Lekcja oddychania

Jeśli ktoś ci powie, że nie umiesz oddychać, prawdopodobnie tę osobę wyśmiejesz. Bo jak to: nie umiesz oddychać? Przecież robisz to cały czas! Czy robisz to jednak jak należy?

Prawda jest taka, że ogromna większość ludzi nie umie prawidłowo oddychać, ponieważ oddychają nieświadomie, nie skupiając się na tym. Z reguły oddychają niedbale i płytko. A oddech taki jest nieefektywny i skutkuje gorszym dotlenieniem organizmu, co objawia się brakiem energii, słabszą kondycją i wolniejszą przemianą materii. Nie znaczy to jednak, że przez cały czas trzeba oddychać powoli i głęboko. W niektórych sytuacjach jest to wręcz niemożliwe, np. podczas wysiłku fizycznego czy w stresie oddech staje się szybszy i płytszy. Specjalne ćwiczenia oddechowe pogłębiające oddech dają jednak nieocenione korzyści, a wykonane np. w stresującej sytuacji pomagają uspokoić nerwy.

Istnieje wiele różnych technik oddechowych, przede wszystkim jednak warto nauczyć się prawidłowego oddychania przeponą, które mocno angażuje mięsień oddzielający jamę brzuszną od klatki piersiowej. Szczególnie przyda się to kobietom, które mają skłonność do oddychania szczytami dróg oddechowych (w przeciwieństwie do mężczyzn, którzy oddychają zwykle dolnymi partiami). Oddychanie przeponą zarazem wycisza, jak i dodaje energii, dostarcza bowiem organizmowi odpowiednią ilość tlenu.

Nie bez powodu osoby pracujące w zawodach, które wymagają używania głosu, uczą się prawidłowego oddychania przeponą: w efekcie głos staje się bardziej dźwięczny i silny, a jego barwa może się nawet nieco obniżyć. Myślisz, że to ci niepotrzebne? Uwierz: ton głosu i sposób mówienia ma w życiu ogromne znaczenie, nawet jeśli nie jesteś aktorem, politykiem czy nauczycielem...

Umiejętność prawidłowego oddychania to coś, z czym się rodzimy. Kiedy niemowlę płacze, jego głos jest niesamowicie donośny, mimo że jego narządy głosowe nie są przecież w pełni rozwinięte i wyćwiczone. Co więcej, maleńkie dziecko może płakać długo, a mimo to jego głos się nie męczy i nie dostaje ono chrypki. To także zasługa właściwego oddechu. Przypomnij sobie, jaki jest twój oddech przed zaśnięciem lub po obudzeniu: spokojny i głęboki, prawda? To świadczy o tym, że jest prawidłowy. Niestety, większość osób po przebudzeniu szybko traci tę umiejętność i zaczyna oddychać płytko oraz niedbale.

Jak wrócić do oddychania przeponą? Na początek, by zrozumieć różnicę między jednym sposobem oddychania a drugim, połóż się na plecach. Jedną dłoń umieść na klatce piersiowej, drugą - w dolnej części żeber. Wykonaj kilka oddechów. Gdy robisz to tzw. szczytami, podczas wdechu poszerza się twoja klatka piersiowa. Przy oddechu przeponą pozostaje ona niemal nieruchoma, natomiast unosi się brzuch. Możliwe, że z początku nie będzie ci się udawało wykonać oddechu przeponą. Nie zrażaj się i próbuj dalej.

Wyobraź sobie, że z każdym wdechem powietrze wpływa przez gardło, wzdłuż kręgosłupa, aż do brzucha i wypełnia jamę brzuszną. Co prawda to tylko wyobrażenie, bo powietrze, niezależnie od tego, w jaki sposób oddychasz, zawsze trafia do płuc, ale przy prawidłowym oddechu przepona wykonuje ruch w dół, co powoduje lekkie wypchnięcie brzucha. Staraj się jednak nie robić tego na siłę. Jeśli to nie skutkuje, połóż sobie książkę na brzuchu i staraj się, by bez napinania mięśni brzucha unosić ją z każdym swoim wdechem. Kiedy już nauczysz się oddechu przeponą w pozycji leżącej, spróbuj wykonać to samo w pozycji siedzącej. Pamiętaj, by oddech był spokojny, a wydech trwał dłużej niż wdech. Powtarzaj sobie takie ćwiczenie regularnie, np. dwa razy dziennie.

Przekonasz się, że prawidłowy oddech zdolny jest zmienić więcej, niż mogłoby się wydawać. Uczucie ciągłego znużenia znika, a samopoczucie wyraźnie się poprawia. Do tego, serce pracuje wydajniej (ruch przepony działa na nie jak masaż), polepsza się funkcjonowanie układu pokarmowego oraz przemiana materii. Naprawdę warto spróbować! Dołącz do nas na Facebooku

Więcej o: