ABC masażu - shiatsu

Słowo shiatsu po japońsku znaczy: nacisk palcem. To rodzaj masażu opierającego się na akupresurze, czyli uciskaniu określonych miejsca na ciele człowieka - po to, by zharmonizować w nim przepływ życiowej energii.

Tradycja shiatsu opiera się na naukach starożytnego Wschodu. Ich podstawą jest teoria komplementarności dwóch przeciwstawnych sobie sił, yin i yang, które są emanacją uniwersalnej energii qi krążącej w Kosmosie i przepływającej przez Ziemię oraz wszelkie istoty żywe. W ludzkim ciele energia ta płynie kanałami nazywanymi meridianami, a wszelkie zaburzenia w ich przepływie mogą być przyczyną chorób lub złego samopoczucia. Zakłócenia w przepływie qi mogą być spowodowane przez niezdrowy tryb życia, stres czy nierozładowane emocje. Masażysta shiatsu podczas zabiegu dotyka różnych miejsc na ciele lub naciska na nie, czym przywraca harmonijny przepływ energii, co pobudza organizm do walki z dolegliwościami.

Wbrew nazwie, zabieg wykonuje się nie tylko palcami, ale także dłońmi, łokciami, kolanami, a nawet stopami. Ucisk stosowany przez terapeutę bywa dosyć mocny, mimo to shiatsu uważany jest za jeden z przyjemniejszych rodzajów masażu. Ważną zasadą jest indywidualne podejście do każdej osoby poddającej się zabiegowi. Masaż wykonuje się przez ubranie, na podłodze, na macie, pledzie lub materacu, w cichym, czystym i przestronnym pomieszczeniu. Jeśli masz chęć mu się poddać, na kilka godzin przedtem nie jedz obfitych posiłków, a do zabiegu ubierz się w luźny, komfortowy, najlepiej bawełniany strój.

Tej odmianie masażu mogą poddać się również dzieci, jak i osoby starsze (mówi się nawet, iż shiatsu pomaga zapobiegać chorobom wieku dojrzałego i opóźnia procesy starzenia), a najprostsze techniki można wykonywać na sobie własnoręcznie. Istnieją jednak przeciwwskazania do zabiegu: za takie uznaje się np. choroby krążenia, nowotwory, żylaki, zmiany skórne czy choroby zakaźne. Wskazań do poddania się masażowi shiatsu jest jednak znacznie więcej i są to m.in. reumatyzm, bóle głowy, nerwica, zapalenie zatok, problemy ze snem, choroby serca, zawroty głowy, klimakterium, choroby kręgosłupa czy obrzęki nóg.

Nie ma dowodów naukowych na to, że masaże shiatsu zdolne są mogą leczyć ww. choroby.  Mimo tego, przez praktyków traktowane są one jako zabiegi lecznicze, a pierwsza wizyta ma formę diagnozy, podczas której masażysta ocenia stan fizyczny i psychiczny swego klienta. W Japonii od 1964 r. masaż ten jest oficjalnie uznawany za terapię leczniczą. Rosnąca popularność shiatsu sprawia, że jego założenia teoretyczne oraz techniki są wciąż wzbogacane, m.in. o zachodnią wiedzę z zakresu psychologii i fizjologii.

Shiatsu z pewnością sprawdzi się  jako metoda radzenia sobie ze stresem, bólami mięśni, obniżeniem nastroju czy stanami lękowymi, ponieważ wprowadza w stan relaksu, w którym ciało ma większe szanse na uruchomienie procesów regeneracji. Zatem, nawet jeżeli nie interesuje cię leczenie chorób za pomocą masażu, ale czujesz, że twoim problemem jest przemęczenie czy stres - warto spróbować shiatsu i ocenić, jak wpływa on na kondycję psychiczną i fizyczną. Skorzystanie z usług doświadczonego masażysty zagwarantuje ci, że nie doświadczysz żadnych skutków ubocznych shiatsu.

Dołącz do nas na Facebooku

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.