Jak wyrzeźbić plecy? Propozycje ćwiczeń i wideo

Pięknie wyrzeźbiona klatka, płaski brzuch, spory biceps - na tym się koncentrujemy podczas treningu, a często pomijamy plecy. Pamiętajmy o tym, że to ogromna grupa mięśniowa, która ma nie tylko dobrze wyglądać, ale również jest odpowiedzialna za naszą postawę. Jak je ćwiczyć? Oto kilka cennych wskazówek.

Dołącz do nas na Facebooku

Jak wzmocnić i rozbudować plecy?

- Najlepszy efekt przyniosą klasyczne ćwiczenia - mówi trener osobisty Michał Ficoń z klubu fitness Platinum. Które konkretnie?

1. Wiosłowanie sztangą w opadzie tułowia. Na początek polecamy mały ciężar i dużą liczba powtórzeń w każdej serii.

2. Ściąganie na wyciągu górnym drążka w szerokim uchwycie do klatki. Tutaj też proponujemy zacząć od dużej ilości powtórzeń i lekkiego obciążenia.

3.  Ten sam wyciąg tyle tylko, że tym razem wąski uchwyt i przyciąganie do klatki dla podkreślenia charakterystycznych boków mięśnia najszerszego grzbietu.

- Ciekawe ćwiczenie to ściąganie drążka w szerokim uchwycie z górnego wyciągu. Stoimy w opadzie tułowia, utrzymujemy intensywne napięcie podczas całego ruchu z góry na dół - radzi trener.

Ciekawe ćwiczenia na mięśnie grzbietu (niektóre łatwiejsze, a inne dla bardzo zaawansowanych. Powodzenia!):

 

I filmik, który warto zobaczyć, choćby ze względu na Panią wykonującą ćwiczenia...

 

Co z rzeźbą?

- Jeżeli masz wykształcone mięśnie grzbietu, najszerszy, równoległoboczny, czworoboczny a pod nimi dźwigacz łopatki i zębaty tylny górny i dolny to śmiało zabieraj się do wypalania resztek tłuszczu w celu odsłonięcia i pokazania pięknych pleców - zachęca trener. - Podobnie, jak przy brzuchu i innych grupach mięśni, liczy się to, co jemy, dlatego dobra dieta to podstawa. Pomocny będzie też trening aerobowy - dodaje.

Szukasz idealnego treningu rozwijającego wszystkie partie ciała?

Zajęcia typu Body Pump

Jeśli brakuje Ci pomysłu na to, jak ćwiczyć, lub najzwyczajniej w świecie łatwiej motywujesz się w grupie, postaw na zajęcia.

- Fajnie wybrać się na fitness ze sztangą, ponieważ mamy tam dużo machania i wiosłowania w odpowiednim tempie nadawanym przez instruktora. Taki trening pozwoli wyrzeźbić plecy i spalić tłuszcz, jest to ciekawa odmiana dla ćwiczących wiecznie na siłowni - zachęca trener.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.