Mówi się, że człowiek przeziębia się od stóp. Wiele chorób się również leczy poprzez masaż tej części ciała. Dlatego dzisiaj odrobina wiedzy, która powinna ułatwić wam życie.
Wiecznie zimne stopy mogą być objawem pogorszenia przepływu przez nie krwi na skutek palenia tytoniu, nadciśnienia lub chorób serca. W przebiegu cukrzycy może dojść do uszkodzenia nerwów, co także skutkuje "zimnymi nóżkami". Do innych przyczyn ciągle chłodnych stóp należą niedoczynność tarczycy i anemia. Warto więc skonsultować się z lekarzem i sprawdzić, czy zimne stopy są związane z jakąś chorobą, czy taka nasza "uroda".
Gdy po całym dniu bolą cię stopy, aby odczuć ulgę, zwykle wystarczy zdjąć buty. Tak jest w przypadku większości kobiet, które często chodzą na szpilkach. Jednak ból stopy nie zawsze musi być wywołany złym obuwiem, czasem świadczy o tzw. złamaniu zmęczeniowym (złamanie na skutek nakładających się mikrozurazów). Dochodzi do niego najczęściej w wyniku zbyt intensywnych ćwiczeń fizycznych, gry w koszykówkę, joggingu.
Czerwone, białe, niebieskie i znowu czerwone - w takiej kolejności zmienia się kolor palców u stóp w chorobie Reynaud'a, która polega na gwałtownym kurczeniu się naczyń krwionośnych. Dochodzi do nich najczęściej pod wpływem stresu lub zmian temperatury.
Ból zlokalizowany w okolicy pięty może wskazywać na zapalenie rozcięgna podeszwowego, które przyczepia się od spodu do kości piętowej. Objawem charakterystycznym jest nasilony ból po wstawaniu z łóżka i obciążeniu stopy. Innymi przyczynami bólu pięty mogą być: niewygodne obuwie, zbyt intensywne ćwiczenia, stan zapalny. Rzadziej spotykaną dolegliwością w obrębie pięty jest tzw. ostroga piętowa. Wszystkie te dolegliwości o wiele szybciej ustępują, gdy poddasz się leczeniu.
Jeśli ktoś powie ci, że chodzisz inaczej niż zwykle, nie bagatelizuj tego. Zmiana sposobu chodzenia (zmiana długości kroku, szerokości stawiania stóp, zmiana sposobu ich obciążania, powłóczenie stopą) może sygnalizować problemy z nerwami w okolicy stopy. Aż 30% takich zmian może być skutkiem cukrzycy. Do innych przyczyn należą: stan zapalny, niedobór witamin, alkoholizm.
Choroby płuc, serca, wątroby i stany zapalne mogą zmieniać kształt palców u nóg (i rąk) oraz paznokci, które stają się bardziej wypukłe i na końcach ostrzej zawijają się ku dołowi. Czasami zdarza się, że członkowie rodziny dziedziczą nietypowy kształt palców i paznokci bez wyraźnej przyczyny chorobowej.
Zbyt długie przebywanie w pozycji stojącej, ciąża lub długi lot samolotem mogą powodować puchnięcie stóp i jest to reakcja normalna. Problem zaczyna się wtedy, gdy opuchlizna stóp staje się nagminna. Wówczas należy sprawdzić, co jest jej przyczyną, a może to być pogorszona cyrkulacja krwi, problemy z układem limfatycznym, zakrzep, choroba nerek, niedoczynność tarczycy.
Takie objawy daje uszkodzenie nerwów na skutek cukrzycy, niedobór witaminy B, tzw. stopa atlety, choroba nerek, zaburzenia w krążeniu krwi, niedoczynność tarczycy. Prawidłowa diagnoza umożliwi skuteczną walkę z dolegliwościami.
Gwałtowny napad bólu w stawie palucha, jego obrzęk i zaczerwienienie mogą sygnalizować proces chorobowy zwany dną moczanową. Puchnące stawy i zaczerwienienie skóry w ich okolicy to także sygnał toczącej się np, choroby zwanej reumatoidalnym zapaleniem stawów. Zniekształcony staw palucha może także świadczyć o halluksach.
Częstą przypadłością mężczyzn między 20 a 40 rokiem życia jest "stopa atlety" - zaczerwieniona, swędząca i łuszcząca się skóra w okolicach palców stóp. Jest to zwykle zakażenie grzybicze, wymagające leczenia.
Choć stopy rzadko narażone są na działanie promieni słonecznych to nie znaczy, że na ich skórze nie może pojawić się zmiana nowotworowa. Dlatego regularnie badaj skórę stóp pod kątem zmian barwnikowych i w razie wątpliwości konsultuj się ze specjalistą.
Stan paznokci wiele mówi o zdrowiu ich właściciela. Grubiejące i żółte - to znak zakażenia grzybicą, problemów z płucami lub reumatoidalnego zapalenia stawów. Paznokcie wywijające się ku górze są często skutkiem urazu, ale też częstego narażania się na kontakt z rozpuszczalnikami na bazie benzyny, czy niedoboru żelaza.