Sen pomoże pozbyć się złych wspomnień!

O tym, że sen to zdrowie, nikogo zapewniać nie trzeba. Jest niezbędnym składnikiem zdrowego trybu życia zaraz obok aktywności fizycznej i właściwej diety. Przyspiesza procesy regeneracji naszego organizmu i pomaga nam w osiągnięciu wymarzonych efektów. Okazuje się jednak, że sen ma korzystny wpływ nie tylko na nasze ciało, ale również na umysł i duszę...

Dołącz do nas na Facebooku

Gdybyśmy chcieli rozpisywać się na temat zalet wypływających ze snu, moglibyśmy publikować całe tomy. Każdy wie, jak wiele korzyści daje wypoczynek, niestety nieco trudniej jest to zastosować z życiu, a szkoda, bo warto! Najnowsze badania pokazują, że odpowiednia ilość przespanych godzin wpływa korzystnie nie tylko na nasz wygląd i zdrowie fizyczne, ale także psychiczne. Sen pomaga pozbyć się stanów wewnętrznego niepokoju - podaje brytyjskie Daily Mail.

Pod uwagę wzięto przede wszystkim fazę REM (Rapid Eye Movement), w której są przyspieszone: akcja serca oraz ruchy gałek ocznych, ale także jest to czas marzeń sennych. Naukowcy z University of California pod przewodnictwem Els van der Helm badali, co się dzieje z naszymi emocjami podczas snu.

- W fazie REM odżywają nasze wspomnienia. Zaczynamy na nie patrzeć z innej perspektywy, łączą się ze sobą, spajają, ale nasz umysł znajduje się wówczas w takim stanie, że zostają niejako zatajane, tłumione - mówi Els van der Helm.

W eksperymencie wzięło udział 35 zdrowych, dorosłych osób. Podzielono je na dwie grupy, każdej zaprezentowano 150 emocjonalnych obrazków, dwa razy, w odstępie nie większym niż 12 godzin. Wszystkich poddano tomografii.

Pierwsza część oglądała zdjęcia rano, później wieczorem. Druga z kolei zobaczyła je po raz pierwszy wieczorem - tuż przed snem, a następnie rano - tuż po przebudzeniu. U tych, którzy spali pomiędzy kolejnymi sesjami, można było zauważyć spadek jeśli chodzi o poziom emocji podczas oglądania tych samych obrazów. Tomograf zanotował dużą różnicę w reakcji ciałka migdałowatego na ten sam bodziec po dobrze przespanej nocy.

- Stąd wynika, że dzięki reakcjom chemicznym, które zachodzą w naszym mózgu podczas snu, wypoczynek nocny jest pewną formą terapii. Pomaga on pozbyć się negatywnych emocji związanych z przeżyciami dnia poprzedniego - mówi profesor Matthew Walker.

Naukowcy twierdzą, że negatywne wspomnienia nie zostają całkowicie wymazane, ale złagodzone.

- Dzięki dobremu wypoczynkowi nocą czujemy się znacznie lepiej. Zaczynamy wierzyć w to, że damy sobie radę, że możemy sprostać problemom - dodaje profesor.

W powyższym badaniu wzięto pod uwagę fazę REM, która zajmuję 20% snu u zdrowego człowieka.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.