Jak wzmocnić głębokie mięśnie brzucha?

Kto nie marzy o pięknie wyrzeźbionym płaskim brzuchu? Ciężki trening siłowy, sporo kardio na spalanie i świetna dieta to nie wszystko. Warto pomyśleć o tym, że brzuch to, co widzimy na zewnątrz,  ale również mięśnie głębokie, które pomogą nam zachować poprawną postawę.

Dołącz do nas na Facebooku

Podczas treningu na siłowni stawiamy głównie na wygląd, siłę bądź kondycję. Rzadko kiedy myślimy o ćwiczeniach korekcyjnych, czy tych, które poprawią naszą postawę lub zredukują ból. Warto jednak poświęcić im trochę czasu i odpowiednio wzmocnić.

O mięśniach głębokich moglibyśmy dużo powiedzieć. Zacznijmy jednak od podstaw. Dziś pokażemy wam kilka ćwiczeń, które warto włączyć do programu treningowego, by poprawić jakość innych ćwiczeń (przysiady, martwy ciąg, pompki, wyciskanie na klatkę i wiele innych) ale także wzmocnić mięśnie brzucha i grzbietu, co na pewno poprawi ich wygląd.

- Mięśnie głębokie (core muscles) są bardzo ważne w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała oraz odpowiadają za stabilizację naszego szkieletu - mówi trener osobisty Paweł Gościcki. - Dobrym sposobem na wzmocnienie głębokich mięśni brzucha i grzbietu jest trening na niestabilnym podłożu (Bosu, stability disk, itp.), jak również ćwiczenia izometryczne w podporach (przodem i bokiem). W ćwiczeniach w podporach główną zasadą jest utrzymanie prawidłowej postawy ciała, przy czym powinno ono być ułożone równolegle do podłoża - dodaje trener.

- Zalecam przy tych ćwiczeniach na początku zanim osiągniemy prawidłową technikę zasięgnąć pomocy trenera, aby zobaczył, czy na pewno właściwie wykonujemy te ćwiczenia. Podczas treningu core, mięśnie tułowia powinny być odpowiednio napięte zarówno w izometrii jak i w trakcie wykonywania ruchów. Często bywa tak, że ćwiczący nie mają poczucia własnego ciała i nie potrafią tak napiąć mięśni podczas ćwiczenia, żeby została zachowana odpowiednia pozycja. Przydatne są zajęcia pilates oraz Zdrowy Kręgosłup, gdyż na nich szczególnie dobór ćwiczeń jest ukierunkowany na wzmacnianie mięśni głębokich - wyjaśnia.

Oto nasze propozycje:

1. Ćwiczenia, które możesz robić na piłce BOSU:

 

2. Na BOSU możesz robić także przysiady, różnego rodzaju pompki i wykroki, które nie tylko wzmocnią głębokie mięśnie brzucha i kręgosłupa, ale także nogi, klatkę piersiową, ramiona.

 

3. A to kilka ćwiczeń, które możesz wykonać samodzielnie w domu:

 
 

4. I na koniec propozycja dla ambitnych i sprawnych z użyciem TRX:

Szukasz idealnego programu na mięśnie brzucha?

 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.