Siłownia nie wystarczy! Ruszaj się w ciągu dnia.

Nawet jeśli ćwiczysz regularnie, ale prowadzisz nieaktywny tryb życia, możesz nie uniknąć wielu chorób, o których myślałeś, że Cię ominą...

Dołącz do nas na Facebooku

Zgodnie z badaniami Centers for Disease Control and Prevention 25% Amerykanów prowadzi siedzący tryb życia (robi mniej niż 5000 kroków dziennie), a aż 75% tamtejszego społeczeństwa nie stosuje się do zaleceń dotyczących aktywności fizycznej niezbędnej dla zachowania zdrowia: 150 minut ruchu o średniej intensywności tygodniowo i trening siłowy dwa razy w tygodniu.

Nikt już nie ma wątpliwości, że brak ruchu jest główną przyczyną wielu schorzeń, w tym cukrzycy typu II, otyłości i chorób serca. Jednak niewiele osób wie, że siedzącego trybu życia prawdopodobnie nie da się "odkupić" regularnymi ćwiczeniami...

Siedzący tryb życia jest niebezpieczny

Badania naukowe opublikowane w drugiej połowie bieżącego roku, a przeprowadzone przez Johna Thyfault, pracownika ośrodka Nutrition and Exercise Physiology and Internal Medicine, pozwoliły odkryć następujący fakt: Jeśli człowiek spędza większość czasu na siedząco, nawet regularne ćwiczenia fizyczne nie wyeliminują u niego ryzyka wystąpienia chorób cywilizacyjnych. Dlatego kluczem do zdrowia może być wplecenie aktywności fizycznej w różne pory dnia, co nie przyniesie tak widocznych efektów poprawy wyglądu ciała, jakie daje trening, ale najprawdopodobniej przysłuży się zdrowiu i zapobiegnie tyciu.

Postaw na aktywność w ciągu dnia

Scott Rector, asystent w katedrze Nutrition and Exercise Phsyiology and Internal medicine, twierzdzi, że niealkoholowe stłuszczenie wątroby dotyka w USA coraz więcej osób. Choroba ta jest ściśle związana z otyłością oraz nieaktywnym trybem życia i pojawia się wtedy, gdy nadmiar tłuszczu zaczyna gromadzić się w wątrobie. Jej skutkami są: zaburzenie procesów związanych z metabolizowaniem glukozy, niewrażliwość organizmu na insulinę i cukrzyca typu II. Dlatego Scott Recot zaleca, aby każdy starał się codziennie postawić przynajmniej 10 000 kroków. Nie trzeba ich zrobić za jednym zamachem, wystarczy, że liczbę tę uzbieramy ze wszystkich kroków wykonanych w czasie całego dnia. Wystarczy używać schodów zamiast windy, spacerować do biurka współpracownika zamiast telefonowanie do niego, zaplanować (i zrealizować!) kilka krótkich spacerów w ciągu dnia.

Ten cel powinni sobie wziąć do serca wszyscy, bo niealkoholowe stłuszczenie wątroby zaczyna atakować także dzieci i osoby bardzo młode, a u nich tempo rozwoju tej choroby jest szczególnie wysokie.

Co z tego wynika?

Fakt, że żyjemy w Polsce, a nie w USA, nie oznacza, że informacje te nas nie dotyczą. Nasze społeczeństwo jest szczuplejsze niż amerykańskie, ale statystyki dowodzą, że Polacy idą w ślady Amerykanów. Mamy coraz więcej osób z nadwagą, a w szkołach coraz więcej dzieci jest zbyt "okrągłych". Może już czas przemyśleć sprawę i włożyć odrobinę wysiłku w to, by ruszać się więcej - nie tylko zacząć trenować, ale też szukać i wykorzystywać okazje do tego, by chodzić jak najwięcej? Stawka jest wysoka: zdrowie, które nie zawsze udaje się odzyskać.

Więcej o: