Te asany z jogi warto znać, nawet jeśli nie jesteśmy wielbicielami tej aktywności. Oto trening na każdym stopniu zaawansowania

Joga niesamowicie wpływa na umysł i ciało. W tej dyscyplinie nie liczy się szybkość, dlatego spokojnie każdy sobie z nią poradzi. Oto zbiór asanów, na które warto zwrócić szczególną uwagę na każdym poziomie zaawansowania.

Joga jest dobrą opcją dla każdego - nie wymaga specjalnego sprzętu ani odpowiedniego stopnia wtajemniczenia. Wystarczy nam mata i dobry instruktaż z ćwiczeniami. O jodze i jej wpływie na zdrowie mówi się coraz więcej. Jakie asany warto znać, nawet jeśli nie zamierzamy trenować regularnie?

Zobacz wideo Joga w domu dla początkujących

Joga dla każdego - te asany zapisz na liście

Pozycja dziecka

To jeden z bardziej znanych i docenianych asanów. Działa odprężająco na całe ciało, pozwalając mięśniom rozluźnić się i odpocząć od codziennej pracy. Jednocześnie poprawia krążenie krwi, co dodatkowo łagodzi objawy stresu. Aby poprawnie wykonać pozycję dziecka, rozłóż uda tak szeroko, jak to tylko możliwe i połóż czoło na podłodze. Jeśli jest to trudne z powodu spiętych bioder, połóż głowę na klocku do jogi lub poduszce. Wyciągnij ręce przed siebie. Podczas wydechu rozluźnij czoło, ramiona, biodra i dolną część pleców. Wydłuż kręgosłup podczas wydechu i pomyśl o uwolnieniu napięcia w biodrach i dolnej części pleców.

Pozycja kot-krowa

Wzmocnienie mięśni brzucha i mięśni tułowia jest jedną z najważniejszych praktyk, jakie możesz wykonać dla swojego ciała. Ta pozycja pomoże ci to osiągnąć, jednocześnie poprawiając równowagę i postawę.  Połóż dłonie pod ramionami i kolana pod biodra, aby kręgosłup był długi i płaski, gdy angażujesz mięśnie rdzenia, aby chronić kręgosłup i dolną część pleców. Upewnij, że czubki stóp są rozluźnione na macie, rozluźnij ramiona. Biorąc głęboki wdech, opuść brzuch i rozszerz klatkę piersiową, patrząc w górę. To jest twoja postawa krowy. Z kolei gdy wydychasz powietrze, zaokrąglij kręgosłup i spuść głowę, aby przyjąć pozycję jak kot, który wygina grzbiet.

Wykrok półksiężyca

Wykrok w kształcie półksiężyca rozciąga całe ciało i pomoże uelastycznić zginacze bioder i górną część ciała, jednocześnie wzmacniając nogi. Aby go wykonać, zrób wykrok jedną nogą do przodu w taki sposób, aby zgięła się w kolanie. Kolano nogi, która została z tyłu powinna znaleźć się blisko podłogi. Już w tym momencie poczujesz mocne rozciąganie! Napnij łopatki i unieś obie ręce w górę - jeśli jesteś w stanie, możesz delikatnie skierować dłonie z siebie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.