Nasze ciało potrzebuje cukru, aby przetwarzać go w energię (oczywiście w odpowiednich ilościach). Jednak cukier cukrowi jest nierówny - glukoza i fruktoza, choć to cukry proste, zupełnie inaczej wpływają na organizm. Diabetycy na cukier muszą uważać, choć tego składnika całkowicie z diety wyłączyć się nie da. Jaki wybór będzie dla cukrzyków bezpieczniejszy?
Glukoza jest pozyskiwany poprzez rozbicie dwucukrów lub polisacharydów, które są większymi cząsteczkami cukru. Tymczasem fruktoza znajduje się w najprostszej postaci w owocach i niektórych warzywach, takich jak buraki, kukurydza i ziemniaki. Ciało do wytworzenia energii preferuje glukozę, która nie zawsze jest produktem dodawanym w nadmiarze o przetworzonej żywności - ma też swoje naturalne źródła.
Glukoza dostaje się do krwioobiegu i sygnalizuje trzustce uwolnienie insuliny. Następnie komórki absorbują glukozę we krwi i wykorzystują ją jako energię. Jej nadmiar jest przechowywany w wątrobie i mięśniach do późniejszego wykorzystania. Jeśli jednak będzie jej zbyt dużo, zacznie odkładać się pod postacią tkanki tłuszczowej. Z kolei fruktoza metabolizowana jest w wątrobie, a następnie przekształcana w glikogen lub tłuszcz. Zarówno glukoza, jak i fruktoza w nadmiarze może być szkodliwa dla zdrowia. Jak diabetycy mają wybrać "mniejsze zło"?
Według przeprowadzonych badań w tym zestawieniu dla diabetyków bezpieczniejszym wyborem nadal będzie glukoza - dlaczego? Ten cukier prosty może hamować wydzielanie greliny, czyli "hormonu głodu" i zwiększać apetyt , wyjaśnia American Journal of Clinical Nutrition. Ponadto wpływa na produkcję leptyny, kolejnego hormonu regulującego apetyt. Badania sugerują również, że może też prowadzić do zespołu metabolicznego, zaćmy, insulinooporności, stłuszczenia wątroby i wysokiego ciśnienia krwi. Jak zauważają naukowcy, potrzebne są dalsze badania, aby określić jego bezpieczeństwo.