Tablet może zaszkodzić Twojej postawie

Pamiętacie stare jak świat dowcipy z serii "Przychodzi baba do lekarza"? Powiedzmy, że dzisiejszy brzmiałby tak: Przychodzi baba do lekarza i skarży się: Panie Doktorze, boli mnie ramię. Lekarz bacznie się przygląda po czym wystawia diagnozę: Widzę, że Pani iPada. Śmieszne? Nie bardzo i nic dziwnego, bo tym razem to nie dowcip.

Dołącz do nas na Facebooku

Najnowsze badania pokazują, że właściciele tabletów bardzo często skarżą się ból w ramionach. Ci, którzy stawiają je na stole (ja zalecają producenci), nie mają tego problemu, jednak większość użytkowników kładzie iPada czy inne tego typu urządzenia na kolanach lub po prostu trzyma je w ręku przez cały czas użytkowania, a to może się źle zakończyć.

Różnica między tabletami a laptopami

Naukowcy z Harvard School of Public Health, Microsoftu oraz Brigham and Women's Hospital odkryli, że trzymanie tabletów wyżej niż na wysokości kolan może być wskazane dla położenia szyi, a umieszczanie ich w specjalnych pokrowcach też nie jest obojętne dla postawy - pisze Daily Mail.

Nasuwa się jednak pytanie: jaka jest różnica między sytuacją, w której na co dzień posługujemy się laptopem czy np.: iPadem? Dr Jack Dennerlein z Harvardu mówi, że osoby, które używają tabletów, bardziej zginają szyję podczas pracy od tych, posługujących się komputerem stacjonarnym czy przenośnym.

- W tym wypadku znacznie częściej może dojść do sytuacji, gdzie w odcinku szyjnym czy w ramionach zaczniemy odczuwać ból - wyjaśnia doktor.

Przeprowadzono testy

Pod lupę wzięto różne tablety min.: Apple iPad2 i Motorola Xoom. Każdy z nich przetestowano na wiele sposobów: z użyciem zakładki, podstawki, specjalnej okładki, którą stawia się na stole (różne kąty). Podczas tego eksperymentu ochotnicy mieli do wykonania proste czynności, do jakich zazwyczaj używamy tabletów: przeglądanie stron internetowych, pobieranie maili i odpisywanie na nie, czytanie dłuższych tekstów, granie, oglądanie filmów. Podczas tych czynności sprawdzano ułożenie i kąt nachylenia odcinka szyjnego oraz ogólną postawę przy pomocy specjalnego systemu, który badał każdy ruch w trzech wymiarach.

Okazało się, że kąt, pod jakim ustawiony jest tablet, ma ogromne znaczenie dlatego podstawki czy pokrowce nie są tylko dodatkową rzeczą, za które musimy zapłacić. Badania pokazały także, że głowa i szyja znajdują się w dużo mniej komfortowej pozycji podczas używania wszystkich tabletów niż podczas korzystania z ekranu komputera stacjonarnego czy notebooka.

Ostateczny wniosek?

Najmniej niebezpieczne dla postawy i odcinka szyjnego jest takie korzystanie z tabletów, kiedy używamy specjalnego pokrowca z wbudowaną podstawką i stawiamy go na stole. Zdecydowanie lepiej układa się nasze ciała wtedy, gdy stawiamy urządzenie wyżej niż na kolanach.

- To dopiero początek badań, które jednak są nam bardzo potrzebne ze względu na to, że coraz więcej osób posługuje się tabletami - mówi dr Dennerlein. - W kolejnym etapie chcemy się dokładnie przyjrzeć temu, jakie znaczenie ma to, gdzie stawiamy tablet i czy używamy podstawek lub pokrowców, dla naszych nadgarstków oraz ramion. Dopiero wtedy otrzymamy pełny obraz tego, jaki to oddziałuje na naszą postawę - dodaje.

Także od dziś: tablety na stół!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.