Wyznacz sobie cel i osiągnij go

Chcemy cieszyć się piękną i wyrzeźbioną sylwetką. Stawiamy sobie nierealne dietetyczne i treningowe cele. Nie osiągamy ich, zniechęcamy się i porzucamy starania. Błędne koło. A wystarczyłoby wyznaczyć rozsądny cel. Jak to zrobić?

Wyznaczanie celów jest niezwykle ważne w naszym codziennym życiu. Jeśli będziemy potrafili zrobić to rozsądnie, mierząc siły na zamiary, z pewnością uda nam się osiągnąć sukces. Czy to na polu zawodowym, czy prywatnym.

Najczęstszym celem, który sobie wyznaczamy jest zrzucenie nadprogramowych kilogramów. Jak świat długi i szeroki, wszyscy pragniemy mieć zgrabną sylwetkę. Aby to zrobić trzeba opracować dietę dostosowaną do naszych potrzeb. Potem zostaje już tylko wdrożenie jej w życie. Bez ćwiczeń dieta nam nic nie da. Więc kolejnym elementem układanki jest dobrze przygotowany plan treningowy. Od czego zacząć? Od mądrze postawionego celu. Musimy uwzględnić różne czynniki. Przecież możemy napotkać po drodze różne trudności. Ot, choćby zaburzenia hormonalne mogę spowolnić proces odchudzania. Możemy zostać zaproszeni na ekstremalnie ekskluzywną kolację i po prostu nie starczy nam silnej woli, aby odmówić sobie przygotowanych smakołyków.

Stawianie sobie rozsądnych celów jest na tyle trudnym i poważnym zadaniem, że z pomocą postanowili pośpieszyć nam psychologowie. Wiele lat temu opracowali metodę SMART (z języka angielskiego, mądry), która dokładnie precyzuje wytyczne naszego celu. Rozszyfrujmy te litery:

  • S - szczegółowy
  • M - mierzalny
  • A - atrakcyjny
  • R - realistyczny
  • T- terminowy

Nasz cel powinien być szczegółowy, czyli dokładnie precyzować, co chcemy osiągnąć. Przykładowo - chcemy schudnąć pięć kilogramów. Mierzalny, tu akurat nie ma trudności w zrozumieniu, musi dać się łatwo zmierzyć. W przypadku ubytku kilogramów to proste. Atrakcyjny? Trudno mówić o odchudzaniu jako czymś atrakcyjnym. Chodzi o to, aby cel nam się nie znudził, abyśmy zarówno teraz, jak i za miesiąc czy rok uważali go za dobry cel. Powinien być też realistyczny. Nie możemy zakładać, że w ciągu miesiąca schudniemy 20 kilogramów. To po pierwsze nie realne. A po drugie, jeśli w jakiś sposób komuś by się to udało, bardzo, ale to bardzo niezdrowe. Utarta wagi powinna być stopniowa, nie może narażać nas na uszczerbek na zdrowiu. Ostatnią cechą dobrego celu jest terminowość. Musimy jasno określić czas, który sobie wyznaczamy na realizację celu. Nie przesuwajmy granicy. Nie może być to zależy od naszego nastroju. Jasno wytyczony termin jest sztywnym, obowiązującym.

Jak wprowadzić te zasady w życie?

Proponujemy kilka drobnych ćwiczeń, które pomogą ci w wytyczaniu celów i ich osiąganiu.

Zdefiniuj cel

To proste ćwiczenie na rozgrzewkę. Powiedz głośno, jaki masz cel. Zapisz go na kartce, którą następnie przykleisz na lodówce. Oswój się ze swoim celem, zanim przystąpisz do jego realizacji. Przykładowo: Chcę schudnąć 10 kilogramów. Warto też w tym miejscu określić swoją motywację. Nasz cel powinien więc brzmieć: Chcę schudnąć 10 kilogramów, żeby zmieścić się w ulubione jeansy sprzed lat.

Wynotuj zalety

Bardzo dobrym pomysłem jest wypisanie wszystkich korzyści płynących z wytyczonego celu. Zostając przy przykładzie w powyższego ćwiczenia, utrata 10 kilogramów to nie jedyna zaleta naszego celu. Dzięki temu będziemy też wyglądać i czuć się lepiej, zmienimy swoje nawyki żywieniowe.

Wypisz minusy i plusy

To popularna metoda "drzewka decyzyjnego". Na kartce narysuj dwie kolumny - jedną na zalety, drugą na wady swojego celu. Jeśli rozsądnie postawiłeś cel, możesz być pewny, że liczba plusów zdecydowanie przekroczy minusy.

Wyobraź sobie cel

Nic tak nie motywuje do działania, jak zwizualizowanie sobie swojego celu. Wyobraź sobie, jak będziesz wyglądać, przykładowo, kiedy pozbędziesz się tych 10 nadprogramowych kilogramów. Zamknij oczy i w myślach przymierz wymarzone jeansy. Możesz też pójść krok dalej i wyobrazić sobie, jak będzie wyglądał cały dzień w wersji odmienionej - jak będziesz wyglądać w pracy, co będziesz jeść na lunch, jak spędzisz czas po powrocie do domu - pójdziesz na fitness czy położysz się przed telewizorem z paczką chipsów?

Takie wizualizacje naprawdę przybliżają nas do osiągnięcia wymarzonego celu.

Więcej o:
Copyright © Agora SA