Pierwszy raz wyizolowano go ponad 70 lat temu. Ale dopiero od 1974 roku wykorzystuje się go w lecznictwie. W ciągu ostatnich dziesięciu lat zainteresowanie kwasem hialuronowym znacznie wzrosło, kiedy potwierdzono, że nie tylko działa przeciwbólowo, ale również usprawnia funkcjonowanie stawów. Dzieje się tak dlatego, że kwas hialuronowy jest składnikiem wielu tkanek w ciele, między innymi łącznej (czyli chrząski).
Kwas hialuronowy
Jego najważniejszą właściwością jest zdolność wiązania dużych ilości wody. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie związać ok. 250 cząsteczek wody, co oznacza, że wiąże aż 40 razy więcej wody niż sama waży. Kwas hialuronowy chroni delikatną strukturę tkanek przed siłami ciśnienia zewnętrznego. W stawach występuje on jako główny składnik płynu maziowego, chroniąc przede wszystkim powierzchnie stawowe przed destrukcyjnym działaniem sił powstających w trakcie ruchu. Substancja podawana w zastrzykach do stawu zapewnia odżywienie chrząstki i jednoczesny transport substancji odżywczych.
Kwas jako źródło młodości
Dzięki rozwojowi medycyny, poprzez rożnego rodzaju zabiegi, mamy możliwość uzupełnienia niedobór kwasu hialuronowego, a tym samym wyglądać młodziej i w dodatku lepiej dbać o swoje zdrowie. Warto wspomnieć, że we współczesnej dermatologii i kosmetyce kwas hialuronowy znany jest głównie jako składnik profesjonalnych preparatów odmładzających. Najskuteczniejsze działanie przeciwzmarszczkowe wykazuje po bezpośrednim wstrzyknięciu go w skórę. Na co dzień warto stosować też kremy zawierające kwas hialuronowy. To ważne, jeśli zależy nam na tym, by krem działał odmładzająco.
Ważna wiadomość dla aktywnych
Z artykułu lek. med. Anety Szulskiej-Schoepp (Pharm Supply AG) dowiadujemy się, że na podstawie badań stwierdzono, iż stężenie kwasu hialuronowego w płynie stawowym ulega obniżeniu w zwyrodnieniach. Już dziś wiemy jednak, że podanie egzogennego kwasu hialuronowego do stawu, powoduje agregację proteoglikanów i hamuje ich rozpad. To bardzo ważna informacja dla osób, które mają problemy ze stawami. Ci, którzy prowadzą aktywny tryb życia - doskonale wiedzą o czym mowa. Na poważne urazy stawów najczęściej narażone osoby uprawiające sporty w sposób wyczynowy. Kontuzję jednak najczęściej dotykają osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem, a wynika to z braku elementarnej wiedzy dotyczącej chociażby rozgrzewki, która powinna być zawsze i wszędzie traktowana jako obowiązkowa część każdego treningu.
Bezpieczna metoda?
Na podstawie szeregu badań, potwierdzono niezwykłą efektywność kliniczną i bezpieczeństwo stosowania kwasu hialuronowego w leczeniu chorób stawów oraz innych schorzeniach ortopedycznych. Obecnie na świecie dostępnych jest kilka produktów - pochodnych kwasu hialuronowego. Potwierdzono już ich działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i osłaniające na chrząstkę stawową. Wiedza o tym - jest ważna dla osób, które cierpią na choroby stawów. Powinni oni pamiętać nie tylko o doustnej suplementacji (preparatów z kwasem hialuronowym) działających objawowo i łagodzących ból, ale wiedzieć, że rozwijająca się medycyna proponuje inne, coraz bardziej skuteczne metody leczenia.