Prawdy i mity treningu siłowego

Trening siłowy to domena mężczyzn. Mamy was, to już pierwszy mity dotyczący tego rodzaju ćwiczeń. Także kobiety podnoszą ciężary i wzmacniają swoją siłę. Jakie jeszcze krążą mity dotyczące treningu siłowego?

Trening siłowy jest odpowiednią aktywnością dla każdego. Może ćwiczyć nastolatek, ciężary podnosić może sześćdziesięciolatka. Nie ogranicza nas nic oprócz dobrego stanu zdrowia. To zdecydowanie wymóg, ale przy każdym rodzaju sportu.

Do czego może nam się przydać trening siłowy? Ot, choćby w codziennym życiu. Siłę, czyli zdolność naszych mięśni do pokonywania oporu, wykorzystujemy cały czas. Przyciągamy, podnosimy, wypychamy. Nie musimy od razu podnosić nie wiadomo jak ciężki sztang. Na początku wystarczą małe hantle. Możemy robić z nimi przysiady, wykroki.

Zainteresowany? Zanim chwycisz ciężary, zapoznaj się z podstawowymi mitami i faktami na temat treningu siłowego.

Osoby z kontuzjami nie powinny podnosić ciężarów - FAKT

Zdecydowanie powinniśmy odpuścić trening siłowy (i każdy inny!), gdy doświadczyliśmy urazu. Oczywiście, każda kontuzja jest inna. Jeśli mamy złamany palec u ręki, możemy przecież jeździć na rowerze czy pływać. Jednak zaleca się ostrożność i konsultację u lekarza.

Raczej powinniśmy zrezygnować z treningu siłowego. Oczywiście, lekarz może zalecić nam inaczej. To on zna naszą kontuzję i stopień uszkodzenia tkanek czy stawów. Może okazać się, że delikatny trening siłowy jest nam niezbędny. Właściwie przeprowadzone ćwiczenia siłowe przyspieszają wszak regenerację tkanki mięśniowej, wzmacniają stawy i ścięgna.

Suplementacja dla kobiet i mężczyzn podczas treningu siłowego jest taka sama - FAKT

Zdecydowanie przyjmowane preparaty niczym się nie różnią. Nie ma rozróżnienia na płeć. Każdy powinien włączyć do swojej diety odżywki białkowe, minerały, witaminy. Dawki powinniśmy dostosować od swojego trybu życia, intensywności treningów, wagi, wzrostu. Z pewnością nie do płci.

Kobiety mogą wykonywać te same ćwiczenia z obciążeniem co mężczyźni FAKT

Utarło się, że trening siłowy to domena mężczyzn. Tymczasem to wierutna bzdura. Przecież mamy taki sam zakres ruchu, tak samo jesteśmy zbudowani. Oczywiście panowie będą mieli więcej siły fizycznej, więc mogą podnosić większe obciążenie. Ale po pierwsze to jedyna różnica, a po drugie nawet ona jest do nadgonienia regularnymi treningami.

W treningu siłowym nie ma więc rozróżnienia na ćwiczenia dla kobiet i dla mężczyzn. Trenerzy personalni odradzają panią ćwiczenia na poszerzenie klatki piersiowej. Ale nie wynika to z braku umiejętności, lecz wyłącznie z budowy ciała.

Jeśli jest jakieś rozróżnienie, to wyłącznie na osoby początkujące i zaawansowane. Ci, którzy dopiero zaczynają, nie powinni szarżować i zaleca się, aby wybierali mniejsze obciążenie do ćwiczeń. Dzięki temu udoskonalą technikę i podczas następnych etapów treningu nie nabawią się kontuzji.

"Moja sylwetka się zmieni i będę przypominała faceta" - MIT

To oczywiście częsta obawa kobiet. Lęk przed tym zwykle zniechęca panie przed treningiem siłowym. Niesłusznie. Układ hormonalny kobiet jest tak zaprogramowany, że nie pozwala na zbyt duży przyrost masy mięśniowej . W porównaniu do mężczyzn, oczywiście. Trening siłowy raczej wysmukli i wyrzeźbi sylwetkę niż zbuduje nam olbrzymie mięśnie.

Ćwiczenia na siłę nie spalają kalorii - MIT

Kolejna bzdura wyssana z palca. Podczas intensywnego treningu siłowego możemy spalić nawet 800 kalorii . To naprawdę dużo. Wystarczy więc tylko doprowadzić do ujemnego bilansu energetycznego, a waga sama zacznie spadać w dół. Trening siłowy połączony z rozsądną dietą może więc przynieść więcej korzyści nawet niż interwały czy aeroby.

Ćwiczenia siłowe są kontuzjogenne - MIT

Trening siłowy nie jest bardziej niebezpieczny niż jakikolwiek inny sport. Jeśli zachowujemy się rozsądnie, ćwiczymy z trenerem personalnym, który nauczy nas prawidłowej techniki, nic nie powinno się stać.

"Nie mam siły, jestem za słaba na trening siłowy" - MIT

To często wymówka kobiet, które rezygnują z tego rodzaju aktywności fizyczne. A to trening siłowy właśnie im pomoże najbardziej. Pomoże zbudować siłę, które twierdzą, że nie mają. Wystarczy zacząć swoją przygodę od lekkich ćwiczeń, z małym obciążeniem. Wiele osób poleca trening siłowy z taśmami TRX . To ćwiczenia, w których wykorzystujemy ciężar własnego ciała. Kiedy wzmocnimy się na tyle, że poczujemy się pewniej, możemy dołączyć cięższe obciążenie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.