Joga najlepszym lekiem na ból pleców

Joga jest dużo skuteczniejszym sposobem na pozbycie się bólu w dolnej części pleców (głównie odcinka krzyżowego) niż większość innych metod proponowanych przez służbę zdrowia w Wielkiej Brytanii - podaje The Guardian.

Dołącz do nas na Facebooku

Najnowsze badania pokazują, że te osoby, które zdecydowały się chodzić na jogę, dużo rzadziej mają kłopoty z chodzeniem, wstawaniem, pochylaniem się, czy ubieraniem niż te, które stosowały się do zaleceń służby zdrowia. Efekty są odczuwalne nawet po 9 miesiącach od ostatnich zajęć.

Nie są to pierwsze badania, które prowadzą do podobnych wniosków, jednak poprzednich pomijano długoterminowe skutki ćwiczeń.

Ból w odcinku krzyżowym jest bardzo częstym schorzeniem. Uskarża się na niego ok. 80% dorosłych w pewnym momencie życia. Co piąta osoba zgłasza się do lekarza. Ból nazywany jest chronicznym, gdy trwa dłużej niż 6 tygodni. Zaraz po artretyzmie, jest to druga choroba utrzymująca się przez tak długi czas.

Jakie są metody walki z tą dolegliwością? Pacjentom najczęściej zaleca się środki przeciwbólowe, akupunkturę, ćwiczenia rehabilitacyjne oraz metodę kognitywno-behawioralną.

- Dawniej, jeśli uskarżałeś się na ból pleców, zalecano, byś się położył i poczekał aż ból minie - mówi profesor David Torgerson z University of York, który prowadził badania. - Dzisiaj zaleca się coś zupełnie przeciwnego: ruch. Dlatego joga przynosi tyle korzyści. Prawdopodobnie dużo więcej niż inne ćwiczenia, ale dla potwierdzenia tej tezy musimy przeprowadzić więcej testów - dodaje.

Dwudziestu doświadczonych nauczycieli jogi przygotowało specjalny program dla początkujących, rozłożony na 12 sesji. Każda z nich była tak zaplanowana, by nie stanowiła żadnego zagrożenia dla zdrowia. Wysłano na nie grupę 156 osób cierpiących na chroniczny ból w dolnym odcinku pleców (Na terenie Wielkiej Brytanii: między innymi: Londyn czy Manchester). Pod okiem 157 lekarzy internistów uczestniczyli w 75-minutowych sesjach. Uczestnicy badania wypełnili ankietę składającą się z 24 pytań dotyczących tego, jak bardzo ból pleców utrudnia im wykonywanie codziennych czynności.

Największą różnicę pomiędzy sprawnością grupy, która poszła na jogę i tej, która nie uczestniczyła w zajęciach, odnotowano na samym początku (wyniki podawane były w punktach, różnica miedzy grupami wynosiła 2.17 pkt.), natomiast nawet trzy miesiące później skutki były odczuwalne (różnica wynosiła 1.48-1.57 pkt.).

Kolejny pozytywny aspekt? Aż 60% osób zdecydowało się kontynuować zajęcia po zakończeniu badań!

W Wielkiej Brytanii ale także innych krajach Europy Zachodniej w ciągu ostatnich 40 lat liczba osób cierpiących na ból w odcinku krzyżowym wzrosła o połowę. Mówi się, że to za sprawą otyłości, stresu, a nawet depresji. Niektórzy przyczynę widzą w częstszym zgłaszaniu dolegliwości.

- Joga jest jedną z metod, których do tej pory nie polecano pacjentom z bólem pleców. Wyniki badań pokazują jednak, że warto poświęcić więcej uwagi temu tematowi. Niestety w tej chwili nie wiemy, czy będzie to działo w przypadku każdego w ten sam sposób - mówi profesor Martin Underwood z Warwick Medical School.

Więcej o:
Copyright © Agora SA