Crossfit wkracza do Polski

Crossfit, który bije rekordy popularności zwłaszcza w USA, ale też w Europie Zachodniej, wkracza do Polski. Będzie go promować firma Reebok. 23 kwietnia 2012 r. w Polsce rusza Drop Box Tour podczas, którego każdy będzie miał szansę sprawdzenia się w treningu CrossFit.

Jak jest definicja crossfitu? Ogólnie mówiąc to trening wytrzymałościowo-siłowy, który ma pomóc osiągnąć lepszą ogólną sprawność fizyczną i przygotować na różne wyzwania sportowe.

Jak to jednak wygląda w praktyce? "Workout of the Day" (WOD), czyli tzw. trening dnia trwa 20 minut. Po krótkiej, 5-10 minutowej rozgrzewce na początek są thrusters (przysiad ze sztangą wraz z jej wypchnięciem ponad głowę), podnoszenia kettlebell nad głowę (odważnika, który można trzymać oburącz, a jego waga zależy od możliwości trenującego), potem pompki oraz podwójne skoki na skakance.

Kettlebell, czyli odważnik, który można trzymać oburącz i świetnie się sprawdza w crossficieKettlebell, czyli odważnik, który można trzymać oburącz i świetnie się sprawdza w crossficie Fot. Reebok

Każde ćwiczenie robi się przez 1-2 minuty, potem zmiana i kolejne ćwiczenie. Chodzi o to, by w tym czasie wykonać jak największą liczbę powtórzeń każdego ćwiczenia. To tylko jednak przykład dnia treningowego. Zaletą crossfitu, w odróżnieniu od tradycyjnych zajęć fitnessowych, jest jego ogromna różnorodność, intensywność i stosunkowo krótki czas ćwiczeń.

Crossfit, czyli brak nudy!

Crossfit zasadza się na różnorodności i nie ogranicza tylko do ćwiczeń w sali treningowej. To także pływanie, bieganie, jazda nam rowerze, rolkach, brzuszki, pompki, podskoki, podciąganie i wiele, wiele innych aktywności, które można wykonywać w parku, garażu czy domu. Najważniejsze są regularność i intensywność ćwiczeń. Spece od crossfitu twierdzą, że optymalny trening powinien odbywać się trzy dni z rzędu, po czym trzeba zrobić jeden dzień przerwy. I znowu trzy dni ćwiczeń, jeden dzień odpoczynku. Długość treningu to ok. 20 minut, nie licząc rozgrzewki i rozciągania po ćwiczeniach.

 

Crossfit to także społeczność. Dlatego w Stanach, jak grzyby po deszczu, rosną nowe siłownie crossfitowe, gdzie czas spędzają całe rodziny. Nieodłącznym elementem każdej sali do crossfitu jest tablica, na której trenujący zapisują swoje wyniki: liczbę powtórzeń, ciężar obciążenia, z którym ćwiczyli, rodzaj ćwiczeń. Dzięki temu mogą nie tylko kontrolować swoje postępy i rozwój, ale też konkurować z innymi.

Kettlebell, czyli odważnik, który można trzymać oburącz i świetnie się sprawdza w crossficie

Ciężka wspólna praca, dzielenie się doświadczeniami w dążeniu do celu, przekraczanie własnych możliwości, ćwiczenia na czas i motywacja, jaką dają inni - te wszystkie czynniki powodują, że społeczność crossfitowa jest bardzo zintegrowana.

Crossfit, oprócz ćwiczeń, kładzie nacisk na zbilansowaną dietę, która pomaga zoptymalizować osiągane wyniki i pozytywnie wpływa na zdrowie, gdyż odpowiednie odżywianie jest podstawą sukcesu w fitnessie.

Od sześciu lat w Stanach organizowane są zawody CrossFit Games. Podobnie jak w 2011 roku, także tegoroczna edycja składa się z kilku etapów. W ubiegłym roku ponad 26 tys. zawodników z całego świata uczestniczyło w eliminacjach. Fitness oznacza bycie gotowym na wszystko, dlatego też każdego roku program ćwiczeń jest zmieniany i utrzymywany w ścisłej tajemnicy aż do rozpoczęcia zawodów.

Reebok: chcemy promować crossfit w Polsce

Reebok włączył się w promowanie crossfitu dwa lata temu. We wrześniu 2010 roku otworzył pierwszą siłownię crossfitową dla swoich pracowników, w centrali firmy w Canton/Massachusetts w USA. Trenują, startują w zawodach, kończa kursy dla instruktorów crossfitu. Dyscyplina tak bardzo popularna w Stanach i Europie, okazała się być mało popularna w Polsce. Właśnie to chce zmienić Reebok.

23 kwietnia 2012 r. w Polsce rusza Drop Box Tour podczas, którego każdy będzie miał szansę sprawdzenia się w treningu CrossFit. Specjalne kontenery-siłownie, wyposażone i dostosowane do treningu crossfitowego będą wędrować po Polsce dając możliwość zmierzenia się z tym niezwykłym treningiem.

Trasa Drop Box Tour poprowadzi przez największe polskie miasta (Wrocław, Katowice, Kraków, Poznań, Warszawa), w każdym z nich zostanie ustawiony specjalny box ze sprzętem. Dodatkowo, 21-22 kwietnia 2012r. w Warszawie odbędzie się konwencja Reebok University Poland ( www.reebokuniversity.pl ), podczas której entuzjaści fitnessu w Polsce będą mieli możliwość wzięcia udziału w treningu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.