Ćwicząc 3 minuty w tygodniu możesz uniknąć cukrzycy

Ciężko pracujesz, zajmujesz się domem i wychowujesz dzieci. Nie masz czasu iść do fryzjera czy wyjść z kumplami na piwo, a co dopiero chodzić trzy razy w tygodniu na siłownię. ?Przecież jak pójdę na basen i popływam 15 minut to mi to nic nie da. Szkoda zachodu? - myślisz. Nieprawda! Okazuje się, że już minuta bardzo intensywnego wysiłku dziennie może przynieść wiele korzyści.

Dołącz do nas na Facebooku

Naukowcy z Uniwersytetu w Bath poprosili ochotników, by ćwiczyli na rowerze stacjonarnym bardzo szybką jazdę przez 20 sekund, trzy razy w tygodniu. Już po 6 tygodniach zauważono różnicę - poziom insuliny we krwi poprawił się o 28%, co obniża ryzyko zachorowań na cukrzycę - podaje Daily Mail.

Cukrzyca typu 2 - nazywana też cukrzycą insulinoniezależną - pojawia się wtedy, gdy poziom cukru we krwi gwałtownie się podnosi i staje niebezpieczny. Jaki jest powód?  Insulina, której zadaniem jest jego obniżenie, nie jest produkowana. Częstą przyczyną tego zjawiska jest siedzący tryb życia.

Regularny wysiłek fizyczny pomaga utrzymać cukier we krwi na niskim poziomie, niestety spora część społeczeństwa, zarówno w Wielkiej Brytanii jak i w Polsce, twierdzi, że nie ma czasu na wpisanie różnego rodzaju aktywności do swojego kalendarza.

-    Nasze mięśnie przechowują glikogen, który powinien nam służyć do aktywnego trybu życia - mówi dr Niels Vollaard, który przeprowadzał opisany eksperyment. - Po to, żeby uzupełnić braki cukru, powstałe w wyniku wysiłku, nasz organizm pobiera go bezpośrednio z krwi. Dlatego u ludzi, którzy w ogóle się nie ruszają, te proporcje zostają zachwiane, co może prowadzić do cukrzycy typu 2 - dodaje.

-    Dzięki wspomnianemu eksperymentowi wiemy, że nie ma szybszej drogi do tego, by pobudzić nasze mięśnie do użycia glikogenu, niż szybkie sprinty na rowerze. Podczas 20 sekund tej intensywnej czynności zostały zużyte takie same pokłady glikogenu, jak w czasie godzinnego treningu o średniej intensywności - mówi dr Vollaard.

Odkrycie ma zupełnie nowy charakter ponieważ do tej pory jeszcze nie udało się znaleźć metody na obniżenie poziomu cukru we krwi podczas tak krótkiego treningu. Póki co testy były przeprowadzane wyłącznie w warunkach laboratoryjnych, ale naukowcy wierzą, że już niedługo każdy będzie mógł na nich ćwiczyć na siłowni, a może nawet w biurze.

Ten rodzaj aktywności, nie pozwoli schudnąć, ponieważ w tak krótkim czasie nie można spalić zbyt wielu kalorii, ale na pewno poprawi ogólny stan zdrowia i to w znacznym stopniu.  

Ciężko pracujesz, zajmujesz się domem i wychowujesz dzieci. Nie masz czasu iść do fryzjera czy wyjść z kumplami na piwo, a co dopiero chodzić trzy razy w tygodniu na siłownię. "Przecież jak pójdę na basen i popływam 15 minut to mi to nic nie da. Szkoda zachwodu" - myślisz. Nieprawda! Okazuje się, że już minuta bardzo intensywnego wysiłku dziennie może przynieść wiele korzyści.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.