdziałać.

- Joga działa całościowo na organizm. Bardzo ważne jest to, że odblokowuje kanały energetyczne oraz pobudza przepływ energii w całym ciele - wyjaśnia Ania. - Warto wspomnieć również o tym, że wspomaga metabolizm, dzięki niej możemy się pozbyć problemów związanych z trawieniem, a to sprzyja detoksykacji organizmu.

Pomaga żyć w zgodzie ze sobą

Jednak przy okazji jogi nie możemy zapomnieć o jeszcze jednej niezwykle istotnej kwestii: wiele zmienia na poziomie umysłowym i duchowym.

- Dzieje się tak za sprawą skupienia. Jest to praca na poziomie umysłowym, z własnymi ograniczeniami. Musimy się skoncentrować na tym, by wykonać daną pozycję, a więc na moment trzeba się wyłączyć i zapomnieć o bieżących sprawach. Liczy się bycie tu i teraz. Koncentrujemy się też na oddechu, dzięki czemu lepiej poznajemy siebie, rozwijając świadomość wewnętrzną i stabilizując umysł. Joga prowadzi do równowagi ciała i ducha. Wiele osób mówi, że dzięki jodze dużo łatwiej podejmuje im się ważne, życiowe decyzje. Pomaga poznać i zaakceptować siebie samego.

Na turnusach DajSobieWycisk do tej formy "fitnessu" dają się przekonać nawet sceptycy, widząc, jak dynamiczna i energetyzująca może być joga: na równi z marszo-biegami po górach i ćwiczeniami na płaski brzuch - joga może dać niezły wycisk, a w parze z masażami - przynieść ulgę i zregenerować.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.