Jak prawidłowo robić przysiady? Trener radzi.

Przysiady, pompki, martwy ciąg, wyciskanie na klatkę - wszyscy uważamy te ćwiczenia za proste i wydaje nam się, że technikę opanowaliśmy do perfekcji. Tymczasem trenerzy osobiści są zgodni - na palcach jednej ręki  mogą policzyć tych, którzy na siłowni poprawnie wykonują wspomniane ćwiczenia. Zła technika nie tylko nie przyniesie pożądanych efektów, ale przede wszystkim może grozić poważna kontuzją. Dlatego dziś zapraszamy na lekcję robienia przysiadu.

Dołącz do nas na Facebooku

- Przysiady są często niedocenianym ćwiczeniem. Zauważyłem, że większość osób stosuje je głównie podczas rozgrzewki, co oczywiście nie jest błędem, o ile jest wykonywane poprawnie - mówi trener osobisty Paweł Gościcki. -  Warto jednak to pozornie proste ćwiczenie włączyć również do planu treningowego, ponieważ może ono przynieść wiele korzyści - dodaje trener.

Zanim jednak zaczniemy mówić o zaletach, skupmy się na technice, bo bez tego ani rusz. To pomoże nam znacznie zmniejszyć ryzyko kontuzji, tym samym zwiększyć efekty naszego treningu. Przeczytaj porady specjalisty:

Technika

1. Przysiady należy wykonywać na całych stopach (nie odrywamy ani palców, ani pięt).

2. Plecy zachowują swój naturalny kształt (nie garbimy się, brzuch wciągnięty).

3. Głowa jest w pozycji przedłużenia tułowia (wzrok skierowany parę metrów przed siebie - nie zadzieramy głowy, ani nie opuszczamy jej w dół).

4. Bezpieczny kąt między udem a podudziem powinien wynosić ok. 90 stopni

5. Pośladki, w trakcie wykonywania przysiadu, należy wychylić w tył, żeby kolana nie wychodziły przed palce u stóp.

6. Dla równowagi, żeby nie przewrócić się w tył, jeśli mocno wypniemy pośladki, można prostować ramiona w przód.

7. Przysiady należy wykonywać w skupieniu i bez pośpiechu.

Szukasz treningu na masę?

Funkcje przysiadów

1. Modelują i wzmacniają mięśnie pośladkowe, tylną i przednią grupę mięśni uda oraz mięśnie dolnej partii pleców,

2. Wykonywane na niestabilnym podłożu (np. BOSU, Stability Disc ) wzmacniają stawy: kolanowy, skokowy.

3. Umożliwiają wykonywanie ćwiczeń izolowanych (np. z wykorzystaniem taśm gimnastycznych izolowane wzmacnianie obręczy kończyny górnej w przysiadzie)

4. Stanowią bazę wyjściową to ćwiczeń izometrycznych i dynamicznych całego ciała.

5. Dla odchudzających się - w zależności od intensywności oraz obciążenia zewnętrznego (np.: hantle, gumy, niestabilne podłoże) angażują od 60- 80 :% masy mięśniowej w trakcie treningu (pomagają ładnie wyrzeźbić nogi i pośladki).

 
Więcej o: