Piramida fitnessu

Dobrze znana piramida pokarmowa przedstawia, co, w jakich ilościach i jak często jeść. Natomiast nasza piramida fitnessowa pokazuje, jak powinna wyglądać aktywność fizyczna. Cel jest ten sam: długie życie w zdrowiu i doskonałej kondycji fizycznej oraz psychicznej.

Pamiętaj: formy aktywności znajdujące się na dole piramidy fitnessowej powinny być wykorzystywane częściej niż te znajdujące się wyżej. Zakładamy, że czytając wspinasz się razem z nami od dołu do góry - wówczas wygląda to tak:

PIERWSZY POZIOM (podstawa piramidy) - aktywność na co dzień

przykłady: chodzenie, korzystanie ze schodów, prace domowe, spacery z psem itd. jak często wykonywać: kiedy tylko masz po temu okazję (im częściej, tym lepiej)

DRUGI POZIOM - zainteresowania i pasje przykłady: ogrodnictwo, łowienie ryb, taniec itd. jak często wykonywać: sam znajdź odpowiednią dla siebie dawkę (liczy się każda przeznaczona na to chwila)

TRZECI POZIOM - ćwiczenia poprawiające równowagę przykłady: trening na bosu, tai chi, qi gong, gry zręcznościowe jak często wykonywać: codziennie, po kilkanaście minut

CZWARTY POZIOM - ćwiczenia wytrzymałościowe (kardio) przykłady: marsz, jazda na rowerze, pływanie, aerobik jak często wykonywać: co najmniej 3 razy w tygodniu po 30 minut (intensywność wysiłku - od średniej do wysokiej)

PIĄTY POZIOM - ćwiczenia rozciągające przykłady: stretching, joga, pilates jak często wykonywać: co najmniej 2 razy w tygodniu (intensywność wysiłku - niska; co najmniej 15-30 sekund na partię mięśni, 1-3 powtórzenia na partię)

SZÓSTY POZIOM (szczyt piramidy) - ćwiczenia siłowe przykłady: trening z hantlami, elastycznymi taśmami, sztangą itp. jak często wykonywać: każda główna grupa mięśni 2 razy w tygodniu (intensywność wysiłku - wysoka; czas - nie krócej niż 45 minut, co najmniej 1-3 serie, 8-12 powtórzeń na partię).

Naszkicuj sobie własną piramidę fitnessową, wpisując w poszczególne "piętra" aktywności, które sprawiają ci przyjemność, i powieś sobie ten szkic na lodówce albo nad biurkiem!

Dołącz do nas na Facebooku

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.